Co čeká Slovensko?

Jiri-Paroubek-1403-05
2.3.2020 12:20
Slovenská i česká pravice jsou po parlamentních volbách u našich východních sousedů v euforii. Novinářští exponenti české pravice nepokrytě jásají, jako kdyby vyhráli ve volbách oni. Jako kdyby zvítězila česká pravice nad nenáviděným A. Babišem a českou levicí. Ostatně česká média, zejména ta veřejnoprávní, udělala všechno pro to, aby v posledních dnech před slovenskými volbami nekorektně ovlivnila jejich průběh.

Mám na mysli především zveřejnění dvou průzkumů veřejného mínění (v době, kdy je na Slovensku zveřejňování průzkumů před volbami již zakázáno), ze kterých údajně vyplynul, dramatický pokles podpory Smeru v posledních týdnech před volbami. A údajná akcelerace tohoto poklesu v posledních dvou týdnech před volbami. To se jen tak mimochodem nepotvrdilo... Ovšem druhá teze, uváděná při zveřejnění těchto průzkumů v českých médiích byla, že jakýmsi hegemonem slovenské pravice se stal z týdne na týden I. Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OlaNo). Slovenský pravicový volič a volič žádající změnu, tak dostal směrovku, která jej orientovala, koho je nejefektivnější volit... Jen tak mimochodem, ve svých důsledcích toto ovlivnění ve prospěch Matovičovy strany mělo za následek propad koalice stran Progresivní Slovensko/ Spolu, která je spjata s prezidentkou Čaputovou. A kromě toho byl také velice oslaben volební výsledek Kiskovy strany Za lidi. Kiska se netajil premiérskými ambicemi, ale s 5,8% dosažených hlasů bude nejslabší koaliční stranou.

Strana Čaputové, respektive aliance obou liberálních stran, které k ní mají blízko, získala jen 6,95% hlasů. A nikoliv potřebných 7%, což je požadavek slovenského zákona pro dvoučlené volební koalice.
 
OlaNo: Vítěz voleb
 
Když jsem v posledních týdnech slyšel v médiích části vystoupení Igora Matoviče, který je prakticky majitelem své politické strany, na některých předvolebních akcích, musím říci, že podobnou politickou demagogii jsem snad ještě v životě neslyšel. Blábolení o mafii, která ovládá Slovensko, o zlu, které je soustředěno v současné vládě a o potřebě třetí revoluce, bylo pro mě silnou kávou. Matovič pokračoval v předvolební kampani stejným způsobem, jako působil předtím deset let v politice. Jako klaun bez zábran, který ovšem plně vycítil společenskou objednávku a zejména ohromnou možnost, která se před ním otvírá, když jiní představitelé slovenské pravice zdaleka nedosahovali jeho formátu. Ani exprezident Kiska mu nemohl s jistou svou toporností a neschopností atraktivního politického projevu vůbec konkurovat. V těchto hodinách slovenští a čeští pravičáci pějí ódy na genialitu Igora Matoviče. Míra jeho demagogie byla vskutku nekonečná. Moc zkrátka ležela na ulici a on ji zvedl. Jiná věc je, jak s ní bude schopen nakládat. Zda bude schopen kompromisů, které si ustavení a chod čtyřčlenné vládní koalice vyžádá. Matovič ale nemá žádné vládní zkušenosti. V minulém volebním období mu z parlamentního klubu odešla třetina jeho členů. To, co vyprávěli, nebylo zrovna nic, co by si měl Matovič dát za rámeček. Ale tak už to možná bývá, když se lidé spolu rozcházejí. Matovič se svou stranou získal ve volbách čtvrtinu hlasů. Už dnes se ale řada lidí obává, na co se jeho konzervativní koalice zaměří. Zda to bude například boj proti interupcím, protože významnou část zvolených představitelů jeho strany představují bigotně katolické osobnosti anebo jiná hloupost. Je otázka, co bude chtít Matovič udělat v oblasti sociální politiky. Pravděpodobně to nebude jeho priorita a co bude tedy jeho priorita? Imaginární boj proti mafiím, které existují v každém státě a demokratický stát nemá nástroje pro rychlé řešení tohoto problému, jak ostatně ukazují například zkušenosti z USA. A nechci příliš hovořit ani o tom nejzřejmějším příkladu, kterým je Itálie. Zkrátka, jedno volební období je příliš krátké a pokud začne výkonná moc na Slovensku zasahovat do moci soudní, bude mít Slovensko stejné problémy, jako má Polsko. A vysoká očekávání lidí se zhroutí.
 
