Co je strategická iniciativa?

babis napoleon 19
5.8.2020 16:49
Umění strategické iniciativy ovládal ve válce i v době míru skvěle především Napoleon Bonaparte. Na bojištích to byl on, kdo vybíral bojiště, kdo určoval průběh boje v bitvě a byl to také on, kdo uměl odhadnout, ve kterém okamžiku je potřeba změnit průběh bitvy nasazením záloh či přesuny vojáků.

Když se mě občas novináři ptají, proč vlastně sociální demokracie před deseti až patnácti lety byla úspěšnější (měřeno volebními výsledky) nežli ta současná, většinou odpovídám, že to bylo mj. proto, že jsme dokázali udržovat v Lidovém domě strategickou iniciativu. Byla to tehdy především sociální demokracie, která určovala témata veřejné diskuze. A byla to ona, kdo většinou formuloval i návrhy řešení a až k těmto tématům i návrhům řešení se vyjadřovali ty další politické strany i publicisté. V dobrém i ve špatném, většinou pochopitelně ve špatném. Ale to nebylo tak důležité. Důležité bylo to, že sociální demokracie to byla, která byla nejviditelnejším hybatelem a tak většinou určovala průběh společenského diskursu.

Nyní podobným způsobem k věci přistupuje Andrej Babiš. A máme právě čerstvý příklad. Premiér jede na dovolenou a tak na rozloučenou vyhodí (mediální) bombu. A ostatní se k ní musí vyjadřovat. Teď se tou bombou stalo zrušení superhrubé mzdy a zejména jeho úvaha o 15% sazby daně z příjmu. Podtrhl jsem slovo úvaha záměrně, nejedná se totiž o žádný sofistikovaný návrh. Průběh diskuze v době Babišovy dovolené ozřejmí, že ztratit až 100 mld. Kč rozpočtových příjmů státu, je i pro takového borce jakým je Andrej Babiš a v situaci, kdy se jaksi ztrácí přehlednost příjmů státního rozpočtu v řádech stamiliard, jednoduše řečeno hodně peněz. Tyto peníze by ve státním rozpočtu chyběly. A ODS, která kdysi bez uzardění prosadila ekonomický nesmysl – superhrubou mzdu – a současně zvyšovala sazby DPH, takže okradla především zaměstnanecké vrstvy českých občanů (růst cen potravin ad.), je nyní ochotna podporovat jiný nesmysl. Tím by bylo zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, což by znamenalo ztrátu až sto miliard korun z příjmů státního rozpočtu.

Teď se všichni, kdo jsou v české politice, do sebe pustí, budou říkat argumenty pro a proti. A po dovolené se objeví zrekreovaný Andrej Babiš a uvede věci na pravou míru. Čekal bych, že výsledný návrh sazby daně z příjmů bude nějakých 17 – 18%. Ztráta příjmů státu nebude tak krvavá, ale všichni si budou pamatovat, že peníze do rodinné kasy v řádech tisíců korun na ušetřených daní zaměstnanců nepřinesl nikdo jiný než Andrej Babiš osobně. Prostě, máme před volbami.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

    Jestliže zohledníme jsoucí okolnost zpětně se nyní otáčející pomyslné  spirály dějin, vlastně předcházel informační debakl u bruselské silnice, matně červenavému triumfujícímu  východu Slunce u olomoucké silnice.

Jiří Volný st.

Tento výkop se skutečně A.Babišovi hodně povedl. Hodil do placu míč a politici, potažmo novináři, zuřivě zápasí a Andrejko se z povzdálí, v současnosti z Kréty, dívá a mne si ruce. Logiku to má, protože případný zákon zvedne čisté mzdy drtivé většině zaměstnanců a zaměstnavatele to nic stát nebude. Do ekonomiky připluje více peněz a o to v době krize jde především  Pochopitelně, i kdyby pravicoví politici tisíckrát horovali pro snížení daně ze mzdy, tak nebudou mít jejich slova takový dosah jako jeden sociálně-síťový příspěvek předsedy vlády. 

Důsledky tohoto premiérova obratu jsou téměř geniální. Jednak mu umožní před volbami v příštím roce opět snížit daň ze mzdy a najde pro ni téměř 100% podpory ve sněmovně, ale také mu otevřou dveře pro případnou změnu koaličního partnera, ODS, v příštím období.  Dá se říci, že horká fáze předvolební kampaně 2021 právě začala.{#emotions_dlg.sealed}