Francie omezuje jadernou energetiku

jaderna elektrarna
11.7.2017 12:17
Už v roce 2015 rozhodla francouzská vláda o tom, že omezí podíl jaderné energetiky v energetickém mixu do roku 2025 na 50 % z dnešních zhruba 75 %. K této politice předchozí socialistické vlády se přihlásil i nový prezident E. Macron. V praxi to znamená, že ze současných 58 jaderných reaktorů jich bude postupně do roku 2025 uzavřeno celých 17.

To je, myslím, velmi podstatná zpráva pro uši těch českých politiků, kteří hlava nehlava stále prosazují dostavbu čtyř bloků jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.


Dokonce i Francie, tedy země s tradicí velkého podílu jaderné energetiky, druhý největší producent atomové energie, stojící za Spojenými státy, od jaderné energetiky ustupuje. Nemluvě ani o sousedním Německu, kde bylo rozhodnutí o postupném uzavření všech jaderných elektráren přijato již před řadou let, po fukušimské tragédii, a postupně jsou skutečně k uzavření všechny německé jaderné elektrárny, tak aby do roku 2023 nebyla v provozu ani jedna.


Česká republika prostě nemůže jít proti hlavnímu evropskému proudu v oblasti energetiky, jak se snaží. Měla by se naopak zařadit po bok nejvyspělejších zemí, které ve svém energetickém mixu neustále navyšují podíl  elektřiny vyrobené  z obnovitelných zdrojů. 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

V jednom nedávném rozhovoru připustila paní Drábová, že se výroba energie z jádra ukáže v budoucnu jako slepá ulička. Asi moc dobře ví, že JE ve vyspělém světě definitivně končí. Problémy spojené s provozováním JE, které se ani po desetiletích nepodařilo odstranit už nelze dále ignorovat. Nejzávažnější je samozřejmě riziko vážné havárie s únikem radioaktivních látek. A i když se takto vážné nehody stávají velmi zřídka ( aktuální perioda je cca 30 let), dokážou napáchat obří škody nejen ekonomické, ale i zdravotní. Likvidace staré JE je nejméně stejně drahá, jako její výstavba.  Navíc, JE chrlí odpad, se kterým si prakticky dodnes nikdo neví rady. Většinou se jen provizorně skladuje a vytváří další následná rizika. A v nynější době vyvstává ještě další závažný problém s provozem JE. Je to terorismus a hrozba vojenského konfliktu. Jak praví vojenští odborníci, JE je atomová bomba v cíli, kterou stačí jen odpálit. To reálně znamená, že u každé JE bude muset být dislokována baterie Patriotů nebo S400 ( dle lokaity JE). Sečteno podtrženo, JE si na svém území staví jen blázni.  

jan-vysocina

Autor má vlastně pravdu. V zemi, kde nebude téměř žádná výroba, není nutné mít elektrárny.{#emotions_dlg.smile}