Durynsko: Bylo lépe? Ne: Lze vládnout lépe!

durynsko volby
29.10.2019 10:16
Durynsko, svobodná spolková země bývalé NDR, která měla dlouhou hranici se Západním Německem. Jedno z intelektuálních center Německa, v některých dobách velmi významné. Goethe zde našel zalíbení a žil velkou většinu svého tvůrčího života. Centrum automobilového průmyslu bývalé NDR s početnou a kvalifikovanou pracovní silou. Jak číst očekávaný, ale i tak stejně překvapivý výsledek nedělních voleb?

"Nedělní zemské volby ve východoněmeckém Durynsku podle odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála Levice s 31 procenty hlasů před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která získala 23,5 procenta. Třetí jsou křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové s 21,8 procenta... Do zemského sněmu směřují také sociální demokraté s 8,2 procenta, Zelení s 5,1 procenta a zřejmě i svobodní demokraté (FDP), kteří se s pěti procenty pohybují přesně na hranici vstupu do parlamentu."

Viz: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/volby-v-durynsku-podle-odhadu-vyhrala-levice-pred-afd-a-cdu-40301444

A to vše v době, kdy si u nás i v Německu připomínáme třicetiletou cestu od minulého režimu k současnému. Drtivé vítězství komunistů, velký úspěch nacionalistů, zničující propad všech čtyř německých tradičních stran včetně CDU a SPD. To bude mít důsledky pro celé Německo. Velkou částí německé veřejnosti jsou volby v Durynsku hodnoceny jak určitá naděje. Nejen pro Durynsko, ale pro celé Německo.

Bylo líp? Nebo je to reakce na to, že se "něco pokazilo" později?

Vysvětlení je spíše zde:

"Pro Levici populárního ministerského předsedy Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, by výsledek představoval nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Bylo by to také poprvé, kdy by tato strana, která vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie, v Durynsku vyhrála."

Podrobně k osobě Boda Ramelowa viz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bodo_Ramelow

Durynská zkušenost ukazuje, že:

  1. Politická strana může fungovat, že se nemusí stát skupinou osob ovládanou strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, která protěžuje darebáky a likviduje slušné lidi.
  2. Vládnout lze, a to i dlouhodoběji, aniž by ten, kdo vládne, podlehl rozkladným tendencím korupce a nechal se vztahovat do cizích her na domácí a zejména zahraniční půdě.

Zde je nutné připomenout, že i Levice (tedy Linke) na tom celkově také není dobře, podobně jako celá evropská levice (postkomunistická i sociálně demokratický). V nedávných volbách do sousedních dvou spolkových zemí v bývalé NDR propadla. O to více si zaslouží pozornost očekávané nečekané durynské překvapení.

 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Vzpomněl jsem si na závěr filmu z období před koncem NDR, který se jmenuje "Životy těch druhých". Zaujala mne hláška vysokého představitele strany, která byla stručná, ale výstižná: "Lidé se nemění". Tolik utopených miliard a po třiceti letech mezinárodní ostuda a vítězství reminiscence na NDR a fašismus. 

Jiří Volný st.

Česká televize, tedy ČT24, bude muset napřít velké úsilí, aby se ji povedlo výsledky voleb v Durynsku ignorovat. Nebylo by lepší vyloučit Durynsko, raději celé Německo, ze svazku lepších lidí, tedy z Evropské unie?