Jan Campbell: Únorový výlet

campbell 0617
23.2.2018 10:37
Neočekávám, že se místní, euro-unijní a podobná média zmíní o tom, že 23. února se v Ruské federaci připomíná Den obránců vlasti, do roku 2002 znán jako Den Rudé armády. Také den chlapů. Je to státní svátek. Proto blahopřeji všem, kteří plní své povinnosti, dodržují přísahu a jsou věrni své zemi, zdraví a radost. Tu musely mít tento den v roce 1918 oddíly Ruské gardy, když zvítězily nad vojsky císařského Německa u Narvy a Pskovu. Na skutečnosti nemění nic propaganda, zmiňující se o mýtu, ani přepisovatelé historie.

Radost z vítězství měla dalekosáhlé následky i pro vznik RČS. To je správný název první republiky: Republika Československá. 23. únor byl proto označován jako den narození Rudé armády. Rok 1918 jako rok narození RČS a 25. únor 1948 dnem pochodu na hrad. Pochod studentů neovlivnil nástup komunistického režimu. Vítězství nepřichází bez boje. Vítěze nesoudí. Státní svátky si určuje každý stát sám, transformace státu ne. Přesto, nebo i proto, se budou konat v současné ČR oslavy založení státu, který již neexistuje. V rámci oslav se budou udržovat mýty spojené s jeho založením a osobnostmi, aniž by se někdo veřejně a vážně zamyslel nad transformací státu založeného na dogmatickém racionalismu do společnosti ničící veřejnou i privátní sféru (soukromí). Výsledkem uvedené transformace a ničení se tak stává společnost osamocených a atomizovaných občanů, spěchajících do totalitarismu, znajícího pouze zákon pohybu, neznajícího consencus juris, a svou historii v kontextu dějin.

Transformace postihla i spojence současné ČR, EU a USA. Samozřejmě i nové nepřítele: Teroristy, Ruskou federaci a ČLR. Proto je možné slyšet po maskaru ve škole prohlášení prezidenta Trumpa: Kantor se střelnou zbraní by takový útok mohl velmi rychle ukončit. A kdo bude umět střílet, by měl být odměněn. Mně dříve stačilo sambo, abych i ozbrojence přesvědčil, že život je radost. Dnes, po transformaci terorismu do organizovaného zločinu na mnoha úrovních politického a hospodářského života, sambo samozřejmě nestačí. Stačí zatím v ruské státní TV. Ta platí ukrajinskému, polskému, ale i americkému provokujícímu novináři, nebo tzv. expertovi, 25 tisíc a více rublů za nestoudnou kritiku Ruska v pořadu, který se v poslední době obohacuje i fyzickými napadeními. V ČR a západních státech kritizujících svobodu slova v RF, je podobná kritika státu s fyzickým cvičením oponentů nepředstavitelná.

Podobně nepředstavitelná je skutečnost, že tři čínské internetové koncerny Alibaba, Baidu a Tencet (známé také jako BAT) mohly využít anachronistickou ochranu osobních dat pro svoji obchodní strategii, aby zbytek světa mohl blábolit o Big Data. BAT shromáždil a dále shromažďuje obrovské množství dat, vykazuje nekřesťanský zisk a využívá pomalé reakce vlády, co se týče regulace. Mezitím se západní společnosti snaží najít díru v nové čínské Great Firewall, vědci pracují na robotu s UI mrtvých občanů, a sní o vítězství nad přírodou. Proto neškodí si připomenout, že všeho moc škodí. A většinou nic nekončí podle plánu, falešných ambicí, uměle vytvořených cílů a záměrů. To dokazují v USA množství zbraní, silný vliv NRA po masakrech ve školách a jinde, zneužívání tajných služeb pro politické účely a moderní totalismus. Ten žije z politiky spiknutí. Tím trpí i EU, ve které nejednota v otázkách migrace, financí, bezpečnosti a asymetrická spojenectví představují opravdového nepřítele, který ji sráží na kolena. V RF lze vidět příliš mnoho trpělivosti se zrádci především bankéřů a finančníků, a jak bývá zvykem i inteligence, vlády a velké části médií. I proto se dostává Moskva do rozpaků při tvrdém postoji Turecka, zvoucí Irán do hry v Sýrii, nebo při pozorování, jak se západem (z)řízené instituce, včetně MOK, WADA, WTO, sami zabíjejí. V této situaci nabízí ČLR malé, ale mnou očekávané jarní překvapení: Čínští uživatelé různých IT aplikací (bez svědomí) se probouzí.

Doposud odevzdávají slepě a bez pomyšlení na následky všechny možné informace o sobě velké trojce. Baidu čelí kritice organizace, za kterou stojí provinční vláda Jiangsu. Tencent, vlastník aplikací QQ a Wechat, je na mušce kvůli zneužívání dat a kvůli cenzuře politicky citlivých diskuzí. Platební systém Alipay společnosti Alibaba, který používá finanční společnost Ant Financial, dovoloval automatickou účast v ratingovém systému Sesame Credit. To jest účast bez souhlasu klienta. Proto byla společnost nedávno vyzvána Národní bankou ČLR se omluvit u spotřebitelů. Ta samozřejmě rychle vyhověla prosbě. Své může říci iStarbucks. Protože jeden z investorů u Starbacks, Tencent, je konkurentem giganta Aliaba vlastnícího platební systém Alipay, trvalo to dlouho, do konce září minulého roku, než sekonkurenti domluvili na používání kromě Alipay, Wechat a Tenpay. Při objednání skanuje obsluhující personál QR kód (Quick Response). Otiskem prstu nebo PIN kódem se v reálném čase provede platba z účtu a přípis věrnostních bodů. Protože tento způsob platby bez papírové účtenky je akceptován čínským finančním úřadem, mohu si představit potenciální zájem premiéra Babiše o takový systém. EET čeká na up-date.

