Jan Campbell: Souhlasu netřeba

jan campbell
31.12.2015 09:36
Pohled z okna pracovny a letmý pohled na titulky zpráv z ciziny v předposledním kalendářním roce, nabízející mimo jiné analýzy 2015 a prognózy na 2016, mě pobídly k zamyšlení nad tím, co bylo dobré, co méně, a kde se velcí odborníci z CIA trefili a netrefili. Vybírám jenom několik skutečností a faktů, vědom si toho, že celá řada „vyznavačů, znalců a odpůrců“ Campbell Soup nebude spokojena.

K méně příjemnému patří výroky ex-šéfa Pentagonu, Williama Perry. Přes Associated Press nám nechal sdělit, že roste nebezpečí jaderné války na základě „náhod“ vyplývajících z jaderného terorismu a rostoucího napětí mezi USA a RF. Do kategorie méně příjemného patří i skutečnost, že 43% amerických domácností vydává měsíčně více, než je rodinný příjem. Jinými slovy: Žijí na dluh. Další fakta: 62 % Američanů má méně než 1 tisíc USD úspor, 21% Američanů vůbec neví, co je účet na spoření, a 20 nejbohatších Američanů má stejný majetek jako 152 milionů občanů USA (což odpovídá 0,1% amerických rodin vlastní tolik kolik 90 % chudých rodin USA). Proto se mi vybavuje představa o pohřbu amerického snu.

K nepříjemnému, z hlediska CIA patří srovnání veřejně dostupné prognózy vývoje ve světě 2000 – 2015. Nebudu popisovat všechny body prognózy. Omezím se na 7 hlavních bodů, které mluví za sebe. A předesílám, že CIA prognóza byla poměrně kvalitní a proč.

1) Moc a vliv Transnacionálních společností. TS budou určovat mezinárodní politickou situaci a působit ke škodě států. Do této kategorie patří i tzv. IS, TPP, TTIP a vznik nadnárodních organizací v rámci EU, které napomáhají transnacionálním společnostem řídit státy. 1 : 0 pro CIA.

2) Taktika teroristických skupin bude komplikovanější. Globalizace poslouží k vytvoření komplexních a nových teroristických taktik, které budou naměřeny proti Západu. Výsledek ke konci 2015 je ještě horší než předpověď. Teroristé se zaměřili nejenom proti Západu. Celkově 2 : 0 pro CIA.

3) Iránské a Irácké rakety dálkového doletu a jejich vliv. V tomto bodu byla CIA úspěšná i neúspěšná. Úspěšná v tom smyslu, že se jí podařilo infikovat mýtem o raketách celou řadu politiků a rozpoutat válku. Neúspěšná, protože se USA musely dohodnout s Iránem. Aktuální poznámka: včera provedl Irán test rakety v blízkosti US lodi, přičemž doba varování nebyla delší než 23 minut. Celkově 3 : 1 pro CIA.

4) Počet obyvatel Země se zvýší o miliardu. CIA odhadla úpadek obyvatelstva v RF a ve východní Evropě. Neodhadla trend vývoje obyvatel v Africe, nehledě na různé přírodní a umělé epidemie, převraty, hladomor a podobné jevy. Počet obyvatel Afriky se zvýšil za 15 let (2000 – 2015) z 800 milionů na 1.1 miliardu. Počet obyvatel na Planetě převýšil 7.4 miliardy. V roce 2000 žilo na Planetě něco málo přes 6 miliard obyvatel. Celkově 3 : 2 pro CIA.

5) Dostatek energetických zdrojů. Podle dat Světové energetické rady existuje dostatek energetických zdrojů, i když ne vždy levných. Celkově 4 : 2 pro CIA.

6) Čínská ekonomika předběhne evropskou. Prognóza se potvrdila, i když v ní nebylo ani slovo o krizi roku 2008. Celkově 5: 2 pro CIA

7) Rusko bude velice slabým. V prognóze se psalo, že RF bude mít pouze dvě možnosti působit ve světě a dát os obě vědět: 1) prodej plynu a ropy, 2) používání práva veto v RB OSN. Konečný výsledek 5 : 3 pro CIA.

Z uvedeného vyplývá, že se CIA nikdy předtím tak nemýlila jako v případě prognózy s Ruskou federací. Že se CIA nemýlila sama, potvrzuje i pohled do medií Vatikánu za poslední týden. L'Osservatore Romano, Agenzia Fides, AsiaNews, L'Agenzia Servizio Informazione Religiosa, americký National Catholic Register, Terrasanta.net; anglický Catholic Herald, francouzský La Croix, rakouský Kathpress, polský Polonia Christiana a další pojednávají prakticky všechna aktuální témata s podobným výsledkem.

