David Rath: Má vláda přežít?

david rath 2
16.11.2018 10:49
Vláda odmítla globální pakt OSN o migraci, což je více než dobře. Ministr Hamáček nejprve tvrdil, že jde o nezávazný dokument, který pro nás nic neznamená. Naštěstí si premiér Babiš o obsahu popovídal s Orbánem a pochopil, že jde o další průlom v již tak chatrné obraně Evropy, ale vlastně i USA. Snad máme alespoň na chvíli klid od tohoto pokusu nás s konečnou platností zlikvidovat. Je zajímavé s jakou úporností chtějí části globálních elit zničit země vyspělého světa a změnit je na africko-blízkovýchodní bordel.

Zatím co se toto nebezpečí podařilo zažehnat, vláda vplula do nového kritického období. Jde o další dějství dramatu nebo spíš frašky - Čapí hnízdo. V tomto kuse je vlastně všechno špatně. Pro zemi není zdravé, aby miliardář, jehož byznys je spojen se státními dotacemi, stál v čele vlády. Současně je špatně, aby o premiérovi rozhodovali policisté a žalobci. Když vidí, že předseda vlády má silné postavení, hrají mrtvého brouka, ale v okamžiku jak ucítí propad podpory, tak premiéra ,,zavraždí". Konečně už to předvedli s Petrem Nečasem. Můžeme se začít vsázet, kdy vrchní žalobkyně Bradáčová předhodí davům slábnoucího premiéra. Bude asi ještě chvíli trvat, než lidé pochopí, že ambiciózním prokurátorům nejde o prosperitu země a spravedlnost, ale hrají si své osobní mocenské hry.

Opozice zcela pochopitelně využívá každé chyby a chce vládu svrhnout. Činí teď tak poněkud hystericky. U veřejnosti moc neboduje protože Miroslav Kalousek v pozici ministra financí ukázal co dokáže a drtivá většin lidí si reprízu rozhodně nepřeje. Totéž platí o intrikánovi a zrádci ODS Pospíšilovi. Piráti jsou někdy zajímaví, většinou však působí jako bizar , který většina společnosti bere jako zajímavé oživení, ale přitom tuší, že svěřit jim vládu v zemi je totéž, jako posadit desetileté dítě za volant kamionu. ODS, ač se snaží seč může, působí pořád úřednicky nudně.

Strany vládni koalice, tedy komunisté a ČSSD teď určitě podrží ANO- premiéra. Ví, že houfně ztrácejí voliče. Neschopnost jejich vedení je obdivuhodná, ale nechybí jim touha udržet si osobní moc. Alespoň ještě pár let. Místopředseda vlády Jan Hamáček trochu kope Andreje Babiše do kotníku, ale jen tak, aby ho náhodou premiér nevyměnil za lísajícího se Tomia Okamuru. Ten se jeden den postaví po bok Kalouska a rozhořčeně požaduje pád Babiše, aby druhý den stál frontu v blízkosti řitního otvoru ministerského předsedy. Prý ucítil možnost prosazovat program. Ve skutečnosti ucítil možnost vydělat na politice další desítky milionů.

Prostě na současnou politickou scénu není pěkný pohled. Na druhou stranu je zbytečné si zoufat. Současná situace, v rámci toho co se nabízí, není až tak špatná. Podívejte se třeba na takového Macrona nebo Merkelovou. Ti by naše současné problémy rychle změnili na boj o holé přežití v záplavě migrantů. Ať si každý sám odpoví, co je horší.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Pane Rath, trošku jste to vzal povrchně, chybí tomu hloubka myšlenky, je ten článek uspěchaný, jako když student píše o přestávce před hodinou slohový úkol. Dovedete napsat lépe, každého jste zkritizoval, ale vaše vlastní myšlenka v tom není.  

JiB

Souhlas s panem Volným, v podstatě se dá říct, že všichni klíčoví hráči zatím hrají dobře a bez zásadních chyb (premiér, prezident, Filip, Okamura). Okamura navíc takticky sehrál to, co bylo v daný okamžik potřeba. Nejprve pomohl vylákat kuny z kurníku a když vylezly dal najevo, že je ochoten sehrát roli stabilizační síly a jasně vymezil Hamáčkovi manévrovací prostor. Současně dal Andrejkovi na srozuměnou, že nic není samozřejmé a zadarmo. V dané situaci nezbývalo nic moc jiného.

 

Jediné, co mi však chybí, je požadavek na přijetí obdoby amerického zákona FARA – zákona zakazující financování politických (ne)ZISKOVEK ze zahraničí. Myslím, že teď je vhodný okamžik na nastolení tohoto požadavku. Nejlépe jako podmínku hlasování o nedůvěře vlády.

Jiří Volný st.

Musím se zastat pana Okamury. Vůbec se mi nelíbilo, že stál vedle výtečníků z pravice, ale třeba je chtěl utvrdit v jejich nerozumných krocích. Daleko podstatnější je skutečnost, že bezprostředně po svolání schůze dolní sněmovny, nabídl podporu případné nové Babišově vládě, a to bez lpění na podmínkách. Dá se říci, že udělal pro stabilitu stávající vlády opravdu hodně. Navíc ve světle prohlášení pana prezidenta jednak vyšumí pokus o převrat do ztracena, jednak se pravice zesměšní a ČSSD si demisi rychle rozmyslí.