Ivan David: Německým vojákům chybí kalhoty

david ilustrace
22.11.2022 08:04
Tuto větu pronesla komisařka Bundestagu pro obranu Eva Höglová a konkrétně se to týkalo německých vojáků v Mali. Ale Bundeswehru toho zjevně chybí víc. Německá armáda má také nedostatek munice za zhruba 20 miliard eur.

Bundeswehr má také nedostatek osobního vybavení, říká parlamentní komisařka pro obranu Eva Höglová. Ale především čelí vážnému nedostatku munice, varovala v neděli komisařka Bundestagu pro ozbrojené síly. Zdůraznila také nedostatek určitého základního osobního vybavení, které armáda potřebuje.

V rozhovoru pro noviny Bild am Sonntag Höglová prozradila, že doplnění zásob munice by Bundeswehr stálo 20 miliard eur. Poslankyně přesto vyzvala k úplnému doplnění armádních muničních skladů během současné legislativní periody a vyjádřila názor, že vláda se s tímto tématem roky nic nedělá. Připomeňme, že před současnou ministryní obrany Christine Lambrechtovou (SPD) byla za Merkelové vlády ministryní obrany Ursula von dar Leyenová, která doslova unikla rozsáhlému vyšetřování své činnosti zvolením předsedkyní Evropské komise. Proslula uniformami pro těhotné tankistky a nejrozsáhlejším sborem výborně honorovaných poradců v dosavadní historii ministerstva, v kteréžto praxi pokračuje i v současné funkci.

"Bez munice je to všechno nic," uzavřela Höglová. Když není čím střílet, můžete si sebepokročilejší zbraně tak leda vystavit v muzeu.

Upozornila také na žalostný stav, pokud jde o základní vybavení potřebné pro německé jednotky. Uvedla případ, kdy se německý vojenský personál nasazený v Litvě musel zúčastnit cvičení bez neprůstřelných vest.

Navíc podle Höglové „s nemocenskými, rodičovskými a vzdělávacími dovolenými dosahuje mnoho jednotek personální úrovně pouze 60 % toho, co mají na papíře“.

Komisařka varovala, že „bez dostatečného personálu jsou nejlepší zbraně málo použitelné“. Předpověděla, že pokud se řady Bundeswehru výrazně nezvětší, bude Berlín muset priorizovat a omezovat své nasazení. S důrazem na národní obranu by tedy Německo muselo omezit svou účast v mezinárodních misích, poznamenala Höglová.

V říjnu web Business Insider uvedl, že německá armáda měla munici pouze na jeden nebo dva dny války - s odkazem na obranný průmysl a parlamentní zdroje. „I když tento problém existuje již léta, ještě více se zhoršil, když Německo začalo poskytovat zbraně Ukrajině“, tvrdil server.

Berlín však ještě minulý měsíc dodal Kyjevu první jednotku svých nejmodernějších systémů protivzdušné obrany IRIS-T. Očekává se, že v roce 2023 dorazí na Ukrajinu další tři jednotky složené z velitelského vozidla, radarového vozidla a odpalovacího zařízení na nákladním vozidle.

Mezitím německá vlastní armáda dosud pozemní systém IRIS-T nezískala, což je skutečnost, která přiměla některé politiky k obavám, že země vyzbrojuje Ukrajinu na úkor svých vlastních obranných schopností.

Berlín chce dozbrojit Bundeswehr za 100 miliard eur. Mohli by začít těmi kalhotami. Mimochodem, my se nemáme co smát, naše expediční armáda tu a tam také něco nemá, například vojenské boty. Jestli naši vojáci v Mali mají kalhoty, to nevím.

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. V současnosti poslanec Evropského parlamentu. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek (novarepublika.online).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Černochová již na konci srpna avizovala, že česká armáda zřejmě nebude v misi v Mali pokračovat. V Mali může v současné době v misi EUTM působit až 120 vojáků, česká armáda misi do poloviny prosince velí. Aktuální mandát na působení české armády v Mali platí do konce prosince a prodloužen nebude. Mali si nepřeje Západní vojska - jsou neefektivní v boji.