Favorit na německého kancléře se ocitá v defensivě

scholze spd
13.9.2021 11:56
Úspěšně v rychlém tempu – tak doposud působil kandidát sociálních demokratů na kancléře ministr financí Olaf Scholz ve volební kampani. Nyní však najednou musí čelit kritice kvůli událostem kolem celní speciální jednotky zabývající se bojem proti praní peněz a pro výběr cla a nepřímých daní spolkového ministerstva financí FIU. Jak na víkendovém sjezdu bavorské CSU, tak nedělním televizním tříklání adeptů na spolkového kancléře bylo opět vykopáno tzv. téma Cum-Ex týkající vyšetřováním řady evropských zpravodajských médií ohledně systému daňových podvodů, který se objevilo v roce 2017. Síť bank, obchodníků s akciemi a právníků získala tak miliardy z evropských pokladen.

V průzkumech veřejného mínění se sice CDU/CSU a Zelení dlouho pohybovali před SPD. Pak se ale ve vnímání mnoha lidí nahromadily chyby a přehmaty předsedy křesťanských demokratů Armina Lascheta a Společenství 90/Zelených Annaleny Baerbockové a prakticky každý průzkum jasně ukázal, že spíše přítěží než hybnou silou pro stranu kterou kandidují. U sociálních demokratů bylo tak naopak. Olaf Scholz vytáhl svou stranu v průzkumech nahoru a ve volební kampani si - zatím - nedovolil žádné větší klopýtnutí. Najednou se však setkal s aférou, poukazuje veřejnoprávní Tagesschau.

Stalo se tak poté co koncem týdne Státní zastupitelství v Osnabrücku nechalo prohledat spolkové ministerstvo financí a také ministerstvo spravedlnosti vedené jeho stranickou kolegyní Christine Lambrechtovou. Vyšetřování je namířeno proti zvláštnímu útvaru pro boj proti praní špinavých peněz, finanční zpravodajské jednotce FIU, která sídlí na celním úřadě - a tedy na ministerstvu financí. Jde o podezření, že nebyly předány indicie o praní špinavých peněz. Scholz na prohlídky reagoval podrážděně a řekl, že pokud měli vyšetřovatelé podezření, "mohli je položit písemně".

Křesťanští unionisté CDU/CSU si to vyložili jako "podivné chápání právního státu", jak to nazval jejich rozpočtový politik Eckhardt Rehberg a kandidát na kancléře a Scholzův rival Armin Laschet řekl: "Když je vaše vlastní ministerstvo prohledáváno, říkat státnímu zastupitelství, co by udělalo lépe, je něco, co obvykle slyšíte jen od populisticků. "Zelení a liberální Svobodní (FDP) kritizovali nejen volbu slov ministra financí, ale společně se stranou Levice chtějí požádat o svolání zvláštního zasedání finančního výboru k tomuto případu. Hrozí, že bude zpochybněna integrita boje proti praní špinavých peněz v Německu a s ní i důležitá součást boje proti organizovanému zločinu a terorismu, vysvětlili předsedové výboru Zelených, Levice i liberálů. Podle nich to vyžaduje rychlé jednání a postoupení věci výboru ještě před volbami do Spolkového sněmu, které se konají 26. září. "Rádi bychom vyzvali ministra financí Olafa Scholze, který nese celkovou politickou odpovědnost za probíhající zneužívání ve FIU, aby se k tomu postavil čelem a přispěl ke komplexnímu objasnění událostí.

Předseda CSU Markus Söder šel ještě o krok dál - nebo spíše zpět do Scholzovy minulosti starosty Hamburku a vyzval k rozsáhlejšímu parlamentnímu vyšetřování takzvané aféry Cum-Ex. Na sjedu CSU řekl, že "existuje nespočet otázek, na které není odpověď" a celý tento "komplex" by si zasloužil parlamentní vyšetřování - stejně jako mýtné. Ve Spolkovém sněmu působil během volebního období 2013-2017 vyšetřovací výbor Cum-Ex v té době však Scholz ještě nebyl spolkovým ministrem financí a tento úřad zastával současný předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble z CDU. V případě současného vyšetřování v souvislosti s FIU Scholz uvedl, že jeho úřad bude s vyšetřujícími orgány úzce spolupracovat.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.