Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

lukasenko
12.8.2020 12:28
Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Zcela nesporně se cosi jako pokus o běloruský majdan odvíjí dnes i v Minsku, ale tahleta „barevka“ má více odstínů.

Především platí, že je namířena proti zřejmě znovu zvolenému prezidentovi Lukašenkovi, který ovšem je těžko hrdinou bez bázně a hany, kterého by mohli podporovatelé Putina a Ruska uznávat. Naopak. Po delší dobu se choval jako politický hoschštapler a vyděrač, který i ve svém posledním projevu před volbami nejvíce napadal Putina a Rusko a obviňoval ho z přípravy spiknutí proti jemu samému. Stejně tak vyhrožoval, že se může stát mostem k Západu. Jak známo, například neuznal referendum, kterým se obyvatelé Krymu připojili opětovně k Rusku.

Teď zase obrátil a obviňuje pro změnu Západ ze spiknutí. Dokonce komicky Česko. No mimochodem, Tomáš Petříček je samozřejmě rusofób jako udělaný, i proto nachází společnou řeč s jestřábem Pompeem. A nemusíme pochybovat, že se připojuje k těm zemím Západu, které by si přály eliminovat Rusko ze světové politiky.

Nicméně právě hochštaplerství Lukašenka člověku přirozeně brání se za něj jednoznačně postavit. I pro Rusko, by asi bylo vhodnější, aby na čele Běloruska stál někdo racionálnější, méně agresivní, který jen nevydírá.

Že ovšem Lukašenko, zdá se, bude tvrdě potlačovat protesty, je zřejmé a správné. Když Macron po několik měsíců vypouštěl co týden na Žluté vesty hordy policistů a když totéž v Katalánsku dělala „demokratická“ španělská vláda a navíc udělovala katalánským politikům drakonické tresty jen proto, že se dovolávali práva národů na sebeurčení, má stejnou logiku, že se tak a zřejmě zatím mnohem mírněji než Francouzi či Španělé chová i Lukašenko.

Přestaňme používat dvojího metru.

Čili barevka tam jakási je. Ale již zmíněný kolaps Ukrajiny zahájený tak nadšeně Západem po euromajdanu jistě pomohl Západu vystřízlivět z jeho představ, že by byl úspěšný. Jo sankce asi nastaví, liberální novináři se rozepíší. Ale stejně tak kriticky píší i ruští novináři.

Zkrátka a dobře: platí, před čím Lukašenka varoval nyní již předvídavě Putin - Hra s ohněm se nevyplácí a Lukašenko by měl zahájit mírový dialog.

A jestli Lukašenko zkrotne a pochopí, že se vlastní vinou stal jakýmsi kůlem v plotu, bude to pro klid v daném regiónu jen dobře.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já jsem se opravdu (to jste pochopil dobře) se vlastně "připojil" a zaměřil se tedy pouze na to, že zfalšovat volby na desetitisících hlasovacích místnostech, prostě nelze. 

Já se tedy zaměřil v podstatě pouze na to, že Naše Mladá Fronta Dnes a také Naše Veřejnoprávní a "Nezávislá" ČT pořád něco mlely o zfalšování.  Prostě mě štvalo, že nad touto, ryze matematickou otázkou "zfalšování" se nikdo nevyjádřil. Je fakt, že jsou tady už třicet let problémy s výukou matematiky. 

antoninsebek

Máte naprostou pravdu, pane Jiří Volný. O co tady jde? Zopakovat Ukrajinu. Hlavním záměrem na Ukrajině bylo nastěhovat  tam svoje, TEDY AMERICKÉ ponorky. Což se nepodařilo. Ale pochopitelně, Putinovi to neprospělo. Věřím, že se s tím dobře vypořádá.

Vím (protože tam mám plno známých), že se ten převrat na Ukrajině moc nepovedl. Mají tam nyní v čele komika, takže tam může být veseleji. Občas.  Tenhle pán se snaží, ale vyrobit kulatý čtvereček, to nejde. 

 

Jiří Volný st.

Lukašenko není v pozici Jana Žižky, aby mohl bojovat proti všem, tedy proti Bruselu, Moskvě i Washingtonu. Údajně v Bělorusku neproběhla žádná divoká privatizace a lidé, kteří Bělorusko navštívili, chválí čistotu a dosaženou životní úroveň. Tam, kde neproběhla privatizace ve velkém, tam se upírají zraky západních podnikavců, jako kdysi k bájnému Eldorádu. Trumpovi by se hodila další barevná revoluce, aby ukázal před volbami svaly. Putin se obává, že Bělorusko půjde naší cestou rovnou do náruče NATO a EU. Brusel podporuje "lidská práva", ovšem účelově a zásahy například proti Katalánsku, Žlutým vestám ve Francii, Pegidě a AfD v Německu nebo policejní provokace na demonstracích proti problémovým u nás, ho nechávají klidným.

