Favorit zklamal dříve, než zazářil

francie vlajka
1.2.2017 17:34
Ještě před pár dny byl Francois Fillon těžko zpochybnitelným favoritem dubnových a květnových prezidentských voleb. Jako vítěz v primárních volbách t. č. nejvýznamnější politické formace ve Francii, neogaullistů, získal nezpochybnitelný mandát pro svou nominaci coby kandidát na prezidenta.

Před pár dny se však objevil skandál, jehož podstatou je, že Fillonově manželce byly z veřejných zdrojů vypláceny finanční prostředky za fiktivní práce v rozsahu cca jeden milion eur. To je skutečně ohromná rána pro Fillonovu kandidaturu a také pro neogaullistickou stranu, neboť Fillon se z tohoto vážného obvinění již jen těžko probere k politickému životu.

 

Fillonova popularita nyní vytrvale klesá a zdá se, že ještě nepřišel ten nejnižší bod, do kterého se jeho popularita propadne. Lze očekávat, že tohoto nejnižšího bodu dosáhne v termínu prezidentských voleb, a dosud téměř jistý souboj pro druhé kolo – Le Penová – Fillon se změní nejspíš na souboj mezi Le Penovou a Macronem.

 

Levostředový kandidát Macron, bývalý ministr hospodářství Hollandovy vlády, již v průzkumech veřejného mínění překročil hranici 20 % a dohání Le Penovou. Velmi pravděpodobně ji může dohnat ještě před prvním kolem prezidentských voleb.

 

Macron je natolik politicky přijatelný i pro středové a částečně i pro pravostředové voliče, že může být tím nejvhodnějším kandidátem pro boj charakteru „všichni proti Le Penové“.

 

Není to poprvé, kdy ve volbách významné země – nedávno jsme to zažili ve Spojených státech – dochází k nečekanému zvratu.

 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.