Chrání někdo fotbalové reprezentanty?

fotbalový míč
31.8.2021 13:27
Když se dívám na soupisku českého národního mužstva pro dva klíčové kvalifikační zápasy na MS (s Belgií a Běloruskem) a jeden přátelský zápas (s Ukrajinou), nemám dobrý pocit.

V národním týmu se z nejrůznějších důvodů neobjevuje téměř dvacet jmen hráčů, kteří by hrát jinak mohli. Ale jsou buď zranění anebo nemocní. Přitom zejména u hráčů Slavie ta zranění či nemoci vznikly nejspíš v důsledku herního přetížení v poslední sezóně (Slavia postoupila až do čtvrtfinále EL, pak někteří její hráči ještě absolvovali ME). To se samozřejmě stát může.

Ale pokud jsem viděl nedělní duel pražské Slavie v Karviné, musím říci, že čeští rozhodčí fotbalové reprezentanty nijak nechrání.

 Fotbalová Slavia často v minulosti ráda ukazovala svě rány a její trenéři kňučeli nad nepřízní rozhodčích a vlastně celého světa. Možná, že to byla zčásti pravda, ale dobře to nevypadalo. Trenér Trpišovský po remíze slávistů v Karviné, ocenil výkon hráčů Karviné a jen jaksi mimochodem konstatoval, že z jejich strany bylo nejméně deset zákroků na hranici pravidel. Bylo to velmi jemné konstatování toho, že rozhodčí naprosto tento zápas nezvládl.

Nechci hovořit o takových detailech, že hřiště nebylo zřejmě záměrně  upravené, uválcované a tráva nebyla dost posekaná. Prostě tak, aby to ztížilo kombinační hru slávistů. To jsou prostě triky, které se používají často. Ale od prvního hvizdu rozhodčího bylo zřejmé, že hráči Karviné jsou, řeknu to slušně, přemotivovaní a prostě jdou do hráčů Slavie i za cenu nedovolených zákroků. Kdyby byl na místě rozhodčího Julínka, který zápas pískal, portugalský rozhodčí, který řídil zápas Slavie ve Varšavě, měli by karvinští po deseti minutách hry nejméně čtyři žluté karty. A to by jim zchladilo hlavu.

Když v 78. minutě zápasu hráč Karviné, Skrapek, fauloval zezadu českého reprezentanta, slávistu Holeše a ten válel sudy přímo před rozhodčím, nedošlo k vyloučení karvinského hráče. A I když byla hra přerušena, nedoporučil toto rozhodnutí rozhodčímu ani VAR... Za co jiného už se má vylučovat než za hrubý zákrok zezadu na unikajícího protihráče? Kdyby Holeš postrádal herní inteligenci a nečekal by již podvědomě faul protihráče, měl by dnes nohu v sádře a trenér reprezentace Šilhavý by musel najít místo něj další náhradu… Rozhodčí tedy ovlivnil hrubým způsobem zápas.

Několik minut před koncem šel hráč Karviné úmyslně ve skrumáži do brankáře Koláře a ne po míči. A jak se ukázalo, brankář Slavie má v důsledku tohoto ragbyového ataku  zlomené žebro... Ani tento útok, který byl samozřejmě zcela úmyslný, na brankáře v malém vápně, nebyl rozhodčím oceněn červenou kartou.

Slávističtí lékaři Koláře křísili několik minut, aby alespoň dostál zápas na brankové čáře. Jinak by musel zápas dochytat, coby náhradní brankář, hráč z pole Krmenčík, neboť Slavia už předtím vystřídala pět hráčů v poli. A jak v televizním vyjádření po zápase jinak sympatický hráč Karviné Papadopulos, zcela otevřeně sdělil, že karvinští šli do Koláře záměrně.

Jinak řečeno, kdyby rozhodčí plnil alespoň zčásti svou povinnost, řady karvinských hráčů by prořídly již v 78´ po brutálním zákroku na Holeše. Nešťastné zranění klíčového hráče Slavie a reprezentace Kúdely, jde plně na vrub děsivému stavu hřiště, které karvinští „připravili“ na zápas se Slavií.

Viděl jsem v sobotu a v neděli také některé zápasy z anglické a francouzské ligy. Nasazení hráčů bylo podobné jako v zápase mezi Slavií a Karvinou. Ale hrálo se zcela fér. Bez hrůzostrašných zákroků a také rozhodčí plnili bez problémů svůj úkol. A ten je především, umožnit hru a přitom ochránit zdraví hráčů.

Pokud tento trend česká Fotbalová asociace neprosadí také v naší lize, budeme hrát klíčové reprezentační zápasy také v budoucnu se silně oslabeným kádrem.

Prostě ve fotbalovém zápase mezi dvěma soupeři jde jen o body a nemělo by jít o život.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.