G7 ve znamení rozporů

g7 2018
11.6.2018 13:20
Celý svět obletěla fotografie ze summitu zemí G7, na které obklopují lídři těchto zemí, se založenýma rukama sedícího prezidenta USA Trumpa (každý psycholog, který se podívá na tuto fotografii, musí říci, že takto sedící člověk se zkříženýma rukama na hrudi je v obranném postavení).

Společné komuniké z tohoto summitu ještě za účasti všech sedmi mocností, tedy vč. D. Trumpa, vyjadřovalo společnou snahu o reformu Světové obchodní organizace (WTO) tak, aby byla spravedlivější. Kromě toho je v tomto komuniké také zabudována teze o boji proti protekcionismu. Jakmile ovšem Donald Trump vytáhl paty z Kanady, kde se summit konal, odvolal svou podporu společného komuniké.

A zřejmě proto, aby překryl účinek svého podivného předčasného odjezdu na jednání s Kimem do Singapuru, obvinil kanadského premiéra Justina Trudeau za „falešná prohlášení“ na tiskové konferenci, jež se konala po Trumpově odjezdu. Díval jsem se na záběry ze zmíněné Trudeauovi tiskové konference a žádná hrůzná vyjádření, vždy uhlazeného a konsensuálně se chovajícího kanadského premiéra, jsem neslyšel.

Šesti ostatním zemím, které tvoří spolu s USA skupinu G7, se do obchodní války, kterou vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta na uvalení cel na dováženou ocel a hliník, nechce. Nicméně všichni si již uvědomují, že odvetná opatření ve formě cel na vyvážené americké zboží jsou nevyhnutelná.

Americký prezident se z hlediska, zejména západoevropských, ale i dalších přítomných lídrů západního světa, chová zcela neracionálně. Podle mého názoru ovšem racionalita jeho jednání spočívá v ohledu na blížící se americké volby do sněmovny reprezentantů (volí se kompletně celá) a třetiny senátu, které se uskuteční počátkem listopadu.

Ztráta vedení obou komor amerického kongresu by pro republikány představovala politické fiasko, které by se projevilo na mnoha úrovních. Nejen, že by se, de facto, zablokovala jakákoliv možnost radikálněji pojaté legislativní iniciativy republikánů, ale oslabilo by to velmi silně pozici amerického prezidenta. To by ve svých důsledcích snížilo šance na jeho znovuzvolení.

Zcela jistě by se objevil velmi rychle po volbách i silný protikandidát Trumpa i v rámci samotné republikánské strany, kterou by negativní výsledek po volbách uvrhl do hluboké krize. Jinak řečeno, Trump svou snahou vyhrotit rozpory s ostatními, de facto, spojeneckými státy Západu, pracuje pro americké publikum. Vytváří si obraz amerického vůdce, který chrání zájmy Američanů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Clo a mýto používají lidé už tisíce let. D.Trump chce donutit ostatní členy G7 k ústupkům, které by vedly k vyváženější obchodní bilanci. Ostatně cla mezi Evropou a USA existují a nikdy nebyla úplně odstraněna. Pochopitelně je to také Trumpova vysoká karta v domácí politice, protože viní a bude vinit z nevyváženosti obchodní bilance svého předchůdce B.Obamu a potažmo celou Demokratickou stranu.