Chystá se vojenská základna USA také u nás?

us army poland
14.6.2019 10:26
Při středeční návštěvě polského prezidenta Andrzeje Dudy u prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě se hovořilo hlavně o vojenských výdajích. Polsko již před časem vyjádřilo ochotu ze svého státního rozpočtu vybudovat na vlastním území stálou vojenskou základnu USA, na které by bylo umístěno na dva tisíce vojáků.

Americký prezident se až do nedávné doby s touto myšlenkou zcela neztotožnil. Choval se jako bohatá nevěsta, o níž se uchází nápadník, kterého to bude něco stát. A skutečně. Už je prý ruka v rukávě, pokud jde o dodávku třiceti dvou amerických letounů F35. Tyto letouny samozřejmě budou stát polské daňové poplatníky velké peníze, což zajisté potěší americké zbrojaře. Základna USA v Polsku se má jmenovat, jak jinak, Fort Trump. Opravdu nápadité.

Polská vláda ráda straší nejen vlastní obyvatelstvo, ale také vlády dalších členských států NATO i EU tzv. ruským nebezpečím, kterým si zdůvodňuje vyšší výdaje na armádu. Co na tom, že například vojenský rozpočet USA je zhruba desetinásobně vyšší nežli ten ruský. Co na tom, že Rusko vydává na obranu méně, než další členský stát NATO, Francie. Dodejme ještě, že Velká Británie nemá k úrovni současných ruských zbrojních výdajů příliš daleko. Strašení Ruskem se proto hodí zejména americkému vojenskoprůmyslovému komplexu.

Proč by zbrojaři nedodávali zbraně, když za ně Evropané zaplatí. A ne málo. Je jen otázka času, kdy představitelé české pravice, zejména ODS, TOP 09 i STAN přijdou na to, že také u nás potřebujeme stálou vojenskou základnu Spojených států. To, co se jim nepovedlo v letech 2007 – 2008 s umístěním americké základny v Brdech, se může povést teď.

Nepochybuji o tom, že když dojde v příštích volbách k dalšímu oslabení české levice, způsobí to tlak na zvyšování vojenských výdajů. Osobně bych se nechtěl dožít situace, že vrcholný představitel českého státu se bude dožadovat u hlavy jiného státu instalace vojenské základny na našem území a jejího obsazení cizími vojáky. Když se podívám dozadu, jsem rád, že od nás krátce po roce 1989 odešla Sovětská armáda umístěná „dočasně“ na našem území. Nevím, proč v dnešním, v zásadě klidném světě, ve kterém Rusko představuje jen velmi teoretickou hrozbu, bychom měli touto cestou dramaticky zvýšených vojenských výdajů jít.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Boj zato, aby zde nebyly nějaké US-základny začíná čím?
No přece ZRUŠENÍM BOHUMÍNSKÉHO USNESENÍ!

klokan

   Ostatně - lze odůvodněně přepokládat, že dříve již tehdejší ,, Topolánkovou" vládou povolení ke stavbě USA radaru v Brdech u obce Trokavec, stále platí a nikdo jej myslím nezrušil, toliko náš  velký bratr o uskutečnění takového radarové projektu aktuálně  zatím nejeví zájem. O existenci sil , které lze nazvat jako navýsost lokajská pátá kolona zájmů USA na našem území, nelze mít už vůbec žádných pochyb. Když se tehdy stříhal ostnatý drát ohraničující území předpokladané stavby neblahého radaru před vstupem nepovolaných osob, dali tito poskokové USA dostatečně najevo, že jim postačí byť i postavení takové pouhopouhé polní pekárny US ARMY na našem území, ve smyslu jen drápkem se zde zahákneme. Zmiňovaná polní pekárna sice zatím nestojí ovšem usilí o zaháknutí spáru na našem území, představují ustavičné průjezdy kolon OT a jiné armádní techniky US ARMY přes naše území na směrem na východ k účasti na parmanentních již vojenských cvičeních a zpět. Nejedná se pochopitelně o nic nového, toliko o aplikaci osvědčené již metody postupných kroků, snad k ovládnutí naší zeměkoule a zatím i jejího vesmírného satelitu. Nebudu zajisté sám kdo sdílí zcela odůvodněné znepokojení pana Paroubka ohledně  poměrně aktuální možnosti zřízení vojenské základny USA armády na území ČR.