Smer: Debakl se nekonal
 
Strana Smer získala 18,3% hlasů. Je to prohra, o tom není žádného sporu, ale po štvanici, kterou na Smer uspořádala pravicová média na Slovensku a jež trvala dva roky a stále se stupňovala, to ještě není žádná tragédie. Tragédie by byla, kdyby se volební výsledek Smeru přiblížil k 10%. To se ale nestalo. Prostě Smer má v politickém životě Slovenska naprosto pevné místo, má stovky starostů a krajských zastupitelů, desítky poslanců, tisíce aktivistů, kteří jsou zvyklí pracovat s lidmi a mají vesměs jejich důvěru. Je to strana s mezinárodním zázemím i s velkým fundamentem ve společenském životě Slovenska. Nepochybně Pellegrini s Ficem budou připravovat revanš. A jak to kdysi řekl můj přítel Jiří Horák, první polistopadový předseda CSSD, že jim bude stačit “čekat se svěšenýma rukama”. Vznikající pravicová koalice bude stejně nekonzistentní, jako někdejí pravicová koalice premiérky Radičové. Připomeňme, že její koaliční vláda skončila v trapných kotrmelcích a v osobních sporech, jimž vévodil právě Matovič a také Sulík. Představa, že by se tito lidé poučili z minulých chyb je málo pravděpodobná.
 
Nicméně, slovenskou společnost zachvátila potřeba dosáhnout politické změny. Když jsem viděl zanícené mladé lidi, kteří hovoří na kameru o potřebě změny a o boji proti mafii, bylo mě to jasné.Již dva roky trvá ve slovenské společnosti silná emoce vyplývající z vraždy dvou mladých lidí, novináře Kuciaka a jeho patrnerky. R.Fico byl představován jako někdo, kdo nese přímou odpovědnost za tuto vraždu. To je samozřejmě nesmyslné obvinění, ale významná část společnosti tomu věřila. Věřila, čemu chtěla věřit.
 
Vláda Smeru trvala s malým přerušením od roku 2006. Za tu dobu se Slovensko změnilo, zažívá léta ekonomické prosperity, stability a sociálního smíru. Může se stát, že pravicová koalice sociální smír naruší....
Pro úplnost uvedu volební výsledky dalších stran. Třetí stranou v pořadí podle volebního výsledku s 8,2% je Kollárova strana Sme rodina. To není zrovna ideální koaliční partner pro konzervativní koalici. Je to silně sociálně orientovaná strana. Na čtvrtém místě, chtělo by se říci, až na čtvrtém místě, je Kotlebova Lidová strana- Naše Slovensko (LSNS). Ta získala ve volbách necelých 8% hlasů. Za ní skončila se ziskem 6,2% Sulíkova strana Svoboda a solidarita (SaS). A až za touto stranou je Kiskova strana. Do parlamentu se tedy nedostaly obě dvě dosud vládní strany, SNS a Strana maďarské koalice HID. To, že nebudou ve slovenském parlamentu poprvé po roce 1992, tedy po vyhlášení slovenské státnosti, zastoupeni Maďaři, může přinést velké komplikace ve vztazích s maďarskou menšinou. A to přesto, že zejména A. Kiska i I. Matovič se ihned po vyhlášení výsledků voleb pasovali do role ochránce zájmů občanů maďarské národnosti. To se ale lépe řekne, než se to udělá. Rodilý Slovák těžko může hájit maďarký národní zájem.
 
Slovenská pravice vybojovala vítězství zčásti pod falešnými hesly a sliby, jež není schopna v řadě oblastí naplnit velká povolební očekávání. Slováci chtějí změnu a je jen otázka, co si pod ní každý občan zvlášť představuje. Pro Smer nakonec není volební výsledek, kterého dosáhl žádnou katastrofou a představuje velmi dobrou základnu do budoucna.
 
Jiří Paroubek
 
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Fagan

S názory všech zde zveřejněných lze jen souhlasit. Snad se zde neobjevila informace o přiznání Igora Velikého a Kišku Malého, že jsou jednoznačně rusofóbní. Vyjádření Kišky, že každý člen vlády musí "vyzařovat" příklonem k západní orientaci, co znamená, že Slovensko se stane US vojenskou základnou, podobnou jako Kosovo. Přestane se oslavovat SNP a vítězství v 2. sv. vílce se bude přisuzovat USA. 

    Obyčejných ludí a Za Ludí budou reprezentovat obyčejní milionáři, jakým je Igior Veliký a Za ľudí bude reprezentovat také milionář a podvorník Kiska (údajne čistí a nezkompromitovaní) O Šulíkovi škoda mluvit, jeho jednoznačne pravicová rétorika bud mířit na zrušení cestování pro seniory a studenty zdrama i když v posledních dnech k nám pronikla zpráva, že asi stejně veliké Holandsko jako SR zavádí dopravu zdarma ve všech veřejných dopravních prostředcích a pro všechny. 

