Církevní restituce: pravice jásá

andelicek penize
16.10.2019 13:07
Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci církevních restitucí je třeba respektovat. Chápal jsem snahu čtyř politických stran ve sněmovně ve věci zdanění církevních restitucí, tedy hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD, jako správné politické gesto týkající se mnoha podivností kolem přijetí zákona o církevních restitucích v roce 2012:

1) Tou první podivností byla silná „velkorysost“ vlády české pravice, která se opírala o propočty údajných škod na majetku, jež utrpěla především katolická církev za bývalého režimu, z čísel vycucaných z prstu. Prostě, propočty údajných škod byly uměle navýšeny, jak ostatně správně včera připomněl premiér Babiš.

2) Česká veřejnost ve své většině odmítá takto nadmíru velkorysé vyrovnání s katolickou církví. Má to jistě své historické důvody. Pokud totiž nekatolické církve přišly po roce 1948 o svůj majetek, je potřeba dodat, že se jednalo vesměs o majetek, který vznikl péčí členů, stoupenců a příznivců těchto církví v průběhu předchozích více než dvou set let. U českých evangelíků rozdělených nyní do různých církví, z nichž největší je Českobratrská církev evangelická, vznikal tento majetek po přijetí tolerančního patentu Josefa II. v roce 1781 z darů příslušníků tolerančních sborů. Majetek Církve československé husitské vznikal především z příspěvků jejích členů a příznivců, a to po vzniku této církve počátkem roku 1920. Stejně tak vznikaly i majetky řady dalších církví.

Katolická církev však získala podstatnou část svého majetku jiným způsobem. Podílela se například na rozchvácení majetku české evangelické šlechty, vyhnané po bitvě na Bílé hoře z Českého království. Majetek katolickou církví uužívaný ji nikdy ve skutečnosti nepatřil. Byl vždy majetkem královské koruny a tedy státu.

3) Představitelé katolické církve, především pak zvěčnělý František kardinál Tomášek v roce 1991, poté co Federální shromáždění velkoryse vrátilo katolické církvi výčtově desítky církevních objektů s rozsáhlou pozemkovou držbou, veřejně sdělil: "Toto je poslední majetkový požadavek, který katolická církev má". Jeho nástupci v čele české katolické církve se i v rozporu s přístupem současného progresivního papeže Františka hamižně vrhli do dalšího kola restitucí, na účet českého národa. A ještě ve svém pochybném úsilí ke škodě řady obcí neskončili.

4) Některé nekatolické církve si neviděly při své podpoře majetkového postupu katolické církve na špičku nosu. Zejména se to týká Církve československé husitské (jsem od narození jejím členem), která poté, co za několik let přijde o státní příspěvek, bude muset vyhlásit nejspíše svou likvidaci. Na správu svého rozsáhlého majetku, který je ovšem především nevýdělečného charakteru, nebude totiž mít dostatek financí.

5) Vzorem přístupu v této oblasti může být církev českých baptistů, která se vzdala jakýchkoli požadavků na navrácení jí komunisty rozchváceného majetku.

6) Chci jen tiše připomenout, že pravicové vládní koalici premiéra Petra Nečase tvořené ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými, se podařilo schválit a protlačit zákon o církevních restitucích přes silný odpor zejména sociální demokracie, celé opozice a také české veřejnosti, rozdílem jednoho jediného hlasu v poslanecké sněmovně. A tím jedním hlasem byl hlas pravomocně za korupci odsouzeného poslance ODS.

Prostě připomínat dnes, tedy po rozhodnutí Ústavního soudu v této věci, že se jedná o jakousi trvalou ostudu stran, které hlasovaly pro zdanění církevních restitucí, jak to činí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek, je trapné. Pravice prosadila zákon úskočným právnickým trikem (zajímavé by bylo vědět, co by se stalo, kdyby některá z nekatolických církví od ujednání o finančním vyrovnání teď ustoupila, zda by celá konstrukce zákona nepadla), proti odporu naprosté většiny české veřejnosti, s využitím hlasu za kriminální delikt odsouzeného poslance a v rozporu s předchozími veřejnými vyhlášeními předchozích představitelů katolické církve. Ani jedna z těchto věcí parlamentní strany české pravice, které se dnes nadýmají pýchou nad svým údajným vítězstvím, zrovna nešlechtí. Spíše by se měly stydět ony.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Slova připisovaná Tomáškovi ve skutečnosti prohlásil tehdejší místopředseda vlády Mikloško.

antoninsebek

Když mi nevěříte ani jeden z těch 9 bodů, kde jsou fakta,

tak mi těžko uvěříte cokoliv o MUDr. Chocholouškovi, který opravdu existuje.

Nemám co bych dodal, kromě telefonu na docenta Chocholouška: 777,639,016 - získejte vlastní zkušenosti

a pak sem napište svůj dojem po telefonickém rozhovoru. 

cernik

To PC sám udělal
a nějak zrušit to nešlo.