Papežovo „Urbi et Orbi“ se neslo ve zcela jiném duchu, než tomu bylo v minulosti. Vatikánská, nebo Vatikánem řízená média se během jednoho týdne zmiňovala o zapojení Číny do mírového procesu v Sýrii, o zapomenutí syté Evropy osudu kolébky křesťanství, o založení jediné fronty proti terorismu muftími z Egypta, Libanonu a Jordánska, o napadení ukrajinských nacionalistů na pravoslavný chrám. Takovou barevnost jsem v české kotlině neuviděl, nehledě na jarní počasí. Zajímavým pro mne je praktické přiznání nuncia Jurkoviče, ve spojení s publikací ruského znalce Vatikánu, bývalého korespondenta TASS ve Vatikánu a Itálii, Alexeje Bukalova. Nuncius nazval obsah knihy nazvané „С понтификами по белу свету“ (S pontifiky po bílém světě) otevřením Ruska Vatikánu a vice versa. Je potřeba „zahojit rány způsobené chybným myšlením,“ přiznat, že „Rusko zaujímá ve světě důležité místo“ a „porozumění Ruska Vatikánem se mění“ hlásá nuncius. Nic podobného jsem nečetl ani v katolických mediích, a nezaslechl od lídrů katolické církve v ČR.

Proto na závěr příspěvku a roku 2015 připomínám, že prognózy vysoce kvalifikovaných specialistů CIA a podobných organizací mohou být přesné a dobré pouze do té míry, dokud se jejich prameny nacházejí v reálném světě a jejich autoři mohou kontrolovat procesy. Prognózy takových organizací nejsou ve své podstatě totiž ničím jiným, než dokumentem označujících cíle, jichž se skrytá moc při pomocí vlády a jí podřízených struktur snaží dosáhnout. Nikdy v historii nebylo dovoleno prognóze se hýbat po svém. Na příkladu části prognózy o Rusku lze zpětně vidět, že USA a CIA nebyly tak úspěšné, jak si to přály po celých deset let od perestrojky. Ještě méně úspěšné byly po přestěhování Putina do Kremlu.

Kdo ještě dnes mluví o izolaci Ruska ve světě, tomu není pomoci. Kdo z ekonomů si myslí, že hospodářství Ruska je blízko bankrotu, tak zapomíná, že současný stav ruského hospodářství představuje srovnání úspěchu a efektivnosti dvou hospodářských bloků. Civilní blok ruského hospodářství, které je postavené na neoliberálních kapitalistických principech, v dané chvíli jasně prohrává ve srovnání s vojensko – průmyslovým hospodářským blokem. Ten je postaven na pragmatismu, jasných cílech a řízením procesů. Vybudovat armádu, zabezpečit kvalitní přezbrojení, organizovat během 18 měsíců výstavbu kontrolního střediska v milionové metropoli, kontrolující všechny vojenské akce na celém světě v reálném čase a na mnoha úrovních, odhodlat se a vést aktivní boje v daleké Sýrii, abych jmenoval jenom některé výsledky „ručního řízení“ vojenského hospodářského bloku RF, nemůže být interpretováno jako hospodářský neúspěch.

Přitom nemohu hodnotit celkový efekt přestavby ruské společnosti. Nevím totiž, kolik milionů občanů obdrželo práci přímo a nepřímo v tomto hospodářském segmentu, jakou kvalitu má výzkum a sekundární sektor. Vím ale z minulosti, že rozvoj zemědělského průmyslu nesl s sebou rozvoj přibližně 70 dalších odvětví. A ten se v RF také rozvíjí, určitě neupadá. Nemá totiž kam. Rozvíjet se bude i oblast vzdělávání a výchovy v RF. To po té, co se spolkové MV SRN rozhodlo nepřijímat absolventy Bachelor studií do pracovního poměru na vyšších místech kvůli kvalitě vzdělání. Za to by ale MV rádo vzalo do práce několik stovek z 12 tisíc hackerů – účastníků Kongresu hackerů CCC (Chaos Computer Club), kterž právě probíhá. Nevím, kdo by měl být přijat do práce v EK a pomohl jí pochopit, že nemůže očekávat úspěch z nabídky pomoci řešit tzv. kurdský problém již rozděleného Turecka. Nebudu pokračovat a kazit náladu. Příspěvek ukončuji tím příjemnějším.

K tomu příjemnému patří, že se naše Země nerozpadla. Přestože se trhliny na Zemi podstatně zvětšily, zůstal Palais Coburg ve Vídni nepoškozený. Umožnil tak jízdu ve fiakru a umocnil štěstí pěveckého páru – milionářů Anna Netrebko (44) a Yusif Eyvazar (38). K příjemnému také patří proces rozhodování prezidenta Putina a jeho nebližšího okolí. Proto můžeme přivítat nový kalendářní rok 2016 v rodinné pohodě, prakticky bez rizika, nebo s rizikem ve společnosti těch, kteří ještě neporozuměli přísloví: Kdo radosti doma nemá, marně ji venku hledá. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Miloslav

Vážení, všem, kteří se účastníte těchto diskusí, přeji do roku 2016 hodně zdraví, štěstí, radosti a spokojenosti. Každému, komu není lhostejný osud lidstva a koho zajímá jak se bude dál vyvíjet náš svět, doporučuji seznámit se s článkem: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html