    Je také příznačné, že Igor Veluký byl už hned ráno refererovat na americkou ambasádu o výsledku voleb.  To, že se tito "vítězové" orientují na Západ, především na USA je jen ukázkou, že jim nevadí zločiny, kterých se USA dopouštějí jen od konce 2.sv. války (údajně zahynulo v agresivních akcích USA 50 mil. lidí). Konečně agrese do Iráku pod lživou záminkou to jen dokazuje, dále humanitární bombardování Jugoslávie,  rozvrácení států jako je Lybie, Afganistán, zločiny ve  Vietnamu (masakr v My Lai), Hirošima, Nagasaki..., jen potvrzuje zločinnou politiku USA ke které se hlásí především Igor Veliký a také Kiska Malý. Doporučoval bych tedy aby také přejmenovali některé náměstí(podobně jako v ČR) po vysněném příteli. Co takto nazvat náměstí před ambasádou USA "Náměstí Irácké aghrese, Náměstí SNP přejmenovat na Náměstí humanitárního bombardování  a pod i další. A také některé ulice bych přejmenoval na Hirošimská, Panamská....  

    O hroby hedinů ruského národA, kteří položili životy pro osvobození Slovenska od fašismu a Tisa se asi nebude mít kdo starat. Na lidi se po uchopení moci zapomene. Už se nevzpomíná ani na Kuciaka, které smrt je přivedla k moci za pomoci brutálního propagandistického šílenství.

klokan

    Vlastně výsledky mnoha voleb politického charakteru v tak zvaném posledním popřevratovémě období ekonomických a společenských poměrů jistě nemalou měrou ze strany voličů, ovlivňuje samozřejmě m.j. faktor i jejich indoktrinace příznakem konzumního chování, jež se stalo pro dotyčné období typickým. Většinově tedy občané nemyslí s kritickým podtextem, ale vycházejí z ohledků první instinktivní (ne)rozumové signální soustavy lidské mysli, kdy jako ti symboličtí pejskové badatele I. P. Pavlova  se atavistickým způsobem vrhnou na jim předložené sousto, v konzumní společnosti samozřejmě i postačí i reklama na toto sousto. Obdoba s komercí se zde nachází více méně na bíledni, kdy původně šel jedinec si do obchodu koupit to co mu ve spižírně či chladničce chybí a nemusel svou mysl zatěžovat, jestli tovar koupí výhodně, pněvadž jeho cena byla všude stejná. Nyní dá se snad napsat většina stádních ovčanů každý týden do schránky na poštu obdrží několik, nyní již desítek údajných letáků na výhodně nakupování, především z hlediska jejich ceny a v podstatě ztrácí drahocenný čas studováním těchto zbytečností, jestli v tom či onom krámu ( hytlermarkertu ) koupí rohlík i desetník (korunu) levněji. Takto kozumově přizpůsobení ovčané pochopitelně přistupují i k politickým volbám, když z množství jim předhozených reklamně politických letáků či šotů v TV, rozhlase či internetu, vyhodnocují jen momentální nabídku slibovaného modrého z nebe a pečených holubů létajících přímo do pusy. Svou mysl tedy ovčanstvo zaměřuje k vyhodnocování slibotochen a již nepřmýšlí o jejich veskrze prohnilé podstatě, chytání důvěřivých mušek na mucholapku. Jak jinak si vlastně vysvětlit nebývalý úspěch vyloženě populistických politických subjektů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a nejen nyní na Slovensku tiež, viz. VV, ANO, a nyní hnutí (z)Matoviče na Slovensku, jejichž markentinkoví poradci jim doporučili trhák boje proti korupci. Přemýšliví lide si samozřejmě vyhodnotí, jakým způsobem dobojovali proti korupci VV, jako boduje ANO a jak asi bude bodovat v tomto lítěm boji z(Matovič). Tolik asi polopaticky.

Jak ostatně pan Paroubek ve výstižném pojednání uvedl, snad pro levici na Slovensku není nic ztraceno, kdy lze očekávat, že i tamní populista se uškvaří ve vlastní śťávě, podoně jak se uškvařily VV, a začíná se škvařit oligarchicko populistické hnutí ANO. Nad národem československým z hlediska většinové populace samozřejmě není třeba lámat hůl, jejich přirozený v genech zakódovaný selský rozum snad nabude převahy, při vyrovnávání se z uskalími budování mafiánského kapitalismu, který evidentně směřuje proti jejím zájmům.

