Jan Campbell: Očité svědectví o Kubě – Pro i Proti

kuba lékaři
28.8.2015 08:38
Musím přiznat, že se mi „Kacířský sloupek rektora AMAK“ zveřejňovaný v českénovinky.eu líbí pro svoji obsahovou a podnětovou, inspirační hodnotu. Ta je natolik veliká, že napsat komentář, tak aby ctil jedno z hlavních pravidel komentáře – být krátký a výstižný, je pro mne v současné době prakticky nemožné.Možné pro mne ale je, obohatit obsah příspěvku nazvaného „Očité svědectví o Kubě – Pro i Proti“ informací, která se nedostala ani písmenkem na stránky českých medií, ani v rámci oslav otevření amerického velvyslanectví v Havaně. Oč se jedná?

Jeden z posledních „demokratizačních“ programů USA, CMPP (Cuban Medical Professional Parole), datovaný rokem 2006, se koncentruje na lákání kubánských lékařů do služeb mezinárodní pomoci, kterou organizují USA. Lékaři se mají prostě přihlásit na velvyslanectví USA a vše bude v pořádku. Budou mít práci, vysoký plat, jejich budoucnost bude růžová, ne kubánská. Mnozí čtenáři jsou si vědomi skutečnosti, že Kuba má, nehledě na půlstoletí trvající blokádu USA mimo jiné také jeden z nejkvalitnějších zdravotních systémů světa, a vysoce kvalitní biotechnologický výzkum a aplikace. Takový systém a země se stávají automaticky terčem zájmu každé konkurující země, nebo takové, která se chce dostat do sedla koně a určovat směr cesty. Nejenom Rusko by mohlo na toto zpívat několik hodin. Lákající program USA adresovaný lékařům má jako všechno na světě své pro i proti. Podobně jako „Očité svědectví o Kubě.“

To „proti lákajícímu programu USA“ se stává velice aktuální v současnosti, kdy se připravují startovní bloky a dráhy pro kandidáty na nového prezidenta USA a media se přibližují době konjuktury zpráv.

Minulý týden se objevil v jednoznačně protikomunistickém deníku Nuevo Herald, který se vydává v Miami, příspěvek založený na interview kubánského lékaře. Ten čeká společně s dalšími dvanácti kolegy z Provinve Granma v Bogotě na šťastnou budoucnost. Aby mohl k ní dojet, musí mít vstupní vízum do USA. To ale není vůbec jednoduché, ani v době tání ledů v subtropickém pásmu. Sedm měsíců tam již kubánští lékaři čekají, vše si sami platí a dostávají se na práh frustrací, někteří na práh depresí. Protože mnozí vízum vůbec nedostanou a jsou odmítnuti, bez sdělení důvodů.

Před měsícem, v červenci t.r. si postěžoval také v Nuevo Herald fyzioterapeut Alexander Martinez Rojas z Mayabeque, spolu s dalšími jedenácti kolegy, že musel žít s nimi v jednom malém bytě, v nebezpečné čtvrti Bogoty, mezi členy drogové mafie, prostitutkami a prostituty, o speciálních slupinách již nemluvě. Alexander Martinez Rojas měl štěstí, nehledě na to, že se v Bogotě zbankrotil. Dostal vízum, to znamená naději, nic víc. Jeho rada všem štěstí hledajícím v USA je jednoduchá: Nedoporučuje skočit na lákadlo. V české kotlině se tomu říká: Sliby – chyby, aneb, kdo doma štěstí nemá, marně ho ve světě hledá.

Pro americkou pravici jsou tyto případy přínosem, dárkem pro volební kampaň. Pro Obamu a jeho stranu jedem, protože se musí snažit ujistit členy Kongresu USA, nejenom kubánské národnosti, že Bushův program CMPP nezmizí, jako mizí led, dnes již i v Antarktidě. Tlak na Obamu ale roste, i ze strany konzervativního deníku WSJ (Wall Street Journal), který již v roce 2011 označil CMPP jako relikt studené války. Jedním z posledních mně známých příspěvků je datován říjnem 2014. New York Times psal v úvodním článku nazvaným „Udivující role Kuby“ ohledně úspěšné spolupráce s kubánskými lékaři při řešení problému Eboly.

Jsem upřímně rád za podnět kacíře – rektora AMAK, Doc. PhDr. Felixe Černocha, CSc. - a s radostí si přečtu, případně i okomentuji další příspěvky. Jsem upřímně rád, že čeští lékaři, kterým se doma nelíbí, nebo nedaří, nemusejí projít lákavým „demokratizačním“ programem ala CMPP, aby našli práci v SRN.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.