Nicméně mi pořád pane Šebku Antoníne dlužíte odpověď, 
jak vám, nebo vašim blízkým ten Chocholoušek pomohl.
Předem díky za doplnění.

antoninsebek

Milý pane Černíku Vladislave,

byl jste zřejmě rozrušen nebo spíše podroušen, když jste mi poslal tu svoji odpověď ČTYŘIKRÁT? Tipuji to na očichávání jistých rostlinných produktů. Neměl byste si to tak brát. Přesněji řečeno, nebrat toho tolik. 

cernik

Milý Šebku Antoníne,
pokud dopučujete někomu Dr. Chocholouška, 
pak by bylo dobré dodat, zda
a jak vám, nebo vašim blízkým pomohl.

cernikcernik

Milý Šebku Antoníne,
pokud dopučujete někomu Dr. Chocholouška, 
pak by bylo dobré dodat, zda
a jak vám, nebo vašim blízkým pomohl.

Jiří Volný st.

Vážený pane Antoníne Šebku, osobně uznávám, že Vaše argumenty mají racionální jádro. Avšak nedošlo k dohodě s největší církví, tedy s ateisty a některými věřícími, kteří byli a jsou odpůrci této smlouvy, jedná se o více než 70% voličů. Navíc oba dobře víme, že každý režim páchá násilí na svých občanech. Já musím platit daně a církve jsou vzaty maličko u huby, vzhledem k jejich upadajícímu významu a na základě příkladu Josefa II. a TGM z minulosti. Stát by například mohl zakázat polským katolickým kněžím, kteří se ve většině případů nenaučí mluvit česky bez přízvuku, působení na našem území. Tedy za to, že zde mohou působit, by katolická církev mohla strpět daně. Bylo by hezké, kdyby o to požádala nebo se dohodla na jiné symbolické vratce do státního rozpočtu. Reputace je víc než mrzký groš.

Je to jenom o dodatku ke smlouvě mezi katolickou církví, nad ostatními mávneme rukou a těmi, kteří jsou proti stávající podobě vyrovnání. Jít hlavou proti sedmi miliónům spoluobčanů není dobrá politika.

Ať to maličko odlehčím. Také bychom mohli vinit církve za to, že nám hrozí tzv.globální přehřátí nebo naopak děkovat, že na konci září se zhruba na čtvrtině území doplnily podzemní vody na úroveň normálu a chlad částečně zdecimoval kůrovce. Totéž platí o dobré úrodě obilí a naopak o slabší úrodě řepky.

antoninsebek

 Vladislav Černík - 17.10.2019 10:35 napsal toto řešení (cituji). 

"Pan Šebek uvedl 9 důvodů,  pro které je třeba ÚS tzv. umravnit." Konec citátu.

Až to doporučované dílko "Tajné deníky jezuitů" dočtete, můžeme pokračovat v angažované diskusi.

Nemám co bych dodal, kromě telefonu na docenta Chocholouška: 777,639,016

Vřele doporučuji, je to můj kámoš.

Pomůže Vám, pane Černíku.

I dalším potřebným. 

 

antoninsebek

BOT TAK

 

 

 

antoninsebek

to: Jan Novotný - 16.10.2019 19:00. Doporučuju k přečtení tuto knihu:

https://www.databazeknih.cz/knihy/tajne-dejiny-jezuitu-129979

Pan jan Novotný nám doporučuje k přečtení knihu "Tajné deníky jezuitů". Kvalitu této knihy můtete ocenit například tímto citátem z kapitoly 36.4 - první odstavec:

" V Československu se Vatikánu dařilo ještě lépa. Vatikán poskytl Hitlerovi jednoho ze svých vlastních prelátů, tajného jezuitského komořího, který se měl stát hlavou tohoto satelitního říškého státu" Konec citátu. 

Uvedenou knihu vydali  v roce 2001 (ano: dvatisícejedna) dva poměrně mladí badatelé: Jiří Novák a František Polák. Citát se nalézá na straně 375 (ano: třistasedumdesátpět), neboť toto veledílo má celkem 753 (ano: sedumsetpadesáttři) hustě popsaných stran. 

 

 

 

amiourful

Pane Paroubku, jste mimořádně donře  informovaný. A ano, rozhodnutí ústavního soudu - musíme akceptovat, ne však respektovat. Takové tlachy, jak přes kopírák od demobloku,  že se za ně nestydí. 

cernik

Pan Šebek uvedl 9 důvodů, 

pro které je třeba ÚS tzv. umravnit.
Chyb, které ÚS dělal a dělá je už víc než dost.

jiri-vyvadil

Děkuji Jiřímu Paroubkovi, zjevně poslednímu předsedovi ČSSD, který měl respekt ve veřejnosti při hájení spravedlnosti a rozumného uspořádání věci za jeho článek k tzv. církevním restitucím. Byla to loupež.

antoninsebek

Téma církevních restitucí je jedno z nemnoha, kde si roky dovoluji s panem Paroubkem nesouhlasit. Mám uschovány svoje příspěvky z roku 2012 i před tímto datem. Zkusím to stručnými glosami:

1/ Rozhodl Ústavní soud. Přes to nejede vlak.