Jiří Volný st.

Děkuji Antonínu Šebkovi za informace o Borisi Kollárovi. Je evidentní, že se jedná o muže, který drží v rukách téměř "zlatou akcii". Je sice možné sestavit vládní koalici i bez jeho politického subjektu SME RODINA, avšak pouze s převahou tří hlasů: 53+13+12=78. Nutno připomenout, že OĽaNO nekandidovalo a nezískalo úspěch samo, nýbrž v koalici se subjekty NOVA, Kresťanská unia a Zmena zdola. Pokud se podaří sestavit zamýšlenou koalici, tak nepůjde o soubor čtyř, ale sedmi subjektů a ironicky dodávám, že jsem nezapočetl ještě subjekt osmý, tedy Obyčajných ľudí.

Pravděpodobně nejsem sám, kdo si povšiml z vyjádření Igora Matoviče, ale i některých komentátorů slovenských i českých, snahy dostat Roberta Fica z politiky a označit jeho výsledek za neúspěch. V průběhu dlouhého sečítání "zápisnic", ještě v 04:45 bylo sečteno jenom 95,41%, se objevovalo na stránkách "Volbysr.sk", společně se zisky stran také pořadí politiků podle zisku preferenčních hlasů. Teď, po skončení,  jsem musel vybrat politický subjekt a setřídit, tudíž mnou udané pořadí je bez záruky. Tedy I.Matovič 498 740pref.hlasů, Peter Pellegrini 413 555, R.Fico 243 463, Boris Kollár 171 377, Marián Kotleba 170 006, ...tady patří další úspěšní... , dále například R.Sulík 106 333 a A.Kiska 100 081. Pokud považuje Igor Matovič výsledek Roberta Fica za neúspěch, tak co potom říká "úspěchům" svých budoucích koaličních partnerů, R.Sulíka a A.Kisky?

antoninsebek

Také jsem ve výsledcích "maďarskou" politickou stranu marně hledal.  Pro jistotu jsem se podíval, kolik občanů maďarské národnosti žije a pracuje na Slovensku. Je to pořád oněch DESET PROCENT. A to Slovensko nemá žádný Senát ....

antoninsebek

Je to ale hodně bláznivý svět. Na jedné straně v Česku působí premiér, kterému česká opozice (v rámci jediného programu, který naše slavná opozice má) předkládá  tyto jeho "mínusy": majetek a potom vliv v mediích. 

Když si ale otevřete internet, tak tam najdete v Lidových novinách mimo jiné tento článek

(cituj z 2. BŘEZNA 2020 19:27 BRATISLAVA/PRAHA ROBERT schuster):

"Milionář, muž mnoha talentů i žen. Kdo je Boris Kollár, který může na Slovensku pomoci k ústavní většině?"

Příští kabinet sice bude sestavovat volební vítěz, šéf hnutí (OĽaNO) Igor Matovič, avšak klíčovou roli v budoucím politickém uspořádání na Slovensku bude hrát někdo jiný: šéf hnutí Sme rodina Boris Kollár.

54letý podnikatel a multimilionář patří k nejbarvitějším politikům současného Slovenska. A zdá se, že Matovič ho chce mít skoro za každou cenu v budoucí koalici. Pouze Kollárových 17 poslanců totiž zajistí novému kabinetu ústavní většinu.

Její dosažení Matovič potřebuje, aby mohl v ústavě zakotvit povinné prověrky soudců a prokurátorů. Šéf OĽaNO je považuje za nevyhnutelné pro očistu slovenské justiční soustavy od vazeb na mafii.

Boris Kollár se zatím tváří velmi konstruktivně. Pokud jde o jeho politické priority,

s Matovičem se shodne. I on považuje odstranění korupce a boj proti kriminalitě za hlavní vládní prioritu.

S pravděpodobným budoucím premiérem Kollára spojuje i populistický politický styl. Oba se prezentují jako obhájci „běžných lidí“ a vymezují se vůči elitám.

Deset dětí s devíti ženami: Lídr Sme rodina svou lidovost opírá o řadu požadavků, které by v případě uskutečnění byly rozpočtově hodně náročné. Chce například masivně investovat do veřejné výstavby nájemních bytů.

Dle Kollárových představ by mělo bydlení ve dvoupokojovém bytě stát měsíčně 119 eur (přes 3 tisíce korun). Kromě toho by měl mít každý občan nárok na garantovaný státní nájemní byt.

Kollár také před volbami navrhoval, aby si rodiny mohly za 100 eur (2500 korun) měsíčně výhodně pronajímat od státu auta pro osobní potřebu.

