Co nás ještě čeká v boji s koronavirem?

coronavirus
15.3.2020 16:54
Když se před dvěma a půl měsíci objevovala první čísla z Číny, svědčící o rychlém nárůstu počtu nakažených, byl to šok. Poté bylo u nás spoustu moudrých, vesměs z řad známých sinožroutů, kteří tvrdili, že Čína jako obvykle všechno řeší opožděně. Prostě proto, že se čeká až na pokyn prezidenta a šéfa komunistické strany Si Ťin-pchinga. Samozřejmě, bylo to nesmyslné tvrzení. Prostě etapy poznání nelze přeskakovat. Udělat závěry z několika desítek pacientů o dalekosáhlých rozhodnutích pro řešení celostátní epidemie, prostě nelze. Ještě teď mám před očima obraz jedné zanícené sinožroutky ze Sinopsisu, která blábolila před pár týdny v ČT24 něco takového.

Teď zejména v Itálii vidíme,  jak je možné i v evropských podmínkách nechat rozvinout epidemii koronaviru, v tomto případě až do katastrofálních rozměrů, včetně strašlivých čísel smrtnosti. Zdá se, že v Itálii kolabuje celý zdravotnický  systém,  a to je výskyt koronaviru soustředěn především v severních provinciích Itálie  s vyspělejším zdravotnictvím.  Nechci domýšlet,  co se stane, až se jeho výskyt bude přesunovat na jih Itálie. Naopak, čísla z Číny ukazují, že se Číňanům  v zásadě podařilo  stabilizovat situaci. Výskyt koronaviru zůstává omezen především  na jednu provincii a počet mrtvých každým dnem klesá. A to je dobře. Ukazuje se, že  když úřady státu uplatňují velmi důsledně přijatá opatření, je možné se s epidemií vyrovnat.

V Česku už máme spoustu “moudrých”, kteří vědí, co vláda měla v předchozích týdnech udělat lépe. Ti různí Hřibové a Václavové Moravcové zpochybňují kompetentnost vlády v situaci, kdy všichni, tedy celý svět, se dožadují nových respirátorů a roušek.  Právě v těchto chvílích proběhla zpráva, že  skupina PPF nabídla bezplatně českému  státu 120 tun zdravotnického materiálu, mimo jiné 1,7 milionů kusů respirátorů (pravděpodobně z Číny), přičemž dopravu by měla zajistit česká vláda. To jistě pro vládu nebude problém.  Respirátory a další ochranné pomůcky dnes potřebuje celý svět. Naše výrobní kapacity jsou nedostatečné a zdá se, že jediný, kdo je v tuto chvíli schopen zajistit potřebné počty respirátorů, respektive vyrobit je, je Čína. A možná také Indie.

 Vláda dnes velmi pravděpodobně schválí vyhlášení karantény na celém území státu. Co to bude znamenat, to se v krátké době dozvíme. Vlastně půjde o další utužení současného režimu boje s nákazou.

Zdá se, že se vládě daří prostřednictvím přijatých opatření rozčlenit počet nemocných s koronavirem v čase. Tento den se blížíme ke třem stovkám nemocných a zatím jen dva jsou ve velmi vážném stavu. To je dobrá vizitka českého zdravotnictví, které dociluje s relativně nízkými náklady na zdravotní péči,  ve vztahu k nejvyspělejším západoevropským zemím, slušné kvality výkonů. Tím ale nechci celý prozatímní průběh epidemie u nás, bez lidských obětí, zakřiknout.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Už více než 6 tisíc kverulantů podepsalo petici na odvolání premiéra a ministra zdravotnictví:

https://www.petice.com/okamita_rezignac_premiera_a_ministra_zdravotnictvi?a=126612 

Drsný projev lidského hyenismu v takto krizovém stavu státu...