Eman Pluhař: Putin a dějiny

putin pluk pochod
7.10.2021 08:57
Putinova moc („Putins Macht“) je název nejnovější knihy Huberta Seipela, známého německého televizního novináře, dříve redaktora týdeníků Spiegel a Stern, korespondenta z Washingtonu, autora televizních filmů a nositele mnoha novinářských cen. Teď je, jak sděluje knižní obálka, jediným západním novinářem, který má „přímý a osobní přístup“ k Putinovi.

V listopadu 2014 proto mohl vést rozhovor s Putinem k otázce Ukrajiny a krátce předtím vedl první televizní rozhovor s Edwardem Snowdenem. V německém novinářském žargonu patří k tzv. „chápačům“ Putina, což je ne zcela povedený český překlad německého Putinversteher jako označení pro lidi, kteří se snaží cestou pochopení přispět k poznání a vysvětlení dějin a politiky. To není jednoduché, ale za dané situace může být přínosné v úsilí o udržení dialogu.

Kniha (328 s.) je mozaikou z 22 kapitol věnovaných nejenom Putinově zahraniční, ale i vnitřní politice. Jmenovitě Polsku, Ukrajině, Iráku a Syrii a znovu a znovu USA (Trump, Biden, Demokratická strana, společenská polarizace, plynovod Nord Stream 2), jedna kapitola se týká Putinovy změny ruské ústavy (Operace udržení moci) a samostatná kapitola je věnována německé zahraniční politice (Dlouhé loučení s USA), A. Merkelové (Návrat k realitě) a Evropě (Evropa a hledání společného jmenovatele). Pro české čtenáře budou zřejmě nejčtenější kapitoly věnované středoevropským dějinám (O správném vzpomínání, Polská tragika, Obvinění z minulosti, Polsko a Putin).

Seipel nenapsal reklamní knihu, ale ani knihu o svobodě, demokracii a lidských právech. Spíše o Putinovi a dějinách.

Příkladem může být kapitola o Putinově článku k 75. výročí 2. světové války ve známém americkém časopisu The National Interest. Článek odmítá sovětskou vinu na rozpoutání 2. světové války, uznává, že o Stalinovi a jeho entourage si netřeba dělat iluze, ale v tomto případě byl Sovětský svaz posledním, kdo uzavřel pakt o neútočení s Hitlerem a navíc v situaci, kdy zemi hrozila válka na dvou frontách – na západě válka s Německem a na východě válka s Japonskem. Tím ovšem Putin současně nastolil otázku spoluviny za rozpoutání 2. světové války obecně. A tedy na adresu západoevropských států, které tuto spoluvinu po válce decentně zametli pod koberec.

V souladu s principem „dějiny si nemůžeme vybírat“ považuje Putin za rozhodující hříšný pád na cestě do inferna 2. světové války tzv. Mnichovskou dohodu, v dikci Putina „Mnichovský komplot“, v české dikci „Mnichovský diktát“. Pakt „Hitler-Stalin“ přišel až nakonec a je pouze poslední z paktů o neútočení a předcházely mu pakty rozhodujících západoevropských států. Putinův facit: Každá země paktovala v těchto letech s každým, od koho si slibovala užitek pro svoji zem. A když tato kalkulace nevyšla, smlouvy se prostě porušily.“ Jak dodává H. Seipel, Putin dospěl k tomuto závěru na základě vlastního rozboru po dlouhých měsících studia historických dokumentů, excerpt a rozhovorů s historiky.

Nacionalismus a s ním spojené vlastenectví (a později hlavně zločiny) se ovšem v Evropě neosvědčil a na tom nic nemění jeho dnešní propagace v případě národovců a pravicových populistů či Putina. Putin je jistě poctivě připraven odstranit staré zátěže minulosti, přijme 2009 pozvání polského premiéra D. Tuska do Gdaňska na vzpomínkové shromáždění k sedmdesátému výročí začátku 2. světové války a v projevu se omluví: “Ruský lid, jehož osud byl zmrzačen totalitními režimy, rozumí dobře pocitům, které jsou u Poláků spojeny s Katyní... Společně si musíme v naší paměti uchovat vzpomínky na oběti tohoto zločinu.“ Také se později pokloní památce zavražděných polských vojáků a padne na kolena před jejich hroby.

Jak se opět později ukáže společné vzpomínky nepřečkaly vládu polského premiéra D. Tuska. Po dalších již nesmyslných polských útocích kvůli „druhé“ Katyni, nepřejde všechno již mlčením, neodolá a reaguje ve starých kolejích: „Vinu za tragédii, kterou prošel polský národ (za druhé světové války) .... nese vedení Polska, které odmítlo vojenskou alianci Anglie, Francie a Sovětského svazu“ a tím „vydalo své lidi napospas Hitlerově vyhlazovací mašinerii.“

Seipel je přesvědčen, že bez Ruska není žádné vyrovnání s minulostí v Evropě možné.

 

Foto: Vladimir Putin jako účasník Pochodu Nesmrtelného pluku

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.