Extrémisté mluví o občanské válce

amerika občanská válka
13.1.2021 13:46
FBI měla zprávy o hrozícím násilí a dokonce provedla preventivní zatčení před útokem na Kapitol. Mezi lidmi kolovaly plánky podzemních tunelů pod budovou Kongresu. Teď to vystřídala bezpečnostní křeč.

Revoluční obsazení Kapitolu mělo připomínat dobytí Bastily. Záběry zevnitř, za vchodem, ve chvíli tvrdé přetlačované s policií, to potvrzují, ale revolucionářů byla jen hrstka a za nimi proudili nadšení turisté, kteří se spokojili s poklidnou prohlídkou. Nicméně porušili zákon jako ti vpředu, průšvih budou mít všichni. FBI identifikuje účastníky podle fotek a záběrů, jaké si sami bezstarostně vyvěsili na sociální sítě nebo dokonce streamovali z akce. FBI by je ráda podchytila ještě před inaugurací nového prezidenta, která se navíc bude konat za vojenského obležení.

Existuje prý značný počet členů Proud Boys a dalších tvrďáků, kteří cestu do Washingtonu vzdali, protože nevěřili, že může něco změnit. Represe proti protestujícím je však radikalizují. Odpor se může přenést i do států Unie. Mohou se také rozhodnout, že tentokrát do Washingtonu přijedou. „S potěšením rozvrátí inauguraci - jsou to revoluční násilníci, kteří si přejí pobíjet své nepřátele,“ varoval podle agentur Mike Rains, provozovatel podcastu Adventures in HellwQrld, což lze rozplést jako Dobrodružství v pekelném světě QAnon. Takže to může být znalec, nebo taky jen další spiklenecký blouznivec Q.

Teď Kongres ovládla politická sebevražedná komanda. Pokus o zkrácení Trumpovy politické popravy před vleklým a nejistým impeachmentem měl formu rezoluce, která vyzývá viceprezidenta Mika Penceho, aby prezidenta sesadil na základě článku 25 ústavního dodatku. Ten platí pro případ, kdy prezident není schopen funkci dále vykonávat. Pence to odmítl, nepovažuje tento článek za ústavní formu nějaké odplaty, ale jen za pojistku, kdy je prezident nemocný nebo příliš oslabený.

„Článek 25 pro mě představuje nulové riziko, ale vrátí se a bude pronásledovat Joe Bidena a jeho administrativu,“ pravil k tomu prorocky Trump. Druhá část jeho výroku snad měla stabilizovat řady odmítačů volebního výsledku, ale ta první část se nepochybně týkala Bidenova věku, a ten může v příštích letech říci své. Nesmiřitelná bitva mezi stoupenci Trumpa a Nikdy-Trumpa tak připomíná palebný nástup bumerangové roty. Útok ohromuje svojí rozhodností, ale kosí ve vlastních řadách.

Policejní zpravodajství se začíná soustřeďovat na zbraně a výbušniny. Trubkové bomby, nalezené v ústředích obou stran prý byly připraveny k výbuchu a není jasné, proč nespustily. Zatím se neví ani to, kdo je tam dal. Pozornost přitáhla fotka vysloužilého podplukovníka letectva, který prochází mezi křesly kongresového jednacího sálu v přilbě a neprůstřelné vestě a se svitkem plastových pout v ruce. Podobná pouta byla loni nalezena u těch, kdo chtěli unést demokratickou michiganskou guvernérku Gretschen Whitmerovou. Zatčen byl také muž s nabitou pistolí.

Policie měla hlášky předem, a tak Enrique Tarrio, šéf Proud Boys, byl zadržen dva dny před útokem a dostal zákaz vstupu do Washingtonu. Při prohlídce se u něj našly dva objemné zásobníky do zakázané rychlopalné zbraně. Ještě líp byl vybaven borec, kterému někde na cestě zhasla zadní světla u přívěsu napěchovanému zbraněmi, a jak to opravoval, bylo po všem. Chytili ho v hotelu, protože v textovkách sliboval, že předsedkyni Sněmovny Nancy Pelosi provrtá hlavu kulí.

V zemi začíná být dusno. Extrémní pravicovou scénu pomáhá mapovat Centrum pro extrémismus Ligy proti pomluvám (Anti-Defamation League’s Center on Extremism), které identifikovalo asi 50 divousů spíše ideologického zaměření, ale taky tucet tvrdých extrémistů z řad bílých supremacistů a protivládních hnutí. Podle Michaela Sherwina, federálního prokurátora ve Washingtonu, je vyšetřování útoku na Kapitol svým rozsahem „bezpříkladné“. Zatím pochytali 170 lidí, ale dostali prý 110 tisíc digitálních udání. Ve vzduchu visí obžaloby z povstalecké konspirace, vraždy a dalších těžkých zločinů. Bylo tam přece pět mrtvých. „Místem zločinu bylo v zásadě okolí i vnitřek Kapitolu,“ řekl Sherwin na tiskové konferenci a dodal: „Máme doslova tisíce potenciálních svědků“ po celé zemi.

FBI před útokem na Kapitol varovala washingtonské úřady před možnými výbuchy násilí. Zaznamenala prý výhrůžky rozpoutání občanské války. Tou dobou v Bílém domě probíhala porada s vrchním vojenským velením, na které prezident Trump probíral možnosti nasazení Národní gardy. V jednom případě FBI dostala zprávu od agentů ze státu Virginia o konkrétních plánech útoku na washingtonský Kapitol. Byly zachyceny násilnické rozhovory a to, že lidé sdíleli plány tunelů pod budovou. V jedné online diskusi se mluvilo o tom, že ti, kdo se účastní protestů „jsou připraveni na válku“, píše se v dokumentu FBI, který zveřejnil list Washington Post.

https://www.washingtonpost.com/national-security/capitol-riot-fbi-intelligence/2021/01/12/30d12748-546b-11eb-a817-e5e7f8a406d6_story.html

Další zpráva FBI, kterou zveřejnily Yahoo News, pochází z Minneapolisu na Středozápadě, kde prý byly plánovány na 17. ledna akce extrémistů hnutí „boogaloo“. Jejich cílem je vyvolání občanské války a svržení vlády. Uvažovali o odpálení Kapitolu státu Minnesota v hlavním městě Saint Paul. Byli prý připraveni zemřít pro svoji věc.

https://www.yahoo.com/now/exclusive-fbi-warns-of-potential-boogaloo-violence-during-jan-17-rallies-170801569.html

Republikánská strana se začíná rozkládat. Donald Trump se k odpovědnosti za násilí nehlásí. Řekl, že jeho projev před Bílým domem, ve kterém vyzval k pochodu na Kapitol, byl naprosto v pořádku. V projevu u zdi na mexické hranici v texaském Alamo prohlásil, že zemi čeká další vlna nepokojů, pokus se Kongres odváží o impeachment.

V Kongresu už zaznělo pár hlasů republikánských zákonodárců ve prospěch impeachmentu. Podle zpravodajství New York Times, šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy sondoval mezi poslanci, jak k tomu přistoupit. Republikánský předseda Senátu Mitch McConnell vyzval Sněmovnu, ať do toho jde, on sám už prý nikdy s prezidentem nepromluví. Ale v tom je mezi republikánskými senátory dost osamělý. Je však s ním zajedno republikánský kandidát ve volbě prezidenta z roku 2012, Mitt Romney, reprezentující Republikánskou stranu před Trumpem.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.