Jan Campbell: Odkud vítr věje

vítr
9.11.2015 09:50
Byl bych šťastnější, kdybych mohl psát o textu K. H. Máchy: „Věje vítr, chladný vítr přes strniště pusté; nosí listí, zvadlé listí přes ty hvozdy husté.“ Skutečnosti mi ale napovídají, že mám mít jiné priority a být nadále pozorný. Proč? Bude-li na den sv. Pavla (25.1) vítr vát, budou toho roku na vojnu vojáky brát, říká staré přísloví. A pozorný mám být i proto, že je pořád teplo, a již zimní vítr věje. Je to proto, že se s námi něco neznámého děje.

Děje se toho neznámého s námi a během jedné hodiny více, než je možné sledovat a vnímat. Kdo čte pozorně příspěvky, vzpomene si na jedno z mých nedávných tvrzení ohledně kancléřky Merkel jako spasitele EU, a sílu, která by mohla udržet Velkou Británii v EU. Věhlasný týdeník The Economist ve svém posledním vydání chválí kancléřku a tituluje ji jako nenahraditelnou. Snaží se nám vyprávět novodobou pohádku o Škorpionu, tajně zabíjejícím své konkurenty a nepřítele, a politickém Chameleónu, který to prý umí téměř všude. Pohádce nevěřím, trvám na svém hodnocení, že kancléřka určitě nic rozhodujícího ve Washingtonu, Londýně či Moskvě nevyřeší. Je obětí bez dětí, a nemůže konat jinak, než jak koná.

Dlouho nemohl konat jinak ani Taiwan. Od roku 1949. Je to dlouhých 66 let. Protože však šéf Ma Ying Jeou ví, že košile je bližší než kabát, a vztah se sousedem je důležitější než daleká, hraná nebo i platonická láska, rozhodl se podat ruku na 80 vteřin svému čínskému protějšku, Ťsi Jinping. V Singapuru, v duetu řekli světu: „Jsme jedna rodina.“ Nevylučuji, protože nejsem věštec ani astrolog, že oba šéfové vědí něco o významu čísla 6 v asijské numerologii. Číslo šest – podle mé zkušenosti s Číňany - zní v mandarinštině podobně jako tekutina. To je dobré pro obchod. Číslo je také asociováno se spokojeností. V kantonštině reprezentuje spokojenost a štěstí. V I-ťing je označením pro yin. Dvojitá šestka je silnější. Proto věřím, že v brzké době přistoupí k této dvojici Japonsko a uvidíme silnou obchodní trojici. Číslo tři v čínštině zní podobně jako narození. Je proto považováno za dobré číslo. Nejsem si jist, že číslo bude dobré pro nás a EU, pokud se nerozhodneme k rychlému znovunarození.

Boj o znovuzrození katolické církve vede na různých frontách papež František. Ví také o vlivu hudby nejenom všeobecně, nebo v boji, ale i při znovuzrození. A tak se rozhodl své Pop-album zveřejnit s pomocí úspěšné a zkušené marketingové strategie. Tu představuje spojení zveřejnit své album s albem americké skupiny Rolling Stone. Koncem listopadu (27) se bude moci německá veřejnost divit a radovat 11 písničkám, které se stylisticky řadí mezi pop a rock, latinské a gregoriánské zpěvy. Producentem alba je Don Giulio Neroni. Ten již v minulosti měl úspěch s produkcí pro Vatikán, na příklad s "Alma Mater feat. Pope Benedict XVI." Komponistou je poměrně známý italský pop – rock – kytarista, Tony Pagliuca. Texty písniček budou zveřejněny ve 24 stránkovém vícejazyčném bookletu. Kdy nastane doba radosti v české kotlině nejenom pro restituční katolické úředníky, nevím. Kdo ví, ať napoví.

Samotného papeže budeme moci slyšet jenom v mluveném zpěvu textů z kázání, remixu živých zápisů udělaných například během 6. Asijského dne mládeže. Ten se konal v létě v jihokorejském Haemi, a byl otevřen papežovou výzvou "Wake up", probuďte se! „Wake Up! Go! Go! Forward!" není komponován a aranžován podle mého hudebního vkusu. Přesto budu upřímně rád, uslyší li papežovu výzvu jeho oponenti nejenom ve Vatikánu, a zřeknou se, dříve než bude pozdě, snahy o boj proti větru. Vítr věje ze všech stran.

