Jak dopadnou prezidentské volby na Slovensku?

caputova halík
16.3.2019 01:23
Strana SMĚR, zdá se, udělala strategickou chybu při výběru svého nominanta na funkci slovenského prezidenta. Maroš Šefčovič je formálně nezávislým kandidátem, ale všichni chápou, že se jedná o exponenta strany SMER.

M. Šefčovič je nepochybně mimořádně erudovaným diplomatem a skvělým evropským komisařem, vlastně místopředsedou Evropské komise. Ale mnohem vhodnějším kandidátem na prezidentskou funkci by byl ministr zahraničí Lajčák. Pokud došlo mezi Lajčákema a vedením SMERu k nějakým neshodám, v jejichž důsledku nebyl Lajčák nominován, je to velká škoda a velká chyba. Lajčák je vnímán slovenskou veřejností jako vynikající diplomat s mezinárodním renomé a není tedy typickým představitelem strany SMER. Nikdy nebyl namočen do žádného skandálu. A je pozitivně vnímán také středovými voliči. Na rozdíl od Šefčoviče na Slovensku žije. Šefčovič je vnímán lidmi jako ten, kdo žije v Bruselu.

Ve slovenské společnosti ovšem panuje jistá únava ze současné garnitury politiků. A to nejen z těch vládních stran, kteří bohužel v posledních letech zaznamenali celou řadu nepříjemných skandálů, ale i těch z opozičních řad. Ti jsou vnímáni jako rozhádaní a bez formátu.

A najednou se mezi těmito lidmi jako zjevení objeví právnička Čaputová, která mluví příjemně a racionálně, bez emocí. Velmi hezká žena, za kterou není žádný skandál a která dává najevo maximální ochotu k dialogu ve společnosti. Není třeba se ale mýlit, Čaputová je jen Kiska v sukních. Je jako starý výrobek s novým designem a příjemnou ambaláží. Je otázkou, zda průzkumy veřejného mínění, které ukázaly vedení Čaputové s velkým odstupem před dalšími kandidáty, je možné brát zcela vážně. Ten průzkum či průzkumy vznikly v okamžiku, kdy se ve prospěch Čaputové vyjádřil jiný silný kandidát liberálního tábora Mistrík, který na společné tiskové konferenci s Čaputovou odstoupil z kandidatury.

Zdá se, že Šefčovič má ještě jednu nevýhodu. Není vnímán jako natolik silná a charismatická osobnost, která může přitáhnout nacionalisticky a euroskepticky uvažující voliče SMERU. Ty by mohl oslovit zřejmě mnohem více, nežli Šefčovič někdejší Mečiarův ministr spravedlnosti Harabin. Prostě, posledních čtrnáct dní před prezidentskou volbou zamíchalo pořádně s kartami. Uvidíme, jaké budou výsledky prvního kola volby. Pokud Šefčovič propadne, může si za to strana SMER sama. A může si i za to, co po této prohře přijde.

Jiří Paroubek

 

 

Foto: Čaputovou podpořil také  T. Halík

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Osobně věřím v moudrost Slováků, kteří si nemohou zvolit někoho, jako je pí.Čaputová.