Humanitární pomoc Číně bude

rouska cina
2.2.2020 17:45
Když se v pátek čínský velvyslanec obrátil na českou vládu s žádostí o humanitární pomoc pro svou zemi zasaženou epidemií koronaviru, velmi nepříjemně mě překvapil postoj premiéra A. Babiše. Jeho jindy “neomylní" PR poradci mu zřejmě řekli, aby tento požadavek odmítl s tím, že to česká veřejnost pozitivně přijme. Bylo dobře, že lidé na sociálních sítích reagovali na Babišův výrok téměř všichni nesouhlasně. My Češi máme celou řadu špatných vlastností. Ale když je někdo z našich bližních, nebo i lidé v zahraničí v potížích, snažíme se mu pomoci.

Jsem překvapen, kolik je u nás nyní různých veřejných sbírek pro postižené nejrůznějšími katastrofami a událostmi u nás i ve světě a na co všechno jsou naši lidé ochotni přispět. Je dobře, že problémy lidí jak u nás, tak na druhém konci světa nás nenechávají chladnými. Že i naše  obvykle okoralá srdce dokážou zjihnout a dokážeme na nejrůznější účely přispět.

Tentokrát se zkrátka PR poradci A. Babiše spletli. Očekávali cynismus, kalkulovali s nechutí veřejnosti  přispět údajně neoblíbeným Číňanům, proti kterým probíhá u nás jedna mediální kampaň za druhou.Vlastně i způsob referování ČT, zejména ČT24,  a to zejména v počátečních fázích, byl takový, že jsem se dokázal ubránit pocitu tendenčnosti ve vyjadřování zejména hostů ČT (vrcholem protičínske  všeho byla reprezentantka společnosti Synopsis K. Procházková). 

Dnes se objevila informace, že ministr zahraničí Petříček navrhne  vládě uvolnění 10 milionů korun humanitární pomoci Číně a je to tak dobře. Vzpomínám si, když jsme v roce 2006 rozhodli ve vládě pod mým vedením o humanitární pomoci živelnou katastrofou postiženému New Orleansu. Nebyla to závratná suma, ale šlo o solidaritu s lidmi na druhém konci světa, kdy zejména ti nejchudší z chudých přišli doslova o všechno. Spojené státy byly a jsou nesporně nejbohatší zemí světa. Přesto jsem považoval za nutné navrhnout vládě uvolnění pomoci postiženému New Orleansu a vůbec mi nešlo o díky vyjádřené americkým velvyslancem. V době, kdy jsme byl v letech 1998-2004 členem Pražské městské rady jsme prakticky při každé živelné katastrofě ve světě uvolňovali určité částky na pomoc postiženým městům a zemím a tato rozhodnutí v radě byla jednomyslná bez ohledu na to, zda se jednalo o členy ČSSD či ODS. Jsem tomu zpětně rád, že jsem u takových rozhodnutí byl.

Ostatně tento pátek v parkingu Nového Smíchova mě „přepadl" starší muž, aktivista s pokladničkou pěkně napěchovanou penězi a požádal mě o příspěvek na klauny pro děti do nemocnic. Kdo by odolal takové prosbě. 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Potěšil mne rozsah odporu veřejnosti proti neuvěřitelně hloupému postoji A.Babiše k prosbě Číny o pomoc! Jestliže si premiér sám neuvědomil, jak ostudně se chová, potom je na lidech kolem něj aby si posypali popel na hlavu a ze svých míst odešli! A ještě maličký vzkaz panu premiérovi: Pane Babiši, mne jako občana ČR jste svým odmítnutím pomoci zemi v nouzi nesmírně ponížil. Nebudu sám a vzpomeňte si na to u voleb!