Britský velvyslanec se nechal unést

Jiri-Paroubek-1403-05
22.3.2021 16:41
Česká televize pozvala v pátek večer do svého vysílání britského velvyslance v Praze Nicka Archera.

Pan Archer je milý muž a vystupoval celkem sympaticky. Dlužno ale říct, že krásná moderátorka na něj příliš nedotírala. Prostě dotazy, které ji připravili editoři, nebyly nijak konfrontační. Vlastně se jednalo jen o dva okruhy, o kterých se v diskusi bavili.

Tím prvním okruhem byl zápas Slavie Praha s Rangers FC v Glasgowě. Pan velvyslanec vcelku nediplomaticky dal za pravdu, bez jakýchkoliv konkrétních důkazů, hráči skotského týmu Kamarovi, který obvinil slavistu Kúdelu z rasistického výroku na svou adresu. Snad mohl být pan velvyslanec alespoň taktní a říci, že UEFA se jistě bude zabývat fakty a nikoliv dojmy, protože je zřejmé, že jeden z hráčů lže. Nemusel snad ani dodávat, že ve slušné společnosti se má za to, pokud nejsou přímé ani nepřímé důkazy, že člověk, který je z něčeho nechutného obviněn, je dále považován za nevinného.

Pan velvyslanec však ale nevyjádřil takovou pochybnost a naopak dal průchod přesvědčení, že se jednalo o rasistický výrok českého hráče. Možná, že jsem jen špatně rozuměl anebo jen jindy brilantní překladatel udělal chybu při překladu...

Osobně si myslím, že nikoliv. Pan velvyslanec byl prostě „jen“ arogantní. Přeci jsme to my ve východní Evropě (ale Česko patří do střední Evropy, pane velvyslanče), kdo se má učit demokracii a také malé násobilce lidských práv.

Nepochybuji o tom, že v české společnosti jsou skupiny lidí, kteří jsou latentními rasisty a xenofoby. Ale není to něco, co bych nazval systémovým rasismem, který se objevuje ve společnosti britské či americké. Jestliže někteří fandové Slavie před dvěma lety urážlivě hulákali urážky na hráče tmavé barvy pleti Interu Milan Lukaka, svědčilo to o jejich malé duševní příčetnosti (titíž hlupáci házeli prázdné kelímky a jiné odpadky po hráči Sevilly, Vaclíkovi, tedy českém brankáři). Jsou prostě jen stupidní.

Ale pokud jde o britskou společnost, tam je rasismus přímo systémový. A kastovnictví takové, že si my Češi můžeme zatím gratulovat, že jsme se k takové „dokonalosti“ nedopracovali. Prostě občan tmavé pleti to má v Británii se svým společenským uplatněním mnohem složitější nežli bílý občan. Proto existuje i v Británii silné hnutí Black Lives Matters. Myslím, že celkem oprávněně. 

Jsme-li u toho kastovnictví, možná, že by nám pan velvyslanec mohl říci, jak prostupná je britská společnost od té lower class přes middle class až k té upper class. Tedy jak se stát třeba v jedné generaci v Británii z návštěvníka psích dostihů, návštěvníkem koňských dostihů v Ascotu. Prostě ať si nechá své lekce z demokracie a z lidských práv pro své spoluobčany. Tím neříkám, že česká demokracie je zrovna vzorem pro ostatní.

Druhý okruh, kterým se pan velvyslanec v ČT zabýval, byly vakcíny proti koronaviru, kterých Britové dovezli z Evropské unie přes devět milionů. Moderátorka vcelku jemně připomněla, že naopak Britové žádné vakcíny vyrobené na britském území na oplátku do EU nevyvezli. A někteří činitelé vládní britské konzervativní strany na plná ústa říkají, že úspěch očkování vakcínou proti covid-19 v Británii je díky tomu, že Britové vystoupili z EU. Samozřejmě, ČT nemůže připustit, že je to především problém Evropské komise. Neboť ta měla dát embargo na vývoz vakcín z území EU do světa (těch se z EU vyvezlo celkem přes 34 milionů). Alespoň do té doby, než budou proočkovány obyvatelé zemí EU, včetně České republiky. Pan velvyslanec z odpovědi celkem diplomaticky vyklouzl. Povídal cosi o solidaritě, když každému kriticky uvažujícímu člověku musí být jasné, že tím myslel jaksi povinnou solidaritu zemí EU k Velké Británii. A z britské strany reciproční kroky prostě neočekává. Vlastně i v této problematice byl pan velvyslanec arogantní. Dlužno dodat, že byl ale docela mile arogantní.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.