Vítr ze západu přinesl jiné „Wake up.“ Plný smysl výzvy „Probuďte se“ by si měli uvědomit podnikající v USA a všichni zastánci TTIP a podobných asymetrických dohod a smluv. Dnes víme, jak je těžké uspokojit americké úřady v případě, že je někdo konkurent, nebo má jiné názory, nebo se nechce podřídit. V takových případech hrozí, že nehledě na vstupní vízum do USA si člověk může udělat jenom krátkou, za to ale drahou návštěvu vstupní haly amerického letiště a letět týž den domů. Podotýkám, že vstupní vízum nejenom do USA, ale i do ostatních zemí, opravňuje pouze k příchodu osoby k migrační kontrole. Ta rozhoduje bez ohledu na udělené vízum o osudu cestujícího. Dul, nebo ne. Může se však stát, jako v několika případech s německými manažery nadnárodních společností, že vám bude odebrán cestovní pas a tím dostanete možnost si rychleji rozmyslet, zda a jak spolupracovat s vyšetřovacími orgány USA. Falešní suveréni a naivní lidé mohou očekávat, že si pro něj Američané přijedou nebo přiletí kamkoliv na světě. Právníci se postarají o zbytek.

Uvedená praxe způsobila strach předsednictvu VW. To má letět do USA pomoci hledat viníka VW skandálu. Kdyby se bohatí manažeři uměli ucházet i o starší dámy, a nejenom o mladé, krásné křepeličky, a nespoléhali se na mimosoudní pokuty, mohli by mít naději na větší štěstí. 70 letá Mary Nichols je šéfkou kalifornského úřadu pro ochranu přírody Carb. Tato dáma patří do skupiny mocných kritiků aut s dieselovými motory. Asi proto miluje auta s elektrickým motorem. Nevím, zda – li manažeři VW uposlechli výzvu staré dámy, která jim dala 72 hodin na odsouhlasení termínu jednání s ní a s Carb. Kalifornský vítr věje, mnohé se tam děje, i ve VW a samotné SRN. Kromě pokuty pro koncern VW, mluví se o 16 miliardách Euro, lze očekávat trestní stíhání manažerů různé úrovně. V takové situaci, ale lépe před ní, doporučuji si přečíst Dürrenmattovu tragickou komedii z roku 1956. »Der Besuch der alten Dame«, v češtině Návštěva staré dámy, vypráví příběh o návštěvě staré miliardářky Claire Zachanassian. Ta se vrátila do malého města Güllen, nacházejícího se na hranici mezi Švýcarskem a Německem, aby se pomstila svému bývalému milenci Alfredu III. Rozhodne li jednou stará dáma, v daném případě aktivní Mary Nichols, je i mocný manažer bezmocný. Žádný vítr neodnese manažera do klidných evropských vod, aby se zbavil své odpovědnosti v USA, již kvůli exteritoriálnímu konání orgánů USA.

Klid v EU má zabezpečit prověrka plynovodu Nord Stream Evropskou komisí. Na dně Baltického moře totiž našli Švédové, podle Deutsche Welle, 6. Listopadu 2015 dálkově ovládaný aparát s výbušninou. Nepřekvapuje mě to vůbec. Když musíme počítat s výbuchem civilního letadla ve vzduchu, musíme počítat s výbuchem komerční instalace pod vodou. Mám ale problém si představit, jak nám bude v EU, kdyby došlo k výbuchu Nord Stream v roce, nebo po roce 2019, až bude Nord Stream přivádět do EU 55 miliard kbm plynu.

Aby toho nebylo málo a létalo potenciálně méně objektů do vzduchu v EU, rozhodla se EK – podle The Telegraph, k obchodu. 1,8 miliard Euro pro začátek, má přimět vlády v afrických zemích k tomu, aby přijali zpět odsunuté migranty z EU. Nic proti obchodu. Tento obchod však nazývám podporou korupce a mafie. Mám totiž obavy, že obchod je neetický a problém nevyřeší. Proč? Kvalifikovaní migranti mají zůstat v EU, dostanou zjednodušenou procedurou víza a pracovní povolení, jazykové a rekvalifikační kurzy a podobné. Méně kvalifikovaní, nebo nekvalifikování migranti budou muset zpět domů. Nevím, jak se bude hodnotit, a kdo bude hodnotit kvalifikaci migrantů. Nevím, zda li kvalifikovaným migrantům bude zakázáno na příklad sjednocení rodin. Nevím samozřejmě, jestli 1,8 miliard euro bude stačit již zkorumpovaným vládám v Africe na uspokojení základních potřeb méně kvalifikovaných a nekvalifikovaných migrantů – domorodců. Těch by se zcela určitě a rádi zbavili raději včera, než zítra nejenom v Africe. Nevím, protože moderním pohádkám nevěřím. Za to se mi jeví rozhodnutí EK v listopadu t.r., pokud bude realizováno, v překladu z asijského porozumění čísel do lidového jazyka Evropana něco jako „devět umře, jeden přežije.“ To znamená, že je 90% šance na smrt EU a 10% na její přežití. To se dá interpretovat jako hlášky z filmu „chcete snad žít věčně?, dnes povečeříme ve Valhale.“ Já jsem večeřel doma. Za oknem venku „Věje vítr, chladný vítr přes strniště pusté; nosí listí, zvadlé listí přes ty hvozdy husté.“ A já mu přizvukuji: Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.