Ivan David: Karel Schwarzenberg má pravdu

schwarzenberg jeep
18.1.2019 11:22
Podle Parlamentních listů čestný předseda TOP 09, poslanec a exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pravil: „Je správné, že BIS upozorňuje na nebezpečí. Nové osnovy by ovšem mělo vypracovat s mladými historiky Ministerstvo školství. Nutné to je, pamatuji, že v Rakousku se ve výuce dějepisu drželo hnědé myšlení ještě 25 po válce. U nás to bude obdobné.“ Má pravdu na zavádění hnědého myšlení se "u nás" pracuje. Sám Karel Schwarzenberg osobně byl na Majdanu, aby podpořil fašistický převrat. Nelze se tedy divit, že mu vadí, že "nové myšlení" nebylo dosud zakomponováno do učebnic.

Nelze se divit ani tomu, že spoléhá na "mladé" historiky. Ano, mládí je kvalifikace, protože mnozí mladí, kteří chtějí dosáhnout kariéry, jsou proto ke všemu ochotní. Bylo tomu tak za všech režimů. A tak se můžeme v učebnicích těšit na nové hrdiny, jako jsou bratří Mašínové, Vlasovci nebo Američtí osvoboditelé u nichž hledali záštitu ti, kteří byli ještě včera váleční zločinci. Bombardování Plzně, Prahy, chemičky v Záluží u Mostu a plzeňské Škodovky se vynechá. Zdůrazní se zvěrstva Rudé armády, počty padlých se porovnávat nebudou. Chce to politickou vůli, pravdu a lásku. Mladí historici se najdou. Našli se vždycky.

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Údajně V.I.Lenin řekl něco v tom smyslu, že historie je barevná louka a každý si vybere dle libosti. Už dnes se pořádají soutěže pro mladé na téma Charta 77 aneb "Co víte o Václavu Havlovi".  Naštěstí rodiče a prarodiče úsili příliš loajálních učitelů zhatí. Horší bude, že někteří zákeřní protivníci budou postihovat děti, tak jako za starých časů.