Eman Pluhař: Sjezdové usnesení o modernizaci SPD

spd vlajky
26.4.2018 10:34
SPD se pohnula, respektive byla pohnuta, k modernizaci ve směru politického hnutí. Hybnou silou byla série hořkých volebních porážek, bezvýsledné střídání předsedů, všemu nasadila v minulém roce korunu naprosto bezhlavá kampaň M.Schulze, který hrál kartu proti pravicovému populismu, ale skončil stejně trapnou volební porážkou jako jeho předchůdci. Ale ani to by nestačilo. Rozhodující byli Mladí sociální demokraté (Kevin Kühnert) kterým došla trpělivost a spustili kampaň za radikální modernizaci strany, proti „establišmentu“ ve vedení strany, zaopatřovací mentalitě atd.

Sjezdové usnesení o modernizaci SPD (Nová doba potřebuje novou politiku) obnáší 15 stran trojdílného textu: Situace, Programová modernizace, Organizační modernizace a předpokládá zhruba dvouletou programovou debatu na všech úrovních strany. Programová část stanoví pro debatu čtyři tematické okruhy: 1. Růst a blahobyt 2. Budoucnost práce, 3. Občanům blízký sociální stát 4. Úloha Německa ve světě. Předstupněm k novému programu má být Orientační rámec, který shrne dosavadní výsledky debaty na řádném sjezdu na podzim 2019 a bude začátkem finální debaty o novém programu v roce 2020.

Jak dalece se vládní postavení strany bude snášet s prácí na obnově strany je otevřenou otázkou. V sjezdovém usnesení stojí, že SPD bude své pozice zřetelně zastupovat i ve vlídě a současně posilovat profil strany Také nová předsedkyně Andrea Nahlesová se na sjezdu vyjádřila, že ve své nové funkci podá od prvního dne důkazy, že modernizace dobře poběží. Jistý náhled do této strategie anebo tajemství se dá spíše vytušit než odvodit z časového rozvrhu, který předpokládá ukončit proces modernizace zhruba v polovině vládního období. SPD se tak od teď vlastně nalézá v jakémsi programovém intermezzu mezi tím, co bylo a co bude. Po dvou letech spoluvládnutí ve velké koalici s CDU by tu tedy měla stát nová SPD s novým programem a novými preferencemi.

Snad to je zdrojem nového optimismu nové předsedkyně. Pokud do toho zase něco nevletí. Např. mizerné preference. Konzervativní FAZ už si pochvaluje, jak je SPD rozdělena na pragmatiky a moralisty, realisty a idealisty, stoupence a odpůrce velké koalice. V tom posledním bodě je poměr sil zhruba dvě ku jedné.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Solidarita a bratrství jsou opět v módě, ale jen v tom partikulárním rozměru, v rámci identit, nikoliv v rámci internacionální sociální demokracie. Na debaklu v Německu se podepsali funkcionáři a momentálně probíhá pokus o nápravu.

Roland Olbert

Pane  Volný,

FAZ  jsou německé noviny,  Frankfurter  Allgemeiner Zeitung.

Aktuální podpora SPD  je v některých oblastech Německa kolem 13%. Ani volba nové předsedkyně ,(byla zvolena se slabou nadpoloviční většinou) a  v článku uvedené  čtyři tematické okruhy, na tomto stavu sotva co změní. V současném Německu jsou občané,především ti  žijící ve městech, konfrontováni s realitou, která je na hony vzdálena tomu, co ve svých projevech,prohlášeních a plánech  hlásá  nová předsedkyně.

Asi nejpalčivější  téma, mimo oblast kriminality, která prý klesla  o 20%, je  téma dostupnosti bydlení. V mnohých městech je situace  naprosto katastrofální, z čehož profitují  majitelé bytů a společnosti obchodující s bytovým fondem. Výrazně také  klesla výstavba  sociálních bytů v porovnání  s minulými roky a  nové sociální byty jsou přidělovány prioritně, hádejte komu...

Celá německá společnost je promořena  politickou korektností, genderismem,feminismen, ekoterorem,multikulti a především  pokrytectvím ze stran vládnoucí elity, která  disciplinované Němce vodí  jak ovce na špagátku...  Malý příklad z tohoto  týdne :

V Hamburgu  byla ve večerních hodinách znásilněna žena, která si šla zaběhat po své trase. Zpráva byla uveřejněna  na zdf.de  s tímto textem :  Ve večerních  hodinách.....žena...znásilněna....mužem. Policie žádá  případné svědky o pomoc na č.t. ...  O pachateli  nebyly uveřejněny žádné další údaje, ani popis jeho oblečení, ani případný odhadovaný věk, vůbec nic, co by přispělo k případné identifikaci.  Tomu se říká  lidově - Lhát  si do vlastní kapsy.

Ve veřejnoprávních médiích  vládne tuhá cenzura, veškerá  tzv. talkschow  jsou předem  nacvičena i s vybraným publikem,kde sedí  připravení předtleskávači, prostě divadélko a přetvářka. Občanům s vlastním názorem tak zbývají  alternativní média, která jsou samozřejmě také v hledáčku Úřadu na ochranu ústavy a za nesmazání nepřijatelných komentářů hrozí vysoké pokuty. O tom, co je  nepřijatelné, rozhodují poprvé v historii  nového Německa nikoliv  soudy, ale osoby, vybavené zřejmě nadpozemským vzděláním, stručně řečeno - cenzoři ve službách  vládnoucí elity.