opatovice328
Já mám manželku Bělorusku, takže ta sleduje pečlivě dění v Bělorusku a konzultuje názory se svými příbuznými tam. Od ní vím, že všichni jejich příbuzní volili Lukašenka ve volbách jako nejlepší alternativu pro Bělorusko, takže to je odpověd´na lži, že si Lukašenko dokázal vylhat z 0 hlasů téměř 80%. Ještě jednu věc bych chtěl dodat. Minulý podzim se uskutečnila na Staroměstském náměstí v Praze demonstrace Bělorusů, prý proti údajnému sbližování se Běloruska s Ruskem. Šel jsem se na tuto nedělní demonstraci podívat. Byl tam jeden organizátor, který se staral o to, kde kdo bude stát apod. Když jsem s ním chtěl zahájit komunikaci, tak jsem zjistil, že ten člověk neumí ani slovo Česky, takže mi došlo, že ten člověk není žádný Bělorus žijící zde v ČR nějakou dobu, byl to zkrátka organizátor, který se dostavil na tuto akci ze zahraničí jako krátkodobý cesťák. Oni měli povolení demonstrovat do 15,00 hod. a v 15,00 hod. říká onen cizokrajný organizátor „a teď půjdeme k Ukrajincům“. Část demonstrantů se oddělila a šla již domů, ale část demonstrantů se nechala vést oním organizátorem ke stánku na opačné straně Staroměstského náměstí, a to ke stánku, který se nazývá „Pražský majdan“, kde na vás občas vystrkují z tohoto stánku fotku Putina s hákovým křížem na čele apod. Já tento stánek podezřívám, že ho platí americká ambasáda v Praze, každou neděli tam znepříjemňují našim občanům a turistům nedělní procházku a prohlídku pamětihodností. Dodatečně jsem zjistil, že podobnou akci měli tito Bělorusové minulou neděli, ale tentokrát již na Václavském náměstí, mají štěstí, že jsem to nezachytil včas.
jiri-vyvadil

Pane Šebku, vaši glosu jsem vůbec nepochopil. K otázce zvolení jsem ani neměl důvod se vyjadřovat. Hovořil jsem o tom, že tam nepochybně vypukla barevná revoluce, ale že si ji do značné míry svými předchozími výpady proti Rusku a Putinovi zavinil Lukašenko sám. Protože se chtěl zalíbit Západu, ale teď ho Západ ho stejně kritizuje.

Dona

Lukašenko sa naučil, resp. odpozoroval ako sa robí dvojitá hra na dve strany, od európskych politikov : aj s USA, aj bez USA, aj s Ruskom, aj bez Ruska..... ako sa im to práve hodí. Bezobratlí európski politici + väčšina obyvateľstva, lavírujú podľa toho, čo potrebujú k moci a hospodárskemu prežitiu. Boja sa straty svojho otrokára, tak robia všetko, čo sa od nich vyžaduje. Avšak potajomky, nenápadne, obchodujú s ..... Čiže klamstvo, pretvárka, farizejstvo  a zbabelosť. Môže byť Lukašenko iný ?

Odhadujem, že Bielorusi sa chcú pričleniť k EÚ a NATO. Už sa na tom dávno pracuje. Skôr, či neskôr sa im to podarí- s Lukašenkom, alebo bez neho. Situácia v Bielorusku potvrdzuje silu vôle obyvateľstva, ktoré ak niečo chce, dokáže dosiahnuť svoj cieľ aj proti vôli politikov.  Vox populi, vox Dei. Nech 89 je toho príkladom.

Odporúčam prečítať si 3 knihy Georga Friedmana zo STRATFOR. Všetko už je naplánované.

antoninsebek

Ubezpečuji Vás, že jakýsi Lukašenko nikdy pro mne nebyl, není a nebude nějakým oblíbencem, nadto proboha vzorem. 

A vůbec nemám snahu  obhajovat zásahy tohoto pána po volbách.

PO VÍTĚZNÝCH VOLBÁCH, OPAKUJI: PO VÍTĚZNÝCH VOLBÁCH. TEČKA.

O co mi jde: nejdřiv chci srovnat fakt, že tady u nás třicet let /od řádově 1948 do 1988/ vítězili komanči a "obecenstvo" ČSR respektive ČSSR jim ty lístky naházelo VELIKÉ ANO vždy do desetitisíců schránek.

Shodou okolností je Lukašenkův stát jen o málo menší než naše Česku republika. To jest DESETITISÍCE hlasovacích místností. Pokudd by měla vyhrát nějaká vynořívšíse paní, potom by musela v podstatě všude vyhrát. Předpokládám,

že v KAŽDÉ hlasovací místnosti nebyl jen jeden jediný, zarputilý fana toho Luda-šenka - alespoň na tom bychom se mohli shodnout.

Udělat z 80-ti procent alespoň těch 49, to technicky nejde ani pod hlavněmi kulometů. Vezměte si kalkulačku, prosím. Minimálně na tom bychom se mohli shodnout. 

Místo toho v Mladé GARDĚ dnes píšeou, že to bylo zfalšované. To by nedokázal žádný iluzionista světa. Tudy cesta nevedla, přesto si na to lejno Mladá Garda Dnes vsadila............

Opakuji ještě jednou, závěrem:

JÁ PROSÍM VŮBEC NEŘEŠÍM, JAKÝ JE TEN LUKAŠENKO CHACHAR, KTERÝ MŮŽE POSLAT MRAKY POLICAJTŮ NA ULICI.