Čapí hnízdo šance ANO neotřásla

capi hnizdo
11.9.2017 14:49
Včera byl zveřejněn průzkum veřejného mínění společnosti Median a TNS Kantar zpracovaný pro Českou televizi.

Aby se tyto společnosti vyhnuly budoucím nařčení či úvahám o tom, jak se zmýlily v odhadech, přicházejí s originálním řešením. Zveřejnily tzv. volební potenciál jednotlivých politických stran. Tedy nikoliv volební preference, ale volební potenciál. Tedy jinak řečeno, jaký je podíl voličů z celkového počtu voličů a kteří zvažují volbu té, které strany a půjdou k volbám. To je samozřejmě něco jiného, nežli volební preference. Ty jsou v podstatě někdy i výrazně nižší, možná o třetinu, možná o čtvrtinu, jak v kterém případě.

Samozřejmě, že pro šéfy marketingu dotčených stran zveřejnění volebního potenciálu je pobídkou k tomu, aby viděli věci a pozice své strany mnohem optimističtěji, nežli tyto pozice reálně jsou.

A tak hnutí ANO má potenciál 35 % voličů, tzn., že jejich volební preference se mohou pohybovat podle jednotlivých průzkumů někde v rozmezí mezi 24 – 32 %.

Sociální demokracie má mít volební potenciál 17 %, takže její volební preference se mohou pohybovat mezi 10 – 14 %, jak ukazují výsledky jiných průzkumů.

Třetí, pokud jde o volební potenciál, je ODS s 15,5 % a čtvrtí Komunisté se 14 %. Po nich následují s 13 % TOP 09. Okamurovci, STAN a Piráti mají volební potenciál na 12,5 %, což se zdá být u STANu i Pirátů hodně optimistické číslo. Lidovci jsou na 11,5 % a Zelení na 7 %.

Průzkum byl prováděn v době, kdy již do veřejného mínění naplno dopadly informace o chystaném trestním stíhání A. Babiše a J. Faltýnka a jejich vydání policii sněmovnou. Jinak řečeno, pokud má hnutí ANO potenciál oproti předchozímu šetření zhruba na stejné úrovni jako před tím, můžeme říci, že dopad kauzy Čapí hnízdo na volební preference stran je malý nebo vůbec žádný.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Zjišťovat volební potenciál, který zajímá voliče asi tak, jako energetická hodnota čtvtky másla, je skvělá věc. Jeden respondent má tu svou pravou, zaručenou stranu a jiný se vyjádří hned pro čtyři oblíbené subjekty. Nabízí se otázka, proč renomovaná věštírna nechce zveřejnit výsledky svého, zaručeně vědeckého šetření, ohledně procent a mandátů pro sněmovnu. Avšak volební potenciál dává do rukou vůdců méně úspěšných stran povolební argument, že potenciál byl, ale postavení hvězd bohužel nepřálo.

klokan

   I v tomto předvolebním období se lze doslechnout, že restituční úsilí všeho druhu, zde stále více a úspěšně vzkvétá, včetně toho rekatolizačně církevního. Lze tedy parafrázovat Ježíšovo podobenství království nebeského a svatební hostiny, jak jej zmínil evangelista Sv. Matouš ,, Mnoho je totiž povolaných, ale málo vyvolených." V našem předvolebně líbezném Česku po svatební hostině na Čapím hnízdě, před příchodem nového království politického, lze očekávat platnost výroku. ,, Mnoho je totiž povolaných, ale toliko jeden vyvolený."