Jan Campbell: NATO, jak na to…

nato ilustrace
14.7.2018 08:54
Je příjemné obdržet další potvrzení, že konání prezidentů Putina a Trumpa nelze prognostikovat metodami založenými na zákonoměrnostech, ale na paradoxech. Je to současně špatná zpráva pro běžné analytiky, zpravodajce a oponenty obou prezidentů. Skutečností je a zůstává, že po summitu NATO nelze očekávat splnění slibů současnými vůdci. Nelze ani vyloučit omezení vojenských cvičení NATO v Pobaltí (dnešní odpověď prezidenta Trumpa na otázku CNN) a že vstup Gruzie do NATO, trvající již čtvrtstoletí, bude podobný vstupu Turecka do EU. Gruzie a NATO mají totiž pouze tři možnosti: 1) Vojensky získat zpět Abcházii a Osetii, 2) vzdát se území a uznat je Gruzií, 3) NATO udělá výjimku.

Summit předvedl dlouhým, širokým a bystrozrakým občanům EU symptomy tzv. mírové nemoci. Tou trpí vojenské organizace a jejich vedení, když celá destiletí nemohou válčit. Výsledkem absence války je vnitřní korupce systému, úpadek myšlení a nekontrolovatelná halucinace o nepříteli. Díky prezidentu Trumpovi se bude muset stará i nová generace vojenských a politických vůdců veřejně smířit s myšlenkou, že se blíží den, kdy se bude opravdu střílet. Kdy dojde k ostré střelbě, nevím. Vím ale, že při ostré střelbě občanům a posádkám vojenských bází v SRN a Itálii nebude do smíchu. Mezitím bude NATO pod tlakem, a některé členské státy NATO budou jednat podobně, jako jednalo Řecko na prahu summitu.

Místo toho, aby Řecká vláda oslavila 190 leté výročí navázání diplomatických vztahů s Ruskem, 25 leté výročí smlouvy o přátelství a 50 smluv o spolupráci, oznámila prvně v mediích (což je politicky významné), a až po té oficiálně potvrdila vypovězení dvou ruských diplomatů a zákaz vstupu do Řecka dvěma ruským občanům. To vše, aby hned po summitu mohl letět do Moskvy řecký ministr zahraničí a připravovat návštěvu premiéra Alexis Tsiprase a ministr zahraničí Sergej Lavrov nemusel letět do Řecka. Vládní vztah Řecko – RF, jak je vidět, je jiný než vztah mezi obačny obou zemí, loupe se jako cibule. Na očích mění hodnotu mizící v toku slz a ve stínu summitu jako pára. Ta se transformovala do zázračného splnění 88 požadavků bank týkajících se refinancování a oddlužení, a současně do kandidáta na terč pro ruské, možná i jiné rakety. To vše kvůli lásce k USA – NATO – EU, hře s velkými dluhy, v neposlední řadě i jako důkaz omezené suverenity Řecka způsobilého plnit přání CIA. O problematice vztahu NATO – Makedonie, nebo aktivitách známého z mejdanu v Kyjevě, velvyslance USA v Řecku, Geoffrey R. Pyatt, nemluvě.

Aby Řecko přešla chuť pokračovat v přátelení se s RF a ČLR, a ČLR a společnost Cosco si uvědomily, že jejich úspěch není v zájmu USA, rozhodly USA urychlit stavbu ne jedné, jak se oficiálně sdělovalo, ale hned tří nových (vojenských) základen na řeckém území. Věřím, že vojenské základny budou sloužit pro dovolenou amerických vojáků, Číňanům jako lekce, jak se vyhnout tzv. Thúkydidově pasti, a EU, jak během jedné sedmiiletky (od 2010 – 2017) vytáhnout 2500 let starý přístav Piräus do nejvyšší ligy, současně 5x zvětšit objem překladů a zvýšit počet zaměstnanců v přístavu o 1.500. Sedm desetiletí poválečné demokracie, miliardy Euro dotací a láska Řecka k EU a NATO na podobný výsledek nestačily.

