Covid-19 se přenáší mobilem

covid 19 smartphone
17.2.2020 23:20
Elektronické aplikace pomáhají sledovat riziko kontaktu s nákazou, podobně jako statistika. A je tu první potenciální lék na koronavirus, vznikl v Číně a byl schválen pod názvem Filapivir.

Titulek smí být trochu senzační. Mobilem se nepřenáší koronavirus, ale informace o jeho možném výskytu. V Číně se šíří oficiální aplikace, které vás informuje o riziku na základě pouhého čísla mobilu, jména a rodného čísla (nebo co tam slouží jako ID). Trik spočívá v tom, že když tyto své údaje zaregistrujete, aplikace sáhne do centrální databáze prokázaných případů a pokud najde zdroj nákazy ve vaší blízkosti, může vás okamžitě informovat.

https://www.mobihealthnews.com/news/roundup-techs-role-tracking-testing-treating-covid-19

Jiným možným nástrojem jsou chytré teploměry Kinsa, které jsou propojené v internetové síti a mohou zaznamenat výkyvy tělesné teploty v určité lokalitě. To pak lze statisticky je vyhodnotit podle epidemiologického vzorce. Byl jsem ještě novinářský kandrdas, když mě v 70. letech zdravotničtí statistici poučili, že z jednoduché nebo kostrbaté křivky nových případů lze odvodit – i bez laboratorních testů – zda jde o chřipku nebo sezónní virovou směsku. Koronavirus, kterému se teď začalo říkat Covid-19 nebo SARS2-19, má také specifické vzorce šíření. Podle čerstvého článku v Lancet Digital Health na něj mohou upozornit i údaje z chytrých hodinek o klidovém srdečním tepu a délce spánku.

Uvidíme, jestli to znovu navýší zveřejňované počty nakažených, kde byly zpočátku vykazovány jen případy přijaté do nemocnice. V minulých dnech se metodika vykazování změnila a výsledná čísla prudce narostla, protože už zahrnují kohokoliv, komu byl kovid „klinicky diagnostikován“, i když zůstane raději doma v izolaci, protože se stejně nikam nevejde. Do pondělka byl kovid zjištěn u 66 492 tisíc osob, v drtivé většině v Číně, a z toho 1523 pacientů zemřelo. Časopis Lancet Oncology uvedl analýzu prvních obětí. Ta dospěla k závěru, že lidé s rakovinu jsou vystaveni většímu riziku.

Kovid se šíří mnohem rychleji než původní SARS a nikdo netuší, co z toho může vzniknout. Ostatně, spolehlivější předpověď nedal ani generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který na mnichovské bezpečnostní konferenci varoval, že nevíme, jak se bude epidemie nového koronaviru vyvíjet. Jsou tu přitom dvě nebezpečí. Vedle nemoci samotné je tu také šířící se strach z nákazy, který může dusit neméně než virus. Doktor Ghebreyesus o tom mluvil v Mnichově se šéfy Facebooku, Amazonu a Googlu, jak informuje CNBC, a dostal příslib, že pomohou v boji jak s chorobou, tak dezinformacemi.

Také přístup k údajům o globálním výskytu choroby se zdokonaluje. Johns Hopkin’s Center for System Science and Engineering nabízí novou digitální vizualizaci informací o šíření kovidu podle WHO a dalších zdrojů a umožňuje sledování online.

Z pondělního rána je senzační zpráva, že v Číně byl schválen první lék s potenciálním účinkem na Covid-19, který tam byl vyvinut. Dostal název Fapilavir. Dokonce prý není jediný, klinické zkoušky přinesly dobré výsledky u tří potenciálních léků, píší čínské Global Times.

Mezitím v Číně zesílila snaha obnovit ekonomickou aktivitu, přestože zhruba polovina obyvatelstva je omezena nějakými karanténními opatřeními, včetně omezení dopravy. Závody Airbusu i Volkswagenu ohlásily částečné obnovení výroby, i když je otázka, jaké mají reálné možnosti. Jihokorejský Samsung přesunul část své výroby z Číny do Vietnamu. Akciové trhy ožily po zprávách, že centrální vláda v Pekingu použije nějaké podpůrné nástroje a po vystoupení prezidenta Si Ťin-pchinga, že sociální a hospodářské cíle roku budou nakonec splněny.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.