Byty OKD. Zbavují Bakalu definitivně problému?

bakala byty
19.12.2019 13:02
A tak se stalo to, co každý musel očekávat. Bývalé hornické byty těžební společnosti OKD jsou znovu na prodej. Připomenu jen, že je při prodeji minoritního podílu státu v OKD a po získání celé společnosti OKD v roce 2004, získal spolu se svým společníkem, zkrachovalý uhlobaron Bakala.

Těchto bytů, osvěžme si paměť, je přes 43 tisíc. A ještě připomenu, že se Bakala veřejným příslibem zavázal, že tyto byty prodá zájemcům z řad nájemníků, což byli vesměs horníci či jiní pracovníci těžební společnosti OKD. V těchto bytech dnes bydlí nějakých 90 – 100 tisíc nájemníků a Bakalova firma RPG je prodala americkým fondům Residomo. Slušné mravy by předpokládaly, že při prodeji bytů tehdejší nový nabyvatel Residomo, zdědil také závazek k prodeji bytů nájemníkům, kteří o to projeví zájem za okasní ceny. No a nyní dochází podle všeho k dalšímu majetkovému posunu, a sice Residomo prodává „balík“ nájemních bytů jinému investorovi.

Bude zajímavé vědět, pokud tyto informace vůbec vyplují na povrch, za kolik nový majitel byty od Residoma získal. To bude nejlepším vodítkem odhadu, kolik asi Residomo zaplatilo Bakalovi. Ti, kdo zavinili současný stav, kdy nájemníci bytů OKD žijí ve značné nejistotě, dělají jako, že se jich to netýká. Jsou to Bakala a jeho společník, jeho a Sobotkův advokát Pokorný a někdejší premiér Sobotka. Dnes se nájemníci oprávněně obávají, že se byty začnou prodávat za současné tržní ceny hlava nehlava.

Je otázka, kdy začne ministerstvo financí (MF) realizovat jeden z důležitých námětů parlamentní vyšetřovací komise, podat určovací žalobu na vlastnictví bytového fondu, tedy více než oněch 43 tisíc bytů OKD. Parlamentní vyšetřovací komise pro privatizaci OKD ve svém stanovisku vyjádřila názor, že bytový fond OKD byl v roce 2004 zprivatizován v rozporu s tehdy platnými zákony. A pokud takto připraví MF žalobu, měl by o ní rozhodnout soud. Tedy, zda jsou majitelé současní vlastníci anebo zda bytový fond ještě stále patří státu.

Pokud MF žalobu v dohledné době nepodá, měli by členové parlamentní komise pro šetření privatizace OKD, která odvedla velmi slušnou práci, interpelovat ministra financí a premiéra.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Pan Paroubek zajisté není sám a nakonec takto tlumočí zájem nejméně sta tisíců občanů ČR na informovanosti, kteří jsou podiveni tím, že vyšetřovací komise učinila jakési takési závěry, ale nejsou vůbec informování, zda-li vůbec budou učiněny podnětné kroky k jejich uskutečnění. Předváváděné silácké řeči, představují asi pouze trik jak se chopit moci a dále takto mít ohlupovat jiné a na jejich naivnosti těžit prostředky mamonu.