Výsledek konání společnosti Cosco může být v případě míru ještě lepší. Pan Nektarios Demenopoulos z provozní společnosti PPA již pracuje na realizaci doku pro mega-lodě s 5000 pasažéry na palubě, luxusního hotelu a obchodního centra. Připomíná, že Číňané jsou v plnění plánu dva roky před stanovenými cíly, plní všechny podmínky smlouvy a One Belt, One Road je pro Řecko výhodný. Čínský velvyslanec v Řecku, JE Zou Xiaoli, označil podle SZ projekt jako hlavu Draka. Drak znamená v asijské mytologii sílu, růst a štěstí. Je nejčastěji spojován se symbolem jang, který zjednodušeně představuje dobro. Bez války a hluku.

Pro osvěžení paměti: Označení Thúkydidova past použil podle mé znalosti prvně profesor Harvardské univerzity a bývalý ministr obrany, Graham Tillet Anderson mladší. Podstatou teorie je: Jakmile potenciální hegemon sílí, aktuální hegemon z něj má strach a tento strach vyústí v nevyhnutelnou válku mezi stávajícím a potenciálním hegemonem. Jako příklad pro teorii je válka Sparty a Atén. O její nevyhnutelnosti psal Thúkydides. Plukovník Lawrence Wilkerson, ex-šéf štábu generála Colina Powella, a profesor vládní a veřejné politiky naWilliam & Mary přednesl svého času úvahu na témaThúkydidova pasti ve spojení se vším, čím jeho země mutuje v bankrotující impérium. Nevylučuji, že dal úvahu na kameru.

Bez války a hluku jednalo také sousední Slovensko. V den otevření summitu podepsalo smlouvu na 14 kusů F-16 za 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun), aby se létalo levněji, spolupráce s českou armádou, létající na zapůjčených Gripenech byla lehčí a převyzbrojení armády ČR dostalo správný směr. Do třetice všeho dobrého i zlého: NATO se veřejně raduje, že ve finále MS ve fotbalu jsou pouze týmy členských států NATO a nikdo jiný. EU nechtěla být pozadu a tak podpořila zhlédnutí (v Bruselu) filmu, britského novináře Tim White, pod názvem Jedno mistrovtsví světa, jedna válka, kolik korupce. Vše ve stylu Sláva Ukrajině!

V kontextu uvedeného je proto zcela jedno, dohodli li členské státy v NATO na dvou, nebo čtyřech procentech výdajů na obranu. Požadavky prezidenta Trumpa jsou nesplnitelné, podobně jako sliby vůdců členských států NATO a naděje, že peníze vyhrajou válku, nebo zajistí mír. Najdou li státy peníze, budou to dluhopisy. Budou vydány za šrot, personál a na platy nových, opravdového boje neschopných vojáků, schopných však udržet pořádek na domovských ulicích v případě prostestů, nebo nepokojů. Jako útěcha bude sloužit skutečnost, slouhové NATO nepřijmou turecký model vyzbrojování (levnějšímí a kvalitními ruskými zbraněmi), že každý občan USA platí 1.900 USD (3.5 procent HDP) do NATO, nejvíc ze všech členských států NATO. Norský občan platí 1.500 USD (1.62 procent HDP) do NATO. Kolik platí občan ČR, nevím. Nebudu pokračovat s čísly. Důležitější jsou dvě summitová témata prezidenta Trumpa a jedno, na které neměl prezident odvahu, sílu a povolení: 1) Nordstream 2 a výzva k přehodnocení projektu. 2) Obchod mezi USA a EU (myšlena SRN) musí být spravedlivý. 3) Pomoci splnit odkaz a vizi prezidenta - nebožtíka Václava Havla, přejícího zrušení NATO a dělající mnoho pro zpoždění vstupu ČR do tohoto spolku.

