Eman Pluhař: Levicová vize ze Silicon Valley

revoluce
7.7.2015 09:04
Doba utopií minula, Pražské jaro nepatří do hry (teorie her), vize České cesty do Evropy uvízla v privatizačních fondech, na další cesty do budoucnosti hned tak nálada nebude. V Silicon Valley je tomu právě naopak a velká budoucnost na lidstvo teprve čeká (ne střet civilizací). Ale nejdříve bude revoluce.

Podle známé předpovědi (Raye Kurzweila) stojíme na prahu velké technické revoluce, která spojí hned několik revolucí najednou (digitalisace, celoživotní vzdělání, genetika, nanotechnologie, robotika) a ukončí tisícileté období lokálního a lineárního vývoje.Lidstvo pak vstoupí do doby exponenciálního růstu, technologických inovací, a vládu od politiky nakonec převezmou inteligentní stroje a internetové koncerny. Zatímco jedni tuto vizi považují za nevinnou zábavu politických diletantů, pro investory tomu tak určitě není. Celková hodnota 30-ti největších podniků ze Silicon Valley je 3185 miliard dolarů a přesahuje hodnotu 30-ti největších německých podniků. Vedle hvězdného Googlu (251 miliard) dosahují miliardových hodnot i donedávna ještě neznámé startupy ( Uber 51, Airbnb 21, další se počítají od miliardy výše). Na mapě představivosti to není obvyklá věc, ale tento „efektivní trh“ (P. Samuelson) žije v markantní symbióze s ideologií a jeho protagonisté v Silicon Valley mluví o budoucnosti jako přesvědčení socialisté z národního folklóru, jako stoupenci ničím nebrzděného pokroku.

Raymond.Kurzweil (Singularity University): „Moje radikální ideje už nadále ani takradikální nejsou. Technologický obrat proběhne s takovou rychlostí, že změní dosavadní způsob lidského života.Již dnes má i jen dítě se smartphonem, v Africe přístup k větším znalostem, než měl americký prezident před 20-ti lety.“ Autor není jen hlavním inženýrem Googlu, vynálezcem plochého scanneru, jazykového syntetizátoru, ale i spoluzakladatelem (s Googlem a dalšími) univerzity pro přípravu personálu do nabíhající revoluce („to adress humanity´s grand challenges“). Standardním tématem výuky je vybudovat podnik s miliardou zákazníků do deseti let. Nabízí studijní programy, kurzy, semináře a workshopy, podnikové inkubátory, laboratoře pro startupy k miliardám zákazníků a současně dodavatelům nových idejí.

Paul Thiel (Thiel Capital, Thiel Foundation): „Svět s čistou energií,pouště, které se nechají přetvořit v úrodné krajiny...Co se musí stát, aby byl lepší svět? Už dlouho jsme nepřemýšleli o správných otázkách. Politika je v boji s technologií na život a na smrt“. Vynálezce platebního systému PayPalu úspěšně investoval na samém začátku do neznámého Facebooku a nyní investuje již filantropicky do startupů „průlomových technologií.“ Think-tank „Seasteading Institute“ právě koncipuje plovoucí města a Thiel Foundation financuje dvouletá stipendia pro studenty ve věku do dvaceti let, když se rozhodnou přerušit studium a jít do podnikání v tomto směru.

Travis Kalanick (internetová taxislužba Uber):„Zkuste si představit rychlou, plynulouatichou dopravu ve velkoměstech a to i v dopravní špičce-to je můj sen.“ Podle Kalanicka se lidé městech mohou obejít bez vlastního auta, protože budou mít k dispozici vozy Kalanickovy taxislužby.Mezitím je ve 50 zemích a 260 velkoměstech, měsíčně nabírá 50 000 nových řidičů.

Joe Gebbia (internetová cestovka Airbnb):„Baví mě pracovat na něčem velkém, na něčem, cose týká miliónů lidí, tolika jak jen možno. Vyrostli jsme s přesvědčením, že nejlépe je žít pro zlepšení života jiných lidí, pokusit se zlepšit svět.“ Airbnb nemá nabízet jenom „Sharing Economy“, přenocování, ale dobudoucna i exkurse, pronájem auta, gastronomii, cokoliv. Všechno z jedné ruky a to „všude na celé planetě.“.Nechce být žádným normálním podnikem, ale hnutím: „Jsme v 190 zemích, v 34 000 měst, jenom za dnešní noc jsme měli 400 000 hostů, každou minutu teď máme rezervace na 277 přenocování.“

Sebastian Thrun (Online-akademie Udacity): „ Pouze ten může svět změnit, kdo je optimistou. Vzdělání musí být celoživotní, za přijatelnou cenu, a přístupné pro všechy. Rád bych pohnul společností a ptám se, jak se dá maximalizovat vliv na pozitivní chod světa.“ Autor je vynálezcem robotizovaného auta, zakladatelem laboratorního vývoje a využití v Googlu, vedoucí katedry Umělé inteligence na Stanford University a majitelem online-akademie Udacity. Akademie nabízí vzdělávací programy, diplomy a vysvědčení. Rozvojový plán chce zvýšit výkonnost akademie na 1000 absolventů denně a vzniká otázka, jak se změní povolání učitele.

Ze Silicon Valley se ještě nestala politická Mekka,ale zájem by tu byl. I u politických veličin formátu Henryho Kissingera a dalších. K nim patří i Karl- Theodor von Guttenberg, bývalý německý ministr obrany a politická hvězda, která byla ovšem zbavena titulu doktora práv, protože zhruba polovinu své disertace opsal a musel na ministerstvu obrany rezignovat. Henryho Kissingera na dotyčném semináři zajímá, proč se právě on objevil tady, a obdrží zajímavou odpověď:„ Když vypukla finanční krize 2008, jsme v německé spolkové vládě měli jenom nepatrné znalosti ve dvou zásadních věcech. A to, jak opravdu funguje svět financí, a jaký je vliv digitalizace na proměnu společnosti.“

Pro případ vítězství internetových koncernů se německý Der Spiegel tentativně pokusil odhadnout složení budoucí vlády světa a dospěl k následujícímu výsledku: Tim Cook (Apple), Travis Kalanick (Uber), Srgey Brin (Google), Matissa Mayerová (Yahoo) a Mark Zuckerberg (Facebook).

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.