Eman Pluhař: Členská základna SPD požaduje odchod do opozice

spd logo de
17.10.2018 07:45
Den po dalším debaklu německé sociální demokracie, tentokrát v Bavorsku, vzdoruje vedení SPD bouři nevole z členské základny a volání po odchodu do opozice. Nejsatiričtější příspěvek praví, že historickou porážku způsobila intrika CSU, která rozvířila spor se sesterskou CDU o potrestání šéfa Ochranky ústavy (kvůli komentáři k Saské Kamenici) a tím odvedla pozornost od volebních témat SPD. Jenomže příspěvek je míněn ironicky.

Pravdou zůstává, že vzdálenost mezi voliči a SPD ještě dále vzrostla a nikdy nebyla tak velká jako dnes v Bavorsku (9,6%) a žádná přesvědčivá analýza chyb se nekoná. A to byl také důvod pro svolání „Kongresu členské základny“ s názvem „Solidarita“.Konal se v Berlíně na den po „Bavorsku“ a svolávaly nejen takzvané stranické platformy, ale i rozhněvaní Mladí socialisté s předsedou Kevinem Kühnertem, kteří hlasovali proti koalici vždy a všude a dnes vedou konsekvetně odpor proti dalšímu setrvání ve vládě. Tu ovšem v napjaté situaci zosobňuje Andrea Nahlesová nejen jako předsedkyně SPD, ale hlavně jako přesvědčený stoupenec velké koalice, o kterou se zasloužila plamenným projevem na schvalovacím sjezdu. Vše se bere tak, že je to její vina.

Bývalý předseda strany Gabriel také, hned po „Bavorsku“, mobilizuje pro záchranu berlínské koalice kvůli stabilitě v zemi a v Evropě. Předsedkyně platformy Demokratická levice je naproti tomu názoru, že „Strana se nedokáže obnovit v koalici.“ Situace je tedy nepřehledná pár dnů po debaklu v Bavorsku a necelé dva týdny před další existenční zkouškou, tentokrát v regionálních volbách v Hesensku. Není málo sociálních demokratů, kteří by se jim nejraději vyhnuli.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.