2/ Často používaným nepravdivým argumentem je, že to Ústavní soud "neviděl", že byl málo informován. Dá se lehce na internetu najít velice rozsáhlé Rozhodnutí Ústavního soudu. Vřele doporučuji.  Je to na 45 stránek. 

3/ Kde ta církev (mluví se většinou jen o jedné, přitom velmi mnoho bylo ukradeno židovské církvi) vzala ten majetek? Hlavním zdrojem je také (neřííkám "jenom") CELIBÁT. Celá staletí se na kněžské "řemeslo" hlásili mladší synové například ze selských rodin. Ti dostali svůj podíl ve finanční podobě. A pak pobírali plat velmi symbolický. Už vůbec se nemluví o tom, že řada osamělých lidí věnovala svůj majetek před smrtí církvím. 

4/ Také se často uvádí, že církve se "přiživovaly" na různých válečných akcích. A co takhle POGROMY? Ty využíval i Nejětší Čech - Karel IV. 

5/ Velmi častým jevem bylo, že místní řemeslníci pomáhali bezplatně při stavbách a úpravách církevních objektů.

6/ Velmi nepřesně (zřejmě záměrně) je uváděn nadsazený odhad u těch pozemků a objektů, které nebylo možno vrátit. Pokud si dáte práci a na internetu si najdete mapu Vaší vesnice či města starou řádově 150 let. Ve všech případech tam najdete, že docházelo k rozvoji a další výstavbě. To znamená, že tehdejší extravilán je současným intravilánem. Nepodceňujme prosím tento faktor.

7/ Takřka se nehovoří o tom, že platy církevním hodnostářům od státu se budou trvale snižovat až na nulu. 

8/ Předchozí faktor přispěje k tomu, že v budoucnu nebude stát platit na muslimské církve. 

9/ Moc málo se rozebírá role církví ve školství a v péči o ty nejvíc nemocné lidi. Také na toto potřebují církve ty peníze, které si v blízké budoucnosti bude muset vydělat.

Jiří Volný st.

Dojde ke skutečné odluce církví od státu? Jistěže ne! Nemusím být velkou vědmou, abych viděl natažené ruce budoucího kardinála, který prosí o miliardy na záchranu církevních památek. 

Nedávno jsem četl na mých oblíbených Novinkách, jinými často odsuzovaných, vtip na kardinála Duku. Dovolím si volně a zkráceně parafrázovat. Kardinál se modlí před křížem. "Děkuji Ti Bože za církevní restituce, které umožní aby církevní hodnostáři následovali Tvého příkladu. Z hůry se ozve: "Máš štěstí". Poděšený a udivený kardinál pokračuje v modlitbě: "Také Ti děkuji, že jsi nedovolil bezbožníkům zdanit církevní restituce". Opět se ozve boží hlas:"Máš štěstí". Nadšený kardinál, nehledě na svůj věk, radostně vyskočí a zvolá:"Bože, Ty opravdu se mnou hovoříš?" A Bůh odpoví: "Máš štěstí, že mám přibité nohy, jinak bych Tě nakopnul". 

Jinými slovy, církve, které měly po Velkém listopadu nemalý kredit, míří k nicotnosti. Snad brzy dojde na sčítání osob, domů atd. a snad i příslušnosti k círvi. Kardinál Duka a jeho spolubojovníci si moho koupit, za církevní restituce, velké sáně a po této nakloněné rovině vesele sáňkovat.

novotny

 

Doporučuju k přečtení tuto knihu:

https://www.databazeknih.cz/knihy/tajne-dejiny-jezuitu-129979

Dona

Ľudu a veriacim dali " slobodu a demokraciu " - odmenou im bola dlhodobo plánovaná reštitúcia, privatizácia - jedným slovom bohatstvo všetkého ľudu. Super exchange. To bol a je hlavný motív nežnej revolúcie.

Ústavný súd a súdy všeobecne sú všetko, len nie apolitické. Dôvod ? Lebo sú len ľudia, nie sudcovia.

cernik

 

 

 

 

 

 

cernik

Teď je otázkou dnes, CO DÁL?!
Tzv. respektovat v předklonu nelegitimnost, 
a někdy možná i prvky nelegálnosti 
PROSTĚ NEJDE!

Je možné k ÚS dát další podání v blízkých věcech, 
a tak prolamovat účinnost Nálezu.

Podání k ESLP nevidím jako schůdné.