Eman Pluhař: SPD mezi opozicí a konkursem

spd  logo text
24.11.2017 15:41
S budoucí trojkoaliční vládou (CDU/CSU+FDP+Zelení) vedenou A.Merkelovou počítala SPD nejen napevno, ale i s jistou dávkou úlevy, že se bude moci věnovat svému vlastnímu reformačnímu úsilí. O to víc ji zpráva o krachu sondovacích jednání zastihla jako blesk z čistého nebe. Navíc se okamžitě ocitla pod tlakem všemožných kázání o blahu země a státně-politické odpovědnosti, ačkoliv si v SPD sotva kdo dokáže představit něco horšího než Velkou koalici.

Také sjezd v Berlíně měl už jen za dva týdny upevnit nový kurs, reformační proces strany, generální inventuru a opoziční roli SPD. Zpráva o krachu budování vládní koalice tak přišla v nejméně vhodné době. Okamžitou reakcí předsedy Schulze a předsednictva bylo proto hlasité NE!: „pro velkou koalici k dispozici nejsme a chceme nové volby“. Média ovládla obvyklá kakofonie ze stranických křídel, těch či oněch straníků a představitelů strany. Místopředseda R.Stegner se v nové situaci dopracoval k formulaci „ani nové volby ani velkou koalici“, směrodatný T.Schäfer-Gümbel uzřel možnost menšinové vlády, jiní apelovali na velkou koalici nezbytnou pro blaho země a pro mezinárodní situaci (Macron potřebuje silného spojence).Pár hodin před jednáním s prezidentem Steinmeierem se předseda strany Schulz před novináři nechtěl vyjadřovat „k formě budoucí německé vlády“, ale nepřímo vyloučil zájem SPD o nové volby.

A jakoby situace už nebyla dost těžká, paralelně ke krachu Jamaiky propuklo další pokračování „soumraku bohů“ v bavorské CSU rozervané mocenským bojem mezi Horstem Seehoferem a Markusem Söderem, který se přitom o Berlín a „Jamajky“ zas tak moc nezajímá. A jakoby ani toto nestačilo, odhady dalšího vývoje situace zahalila teorie o krachu Jamajky, která ji vysvětluje jako čistou chladně kalkulovanou pomstu za příkoří, která utrpěla FDP od A.Merkelové v předposledním kabinetu.

Tři hodiny před jednáním předsedy Schulze (SPD) s prezidentem Steinmeierem (SPD) médii prolétla fáma, že Schulz se chystá odstoupit z předsednictví strany. Rudolf Dressler („stará hlava“ SPD) v talkshow navrhuje koalici CDU+SPD+Zelení, protože menšinová vláda CDU je prakticky neschůdná - Merkelová pro každé parlamentní rozhodnutí bude potřebovat podporu další stovky poslanců, kterou si v dané řádové velikosti spolkového sněmu (ca 700 poslanců) sotva může obstarat, nemluvě již o dohodovacím výboru (parlament- federální rada), který by musel zasedat každý týden. Schulz se z jednání s prezidentem vydal beze slov přímo do stranické centrály na jednání předsednictva. Manuela Schwesig cestou na jednání poctila novináře větou: „CDU/CSU,FDP a Zelení nám před dveře vysypali haldu střepů a my si to teď budeme muset vyhodnotit.“

Po celonočním jednání pak přišla jen kusý statement, že SPD se „neuzavírá jednáním“ (s dalšími stranami). Kategorické NE k dalšímu vydání Velké koalice to jistě není. Ale není tím ještě řečeno, že nenechají Merkelovou propadnout při brzké volbě prezidentského kandidáta na kancléře.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.