Další Bakalova rána do financí státu

bakala díky
24.10.2019 15:42
Finančník Bakala se před patnácti lety (poté, co stát prodal svůj minoritní podíl ve společnosti OKD) stal spolu se svým společníkem bezvýhradním majitelem důlní společnosti OKD. Před třemi lety bylo zahájeno insolvenční řízení této společnosti. Bakala a jeho společník "vytěžili" z OKD za téměř dvanáct let svého působení co se dalo, poté se evakuovali.

Jejich čistý výnos se za tuto dobu odhaduje na nějakých 100-120 miliard korun. Většina těchto peněz byla  převáděna do zahraničí a vydělává Bakalovi a jeho společníkovi tam. Pro rozvoj Ostravského regionu Bakala neudělal téměř nic. Smutná je zejména záležitost prodeje téměř 44 tisíc hornických bytů OKD Bakalou i s nájemníky  jinému investorovi. 

Slyšel jsem za poslední léta celou řadu odhadů, kolik na této transakci Bakala vydělal. Tyto odhady se pohybují mezi 20-35 miliardami korun. Sněmovní komise pro zkoumání privatizace OKD došla nedávno  k názoru, že tento prodej bytů je de facto neplatný a že by se věci mohly vrátit na začátek, kdy celý „balík“ téměř 44tisíc bytů byl, zřejmě nezákonně, zahrnut do majetku důlní společnosti OKD. Je to zajímavá právní konstrukce, která se mě osobně velmi zamlouvá, protože nájemníci v bytech OKD by se tak mohli konečně  dočkat prodeje bytů do svého vlastnictví. To kdysi Bakala sice veřejně slíbil, ale nikdy svůj slib nesplnil.

Nyní Krajský soud v Ostravě rozhodl o tom, že pohledávky za více než 10 miliard korun, které vůči společnosti OKD přihlásila v roce 2016 americká banka Citibank, jsou oprávněné. Společnost OKD v roce 2014, kdy byly dluhopisy společnosti NWR (v té době vlastník OKD) vydány, za ně ručila. A investoři, kteří si dluhopisy v té době kupovali, vycházeli z toho, že je zde převzato společností OKD ručení. Kromě toho vlastně v roce 2014 nešlo o nové zadlužení OKD, ale o nahrazení starého dluhu z roku 2010. Prostě finanční eskamotáž důsledkem které bude, že stát, jenž  nyní vlastní OKD, jíž Bakala nechal zkrachovat,  zaplatí nejspíš ještě tuto pohledávku 10 miliard korun, nebo alespoň část z ní.

Prostě Bakala se státu vyplatil. „Vydělal“ peníze, ty vesměs převedl mimo republiku, ještě republiku pomluvil jako zkorumpovanou zemi, kde se nedá investovat a nechal výdaje plynoucí z bankrotu OKD pěkně na státu. A  své podnikání v OKD ukončil....

Je dobré, aby všichni ti kdo se chtějí zastávat Pokorného či Sobotky, kteří kdysi pomohli privatizovat Bakalovi minoritní podíl státu v OKD, vzali konečně  rozum do hrsti. Být na místě ministra Zaorálka,  tak bych  o celé kauze nyní již jen mlčel. Není dnes rozumné  z nějakého falešného kamarádství vůči Sobotkovi a Pokornému, kteří mají pochopitelně zájem  zpochybňovat zprávu komise pro zjištění nedostatků při privatizaci OKD, celou kauzu rozmatlávat. Bakalu, ani jeho komplice nelze obhájit.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

To je klasika. Tedy děkuji za sedmiprocentního akcionáře, ale to není jméno, příjmení, datum narození a adresa. Narážím na hypotézu, že za celým tunelem OKD stojí Rothschildové. Nevěřím, že by se Zdeněk Bakala měl Citybank obávat. Věřím, že jednali ruku v ruce, aby nás podojili.

Vojtech Kulvait

Chcete-li znát vlastnickou strukturu CITI, dozvíte se ji https://www.marketscreener.com/CITIGROUP-INC-4818/company/ v sekci shareholders

Tržní kapitalizace společnosti je přes 3000 miliard CZK a její největší akcionář s podílem hodně přes 7% je The Vanguard Group, Inc.

Nemůže za chyby Českého státu a jestli na tom vyvádění něco bude a jestli se pan Bakala má čeho bát tak je to tato společnost.

 

 

Jiří Volný st.

Kdo vlastní Citybank, potažmo Citygroup s ústředím v New Yorku? Je zajímavé, že o tom není na Wikipedeii ani zmínka. Jak je možné, že české soudy se staví na stranu americké banky? No jo, to jsou asi takoví chudáci, že se musí zahojit na českém státu, tedy na nás všech.