Jako za Parkanové neblahé paměti?

obrazek
8.7.2017 13:25
A bude ještě hůř. Ministerstvo obrany se rozhodlo zakoupit ze Španělska další dvě dopravní letadla CASA. Vyčlenilo si na to 2,2 miliardy, takže letadla budou dražší než ta za Parkanové. Tehdy, v roce 2009, je ministerstvo koupilo v přepočtu za 3,5 miliardy korun.

Teď budou ještě o něco dražší. Samozřejmě při tom záleží na momentálním kurzu koruny a eura, ale také na funkcích a doplňcích k základní výbavě letounu. Jedno z těchto letadel má být dodáno v roce 2019 a druhé v roce 2020.

Armáda a ministerstvo obrany mají v letošním roce vyčerpat 52 miliard korun, a to je zhruba o 10 procent více oproti roku předchozímu. A stále je to jen rozumné 1 procento hrubého domácího produktu České republiky. Donald Trump ovšem vyzývá členské státy NATO, aby zvýšily své vojenské výdaje na 2 procenta HDP. Proti reálně neexistující vojenské hrozbě je to opravdu luxus.

Česko by mělo dosáhnout do roku 2000 vojenských výdajů na úrovni 1,4 procenta HDP a má se utrácet hlava nehlava. Asi proto, aby se zbrojařům udělala radost. Mají se tak utratit obrovské peníze na nákup 200 obrněnců Pandur, neznámo proti jakému nebezpečí.

Výdaje na nákup nových letadel CASA patří do kategorie zcela zbytečných. Vždyť jediné reálné využití těch stávajících je přeprava koně Převalského do Mongolska.

Je smutné, že tomu přihlíží sociálně-demokratický předseda vlády. A jaké orgie pro zbrojaře by nastaly, kdyby v čele ministerstva obrany stanula expertka ODS Jana Černochová.

Jiří Paroubek

 

Foto: Armáda - Ministerstvo obrany

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

S autorem souhlasím. Normální lidé vědí, že nakupovat se má s rozumem. Vojáci pod vedením herce ovšem nikoliv. Ale proč se jim divit. Copak jim politická reprezentace alespoň nastínila perspektivu tzv.české armády? To tzv, jsem použil záměrně, protože vojenské seskupení, co je schopné tak asi týden bránit rozlohu zhruba jednoho českého nebo moravaského kraje za armádu považovat nemíním. Chci tím říct, že pokud je tu zadání utrácet procenta z HDP, pak je raději než na nákupy letadel typu CASA, dávejme na zvyšování početních stavů a následnou výzbroj a výcvik vojáků! Osobně by se mi líbilo převzetí izraelského vzoru. Jsme malá země, asi jako Izrael, a jako on musíme umět čelit možným nebezpečím. Tedy obnova povinné vojny, stačí na rok, rok a půl. Že to bude něco stát? Jistě, na druhou stranu to ovšem přinese i dlouhou řadu ekonomických výhod, fyzickou a psychickou připravenost mladé generace (kluků i děvčat) ani nepočítaje!