Destrukce americké demokracie

usa russia puzle
18.5.2017 17:37
Už dlouhé týdny před volbami a několik měsíců po volbách prezidenta Spojených států jsme byli svědky spekulací o tom, jakoby šéf Bílého domu prezident Trump byl řízen Ruskem. Ba co víc, přímo z Kremlu.

 Těmito hloupostmi se dnes zabývá vážně významná část americké politické elity asi tak stejně intenzivně, jako kdysi řešila trapný žabomyší spor o tom, zda je orální sex prezidenta Clintona pohlavním aktem či nikoliv. A zda tato záležitost narušila prezidentovu morální integritu. Prostě Američané dokážou destruovat sami sebe. Je to až neuvěřitelné. 

 Prezident Trump není má krevní skupina, nebyla by to má volba, pokud bych byl Američanem ve volbách prezidenta. Za několik měsíců se mu povedla řada velkých přehmatů a diskvalifikujících hloupostí, ale upřímně, pokud jde o přístup k světu, je mi jeho přístup docela sympatický. Je neideologický a přímo byznysový. Ve svých důsledcích vždycky při takovémto přístupu hledáte i pro vašeho partnera a případného protivníka win – win strategii. A Trump to dělá přes všechny silné řeči vůči Číně a dělá to také ve vztahu k Rusku. Přitom americké zbrojařské koncerny nepřijdou zkrátka. Trump jim chce dopřát. Zbrojní rozpočet USA s Trumpovou pečetí je ještě o 10 % vyšší než byl loňský Obamův, který byl přes 600 mld. USD. Takže Trump není žádný pacifista. Je to byznysmen v rouše politika, který ví, co se sluší a patří ve vztahu k zbraňovému byznysu. A přesto teď bude ostře vyšetřován a budou hledány, abychom to tak řekli s Jaroslavem Haškem nitky a další nitky, tedy možná  spojení Trumpa s Ruskem. To může samozřejmě destruovat Trumpovu politickou pozici a narušit výrazně  klima v politických špičkách USA. A nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby se našly nějaké vážnější indicie těchto kontaktů.

Udělat si z vlastního prezidenta podezřelého ze styků s cizí velmocí, která se Spojenými státy v jejich výsostném postavení nemůže nikdy soupeřit, je hloupé. Američané destruují zkrátka sami sebe.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Američané mají ještě nějaké výsostné postavení??? Dobrý vtip. A o jaké to demokracii v USA vlastně píšete???