Genug ist genug, pravil Sebastian Kurz…

kurz juncker
21.5.2019 20:53
A po dvou letech spolupráce odvolal vicekancléře Stracheho…

Čeho je moc, toho je příliš… to by byl asi volný překlad výroku spolkového kancléře Rakouska Sabastiana Kurze. Ten kluk je nesmírně schopný a je nesporné, že my – naše generace politiků – bývalých politiků – už dávno budeme fakticky odstraněna žehem, ale on zde bude působit.

Váhal jsem cokoliv napsat k veřejnému průšvihu s duševním striptýzem následného vicekancléře a dnes náhle člověka bez vlivu a moci Heinz-Christiana Stracheho z rakouské strany Svobodných.

Vyjevilo se tolik teorií, že jasný soud téměř vždy zabíhal.

Ale vraťme se bez emocí ke krásnému, schopnému a všeho schopnému kancléři našeho souseda Rakouska – Sebastianovi Kurzovi.

Sebastian provedl před tuším dvěma roky ve své „lidové straně“ puč, odstranil všechny stranické koryfeje, kandidátku nazval List Sebastiana Kurze a triumfálně – poprvé – zvítězil v rakouských volbách.

Do voleb v roce 2017 šel s volebním programem boje proti nelegální imigraci a kategoricky odmítal spolupráci se socialisty, kteří vášnivě naopak vítání migrantů, integraci muslimů podporovali.

Uspěl a vytvořil koalici s protiemigrační a protimuslimskou stranou FPÖ. V rámci daných možností zostřil rakouskou azylovou politiku, vyřešil, alespoň částečně problém nošení, resp. zákazu nošení muslimských šátků a šel dál.

Předal radikální FPÖ klíčová ministerstva vnitra, zahraničí a s tváří pokerového hráče nereagoval na jakékoliv radikální projevy svého koaličního partnera… Asi tak rok a půl.

A teď pozor :

Nahrávka se žvatláním Heinz – Christiana Stracheho nastala v roce 2017 na ostrově Ibiza.

Profesionální charakter akce nasvědčuje tajným službám. To jen u nás naši pravicoví politici, včetně těch, kteří se nyní rovněž cítí ohroženi (viz Jan Zahradil) nepřipouští jakoukoliv kritiku tajných služeb a ihned se dovolávají velezrady…

Ovšem někdo musel dán pokyn k uvolnění nahrávky, kdy Strache, částečně ožralý jako slíva, slibuje vše možné i nemožné domnělé neteři ruského oligarchy.

Musel to být pochopitelně politický orgán a Německo je velice blízké.

Sebastian je fakt nesmírně schopný a schopný zřejmě všeho…

My, kteří sledujeme jeho politickou dráhu, jsme se zájmem náhle asi tak měsíc zpátky zaznamenali překvapivě výroky, které budily dojem schizofrenosti. Sebastian náhle začal kritizovat pravicové extremisty a zároveň ze všech předsedů vlád nejvíce začal téměř fanaticky bojovat za to, aby se lidovec Manfred Werner, mimochodem pro nás nesmiřitelný odpůrce Orbána a vůbec V4, stal předsedou Evropské komise…To nedělá ani Merkelová, kterou Werner rozezlil, že chce za každou cenu zabránit Nord Stream 2. Ale nejen to. Sebastian, začal razit tezi, že je třeba přísně trestat ty státy, které neplní pravidla ohledně migrantů.

A do toho přišla videonahrávka Stracha.

Kurz v očích Rakušanů coby čistý a průhledný okamžitě nechal během jediného večera padnout Stracha a okamžitě vyvolal vládní krizi, přičemž přátelé, zopakujme si: Ta nahrávka vznikla půl roku před volbami, kdy následně Kurz a Strache vytvořili koalici.

Socialisti po celé Evropě šíleli nadšením. Všude, nebo téměř všude padají jako hrušky a jediné, co potřebují, aby lidovci za jakékoliv situace s nimi koalovali, jinak jsou mimo politickou scénu.

Ne, nic nevyčítám Kurzovi. Politika je nelítostná. A někdo o něm prohlásil, že za krásnou tváří je nelítostný a tvrdý hráč…

Co bude zajímavé sledovat, jak dopadnou volby do EP v Rakousku a zejména, jak bude Kurz vystupovat na evropské politické scéně.

Řekl bych, že ta akce ani jednomu z partnerů neublíží. To konečně známe u nás z demonstrací Miliónu chvilek proti Zemanovi a Babišovi.

V každém případě budou na Rakousko, přes jeho relativní nevýznamnost zaměřeny reflektory.

Uvidíme.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Už příští týden proběhne hlasování o důvěře rekonstruované vládě. Předsedovi rakouského parlamentu se podařilo posunout, pro Kurze a Lidovce, nepříjemnou debatu až za víkendové euro-volby. Pád vlády není úplně jistý, protože Socialisté i Svobodní se zatím jasně nevyjádřili. Obecně platí, že ten, kdo předčasní volby vyvolá, v tomto případě Sebastian Kurz, tak ten tratí. Naposled na to například doplatili Konzervativci T.Mayové.