Výzva týkající se Nordstream 2 znamená signál ke zvýšení vojenské a obchodní závislosti EU a NATO na USA. Doprovázející výroky a divadelní chování prezidenta Trumpa by neměly nikoho překvapit. Obě patří do arsenálu neveřejné diplomacie. Osobně jsem měl možnost zažít podobné scény s politiky a některými západními diplomaty, když sázeli semena demokracie a míru. Výzva ke spravedlivému obchodu s EU je pouze logickým pokračováním stylu jednání prezidenta Trumpa. Trump není tak nepředvítaelný, jak se mnohým zdá. Jedná zcela racionálně, protože se cítí a považuje za výjmečného bojovníka a hegemona. Kombinace výjmečnost – bojovník – hegemon nemá zájem se angažovat, nebo být spojena s reglementovanými strukturami, organizacemi typu WTO, OSN a NATO.

Všichni silní vůdci, podobně jako všechny silné vůdkyně jsou nejsilnější, když jsou sami. Pochopit tuto pravdu lze i bez studia Schillera. Proto je prezident Putin zajímavý pro prezidenta Trumpa. Neoznačení za přítele, či nepřítele, ale za konkurenta dává smysl. Konkurentem USA je EU, a především SRN. Trump nehledě na přítomnost a jednání v Evropě twitoval svým voličům, že je v myslích s nimi, protože se jim, kvůli evropským clům, daří špatně. Současně chválil partnery z NATO, protože dosáhl zvýšení o 33 miliard USD a setkal se s výbornými lidmi. Ti to popírají. Kdo z evropských politiků však komunikuje se svými voliči jako prezident Trump z místa jednání? Chválit bude moci sám sebe prezident Macron. Jeho vojenská iniciativa v Evropě obdrží s pravděpodobností hraničící s jistotou otevřenější ucho kancléřky Merkel a vlády SRN po útocích prezidenta Trumpa na SRN. S iniciativou prezidenta Macrona bude spokojen i prezident Trump. Proč? Každý kus moderní vojenské techniky vyžaduje komponenty z USA. A to je obchod a kontrola. Nic více, nic méně.

Konec příspěvku píši po půlnoci, v pátek, 13. července. V Itálii zapomeňte na dovolenou 13, protože číslo je varováním před 17. Anagram 17 (VIXI) totiž v latině znamená: Žil jsem. Jinými slovy: můj život skončil, jsem mrtvý. Proto jsem neviděl v letadlech Alitalia 17 řadu, a pátek 17tého byl povážován přáteli v Itálii za nešťastný den, podobně jako 13. V Řecku je nešťastným dnem úterý. Den, kdy vláda rozhodla tak, jak rozhodla. NATO, jak na to? Souhlasu netřeba.

13.7.2018


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

capin

NATO nemá jinou možnost než vytvářet nepřítele, který prý ohrožuje svobodu a demokracii euroatlantské civilizace. Nemá, protože jinak nemá opodstatnění. A podle mne NATO je servisní organizace a poskok armády USA. A je to prostředek, jak se snažit ovládat celý svět. Hlavně i své spojence. Vydírá je a korumpuje. Třeba si najmenovalo do jednoho z výborů bývalého komunistického vojáka, nyní generála, Petra Pavla. Tak se také získávají kolaboranti. I celé státy. Jinak je celkem NATO k ničemu. Svým členům žádný užitek nepřináší. Kromě majiteli NATO, a ten jsou USA. Tečka.

antoninsebek

NATO je na ho....

Nedokáže například pomocí dronů a šípových střel propíchnout na dálku ty gumové čluny na pobřeží severní Afriky.

Je to nesmírně drahé a ještě více byrokratické. Hlavní o co ten TRUlant usiluje, je odbyt amerických zbraní do EU.

Naprosto zbytečně NATO vyrábí hlavního nepřítele z Ruska. Hlavně proto, že se Amíkům nepodařilo získat novou základnu pro své jaderné ponorky - a to na Krymu. 

A Amíci mají prstíky ve vzniku toho slavného Islámského státu. O tom ať nikdo nepochybuje.  Příčinou problémů v Sýrii byla jediná ruská námořní základna u Středozemního moře.