Hysterie kolem demisí

Jiri-Paroubek-1403-05
7.12.2018 17:16
Ještě před pár týdny velebili zejména komentátoři veřejnoprávní ČT známé duo skandalistů Kubík – Slonková a jejich korzárskou akci ve Švýcarsku jako vrcholný čin české žurnalistiky. Já naopak hodnotím přepadení viditelně duševně indisponovaného člověka a nahrávání jeho odpovědí na návodné otázky jako hnusnou manipulaci. Soudný člověk musel od první chvíle "reportáže" vědět, že se jedná jen o účelový útok vůči A. Babišovi. A vůdcové pravice, neschopní jemnější politické hry, po této příležitosti k útoku na vládu skočili jako slepice po plivanci.

Výsledkem je, že hnutí ANO v prvních zveřejněných průzkumech volebních preferencí po skončení krize získalo. A bylo to vcelku logické.

Teď pánové z pravicové opozice tupě rozehrávají další neperspektivní hru. Ministryně pro místní rozvoj Dostálová se dostala do jistých problémů v organizaci Czech Tourism. Probíhající hon na ní doprovázejí nezbytné úniky z policejních spisů, které jsou sice vážné, ale je otázka, jak to je vlastně ve skutečnosti. Pokud se šéf ODS dožaduje okamžité rezignace ministryně, že prý u ní proběhla domovní prohlídka, tak jaké pak copak, že.... je to poněkud nesoudné. Zejména pokud domovní prohlídka u ministryně spočívala nikoli v klasické „šťáře“ v bytě ministryně, ale jen v převzetí jejího služebního počítače.

Pro mě vždy důvodem k uplatnění presumpce viny politika byly nikoli novinářské hrátky spočívající v tvorbě často nepravdivých článků, ale regulérní obvinění ze strany policie. A to si myslím, že by mělo být kritériem i pro naše pravičáky, pokud chtějí čistit český veřejný život, který v letech 2006 – 2013 tak „pěkným“ způsobem sami zasvinili.

A pokud konečně chtějí, aby byl lov na A. Babiše úspěšný, měli by být alespoň chvíli trpěliví. Za prvé by měli vyčkat na to, jak rozhodne ve věci konfliktů zájmů A. Babiše Evropská komise. Já vůbec nepochybuji o její objektivitě v této záležitosti. Na rozdíl od blábolů české pravice bude rozhodnutí EK pro mě určující ve sporu o Babišově střetu zájmů, neboť bude zárukou objektivity. A za druhé, pokud se ukáže, že státní zastupitelství po ukončení vyšetřování Čapího hnízda ze strany policie předloží soudu žalobu na A. Babiše, bude to rovněž závažný důvod k tomu, aby A. Babiš z funkce předsedy vlády odešel. Možná dojde k souběhu těchto dvou věcí nepříznivých pro Babiše a možná, že nikoli. Ale těch několik týdnů by strany české pravice mohly v klidu počkat.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.