Eman Pluhař: Jak najít správné vlastence

robert habeck
28.6.2021 12:50
Robert Habeck, spolupředseda německých Zelených považuje vlastenectví na jedné straně za antikvovanou záležitost, ale na druhé straně i za potřebnou orientaci v složité době hodnotových přelomů. Navíc je pojem vlastenectví u současných německých národovců, populistů či nacionalistů spojen s libertarianismem (antistátním egoismem) a nacionalismem a voličům hrozí nebezpečí manipulace a záměny s vlastenectvím skutečných německých konservativistů. A snad i proto se vlastenectví vyskytuje tak často v ideologicky drsné směsi Nové pravice a také pod značkou „Libertas“.

Kniha Stefana Berkholze („Celá věc je rizikem“, 463 s.) vydaná čerstvě před zářijovými volbami do německého Spolkového sněmu, je koncipovaná jako nekonvenční biografie mozaikového typu a portrét R.Habecka, který ve volbách sice není špičkovým kandidátem strany, ale v případě pravděpodobné černo-zelené koalice zaujme důležité místo ve vládním kabinetu. Název díla je citátem z letního televizního rozhovoru R.Habecka v roce 2017, kde „věcí“ se rozumí jeho nová funkce spolupředsedy Zelených, do které byl zvolen právě před půl rokem a „rizikem“ jeho přesvědčení, že politika má dávat smysl, i když se nemusí vyhrát: „Když bojujeme, musíme být připraveni, že příjdeme o všechno“.

Jak kniha dokumentuje, Habeck se pojmy „vlast“ či „patriotismus“ nezabývá od včerejška a kvůli podzimním volbám.. Ve svých dvaceti letech mluvil ve svém prvním románu „Traumblind“ (1990) o „nechutném vlastenčení, které národní hrdost hledá i ve vině“. Dvacet let později (2010) v rozhovoru s deníkem Die Welt nabyl přesvědčení, že pojem „patriotismus“ je „zhuntován a zlikvidovaný národovci, že to slovo je dnes „prázdné, stejně jako ‚vlevo‘ nebo ‚vpravo‘“. Proto se pokouší tato slova naplnit významem. Být pouze „patriotem“ není možné. A stejně tak být levičák už také nejde, protože „se neví, co to má být a tento pojem objektivně ztratil smysl. Ale střed mezi oběma funguje, to je místo, kde se politicky cítím doma“.

V roce 2017 již podle Berkholze v rozhovoru se solidně konzervativním deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) dospěl k názoru: „Jsem velice pro to, abychom my Zelení pojmy jako vlast nebo Německo, nepřenechali Alternativě pro Německo (nacionalisté,p.a.), my je musíme naplnit svými vlastními příběhy“.

Jutta Ditfurth, bývalá prominentní veličina a také předsedkyně Zelených, která ze strany vystoupila již v roce 1991 (dnes ve straně Ekologická levice) si nenechala ujít příležitost a zahřímala: „R.Habeck a další Zelení na cestě dále doprava. S vlastí a patriotismem podchycovat pravicové voliče.Ti budou volit originál, Alternativu pro Německo (AfD). Vycházet vstříct AfD… posiluje AfD a žene společnost doprava. Pravicový posun společnosti je živnou půdou pro nacisty“.

 

Foto: Robert Habeck

.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.