K jeho požadavkům patřilo zrušit doplatky na léky pro děti a důchodce.

Požaduje rovněž amnestii pro lidi, kteří čelí exekuci.

V souvislosti s Kollárem ovšem v minulosti budil největší rozruch jeho „pestrý osobní život“. Oficiálně je sice svobodný, nicméně s devíti různými ženami má deset dětí. Když ho s tím v minulosti novináři konfrontovali, Kollár zpravidla odpovídal řečnickou otázkou: „Která žena vám dnes dá deset dětí? Tak jsem to vyřešil po svém.“ Mezi ženy, s nimiž Kollár udržoval vztah, patřily moderátorky či modelky.

Nějakou dobu byla jeho partnerkou i česká herečka Kateřina Brožová.

 

Podnikání před rokem 1989 a kontakty s podsvětím

Boris Kollár často zdůrazňuje, že byznysu rozumí, neboť podnikat začal už za minulého režimu. Tehdy dovážel počítače, které byly pro drtivou většinu lidí nedostupným zbožím, čímž prý již před rokem 1989 vydělal první miliony. Po revoluci potom podnikal v hotelové branži i jako provozovatel lyžařských vleků a areálů. Řadu z nich, například na Štrbském Plese, již prodal. Stále mu patří jedno lyžařské středisko na Donovalech, stejně tak i celoplošná rozhlasová stanice Fun Radio.

 

Mezi kontroverzní momenty jeho života patří kontakty na někdejšího šéfa bratislavského podsvětí, Petra Steinhübela, zavražděného v roce 1999. Na svou obranu Kollár uvádí, že spolu kdysi vyrůstali a zná ho ještě z dob, kdy byl „normálním klukem“. 

Konec citátu. 

Nejsem ani propagátor našeho pana premiéra (který, jak už to bývá, má svoje klady a zápory). Ale u politiků, kteří zvítězili ve slovenských volbách, TO naší slavné opozici VŮBEC, ale vůbec NEVADÍ. Není totiž žádným tajemstvím, že ani jeden z vůdců stran předpokládané koalice na Slovensku rozhodně není chudým podtatranským synkem.    Naopak. A občas se tam mihne i vliv na nějaké to rádio a podobně.

Jak se říká: "ZATÍM dobrý". My občasní hráči desetníkového mariáše jsme na některé podobné situace uváděli takovou česko-německou patlaninu: "ABER DIE KONZEN..."

Dona

Len čo opadne eufória z boja proti korupcii, ľudia sa zobudia do nového rána - keď sa letiská budú opravovať za americké peniaze, keď sa začne stavať americká vojenská základňa, keď Slovensko sa stane druhým Kosovom. Keď maličké Slovensko bude jedna veľká základňa pripravená na " príjem " bômb.

Igor Matovič , liberáli, konzervatívci a " temné " sily - plánovane vytvorili spoločenskú objednávku pre svoje zvolenie - hypnotizovaním spoločnosti smerom ku korupcii. Nebolo to naopak, že si túto schizofrenickú situáciu vytvorili najprv ľudia a politici sa pridali. Totálnym pomocníkom boli médiá - hlavne TV, denníky SME a N.

"Šťastným " impulzom k totálnej vojne proti SMERu bola smrť J. Kuciaka a Kočnerove vídeá. 

SMER - SD a SNS boli ideálnym terčom a prostriedkom. Kto iný by to mohol byť ?

Podľa môjho názoru, keby ľudia zvažovali každé ZA a každé PROTI, keby mali jasnú predstavu o svojich prioritách, keby mali jasne vyhranený názor a pevné morálne hodnoty, keby rozlišovali čo je propaganda a čo realita, keby sa poučili z histórie - minimálne od roku 1989, keby nepozerali na svet len cez PENIAZE, keby im bola milšia košeľa ako kabát, keby, keby, keby............. nemala by ich na poslednú chvíľu, deň pred voľbami, ani česká televízia ovplyvniť. V tomto prípade je to neschopnosť ľudského myslenia. 

Na dôvažok : OĽANO za 2 mesiace znásobilo 5x svoje preferencie - čo nie je výsledok rozmýšľajúcich ľudí, ale paranoi.

 Zaznamenala som " strach ", že maďarská menšina nebude v parlamente. Bela Bugár na TV obrazovku jasne povedal, že 95% volebného programu Mosta - Hid už sa splnilo. Aké ďalšie problémy môže mať táto menšina ? Znamená to, že už sa pripravuje niekto na ochranu národnostných menšín ? Prichádza ďalšia hysterická vlna ?