Dvojí metr prezidentky Čaputové

macron caputova
26.7.2019 13:17
Slovenská prezidentka Čaputová je typickým představitelem politiky dvojí tváře. Když nedávno navštívila Česko, tu a tam v jejích vystoupeních zaznívaly ostny, směřující vůči hlavním protagonistům české politiky. Když byla nedávno v Maďarsku, nezapomněla dát maďarskému premiérovi Orbánovi najevo, co si o jeho politice myslí v Bruselu šéfové EU a co si tedy tak nějak povinně myslí i ona.

Tehdy jsem ve svém článku vyjádřil zvědavost, zda paní prezidentka bude tak kritická například až bude na státní návštěvě Francie, pokud jde o hnutí „Žlutých vest“ a přehnaně tvrdé zákroky policejních sil vůči protestujícím Francouzům. Já sám  jsem před časem pochopil, že existují různé Francie. Francie nablýskaných bulvárů a nádherných obchodů Paříže, pozlátka hotelů a restaurací na Azurovém pobřeží apod. A vedle nich jsou miliony Francouzů, kteří žijí od výplaty k výplatě a vlastně přežívají. Proto mělo hnutí „Žlutých vest“, kde se po každém víkendu scházeli protestující desítky tisíc Francouzů, aby žádali politické a ekonomické změny a také změny v nejvyšším úřadu země, tak širokou podporu.

V průzkumech veřejného mínění, a to i těch trochu cinknutých, má toto hnutí stále ještě  silnou podporu francouzské  veřejnosti. A hlavně se tato podpora může stále ještě vrátit. Francouzská policie se právě  nevyznamenala ani při ostrých zásazích vůči opozičním vůdcům, Mélenchonovi a Le Penové. Prostě důvodů proč protestovat u prezidenta Macrona je mnoho. Ale pokud by takový protest přišel, zcela nepochybně by slovenská prezidentka nebyla vychválena Macronem. až do nebes. Cituji přímo  prezidenta Macrona: „Symbol sjednocené Evropy“.

Prostě Čaputová nezklamala.  Vůči mocným tohoto světa servilita.  Vůči těm, kdo jsou v nemilosti mocných tohoto světa, nelítostná  kritika. Je jen otázkou, kdo takovou političku může brát vážně. Moudré to v žádném případě není.

Už se těším na návštěvu Čaputové, tentokrát v Bílém domě. Doufám, že dokáže komentovat alespoň některý z přehmatů americké justice či policie anebo dokonce prezidenta Trumpa či americké vlády. A to alespoň v té míře, jak to učinila při kritice současné maďarské politiky v hlavním městě sousední země při nedávné státní návštěvě. 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

Pane Černíku, nechci se vás dotknout, ale Váš přípisek míří ne jen mimo mísu, ale i mimo onu pověstnou místnost… pointou článku pana Paroubka přeci není to, že by se na státních návštěvách měly kritizovat nešvary či tamní problémy a pomněry, ale licomněrnost paní Čaputové, která selektivně zasahuje do vnitřních záležitostí zemí, které jsou v nemilosti mocných a naproti tomu v těch „správných“ zemích podniká rektálně alpinistické výstupy roku.

cernik

Nemohu si nějak vzpomenout,
kdy J. Paroubek při svých zahraničních cestách něco zkritizoval, 
či řekl některému ze západních politiků svůj kritický pohled na věci jím prosazované.
A že toho namátku třeba u Blaira (B-Liar) bylo ...
Ale J. Paroubek nám nám rád přiblíží a upřesní