Uvedené příklady indikují, že konec standartního myšlení v politice a hospodářství, konec standartních bank a peněz v hotovosti se neúprosně blíží. Korporace a jejich finanční instituce nahrazují banky a pomalu reagující vlády na rychlé technologické změny. Proto sny pana Jack Ma o velké části bezhotovostní ČLR během čtyř nebo pěti let jsou reálné. Před rokem prohlásil na CNBC, že jeho rodné město Hangzhou, již prakticky dosáhlo status města bezhotovostních plateb. Z časových důvodů se nemohu podrobněji zmínit o zajímavé Super-Apps, které vyvíjejí Alibaba a Tencent. Rozdíl ve zpracování a využití dat mezi Evropou a ČLR se tak stává téměř nepředstavitelným. Za to představitelnými, ve smyslu informačního prostředí, jsou ztráta opravdové informace, úpadek znalostí a nepřítomnost moudrosti. Nikdo totiž neví, jak bezpečně jsou data uchovávána, má-li vláda přístup k datovým bázím a odevzdají li koncerny data vládě, budou – li k tomu vyzvány. Probuzená válka bude totiž pětirozměrná: Nabízí se voda, vzduch, kosmos, IT a kybernetika s UI. Nevím, jak skončil případ odcizení dat v objemu 20 Gigabyte, který se udál před čtyřmi roky. Vím za to, že reálný svět představuje velké nebezpečí i pro svět virtuální. Oba světa se totiž usadily i v činnosti a nabídkách virtuálních bank.

Stojí za zmínku již zmíněná společnost Ant Financial Services. Ta vyvinula společně se společností Tianhong Asset Management peněžní fond nazvaný Yu'e Bao. Volně přeloženo: Peníze, které zůstaly. Nabídka je nasměrována na spotřebitele s nízkým příjmem. Yu'e Bao byl založen v roce 2013, dnes disponuje kapitálem ve výši 165 miliard USD, má cca 260 milionů spotřebitelů a nevylučuji, že je největším peněžním fondem na světě. Ve srovnání s ním, se jeví svět těch, kteří ovládají a jsou ovládáni penězi, jež nemají pro ně cenu, důkazem nepřítomnosti moudrosti. Pohled na jejich jídelníček a ceny, které platí většinou jejich slouhové v hotovosti, dovolují si uvědomit, že slova o pravdě a lásce, podobně jako sen o svobodě, rovnosti a bratrství, patří do kategorie mýtů a slouží k vědomému klamu.

Uvádím pro zábavu a zajímavost několik dříve ověřených příkladů, které jsem používal na univerzitě v různých variacích. Například: Jaká je cena nejdražší pizzy, zvané Louis XIII, s krevetkami, langustou, mozzarellou Buffalo, třemi druhy kaviáru, růžovou australskou solí Murray River a kapkou koňaku Remy Martin Louis XIII? Správná odpověď zní: 8.300 Euro. Nebo: Jaká je cena salátu Florette Sea & Earth v jednom Oxfordském hotelu? Správná odpověď zní: 800 Euro. Co stojí levný fast food, párek v rohlíku, zvaný Dragon Food, stejnojmenné sítě ve Vancouveru? Správná odpověď zní: 100 USD. Kolik zaplatím za omeletu v hotelu Le Parker Meridien v NY? Správná odpověď zní: 1.000 USD. A za zmrzlinu v restauraci Serependity 3? Ano, čtete správně, pouhých 25 tisíc USD. Kdo má rád kaviár a chce ho požívat doma, podobně jako já, může si koupit 1 kg diamantového kaviáru v obchodě Caviar House Prunier v Londýně za 50 tisíc USD. Kdo preferuje zdravé brambory, koupí si La Bonnote z ostrova Nurmuate za pouhých 500 Euro kilogram. Kdo dodržuje dietu, zajde si na 8 kusů malých knedlíčků s masem ohnivé ryby. Knedlíčky stojí v Golden Gates směšných 2.400 USD.

Při srovnání svého důchodu a uvedených cen nemám hlad, hlava se mi netočí, a spořím. Vím, že poslední košile nemá kapsu, vím, že vše je předem rozhodnuto. Vím také, že únorový výlet dovoluje výběr a vzpomínku na odkaz 23. února 1903 narozeného J. Fučíka: Lidé bděte!

.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Daiyili

Kdo konečně najde odvahu říci, že " král je nahý ".

Dona

Je fascinujúce pozorovať ako sa svet rúti do priepasti. Ako každá novinka, či vynález, rýchlo nájde odberateľov a obdivovateľov. Napríklad : na nový iPhone stoja v dlhých radách mladí Číňania, hoci cena je nekresťansky vysoká. 

Ťažko pochopiteľné je aj nadšenie Švédov pre implantáciu čípov. Slúžia ako vzor pre začiatok konca slobody. Každý moderný vynález sa na začiatku predstavuje ako zábavná novinka a neškodná pomôcka na uľahčenie " ťažko pracujúceho "  človeka. S čipom v ruke môžeme platiť cestovný lístok, otvoriť zabezpečené dvere, nahradiť indentifikačné doklady... Tento skvelý nápad sa iste rozšíri po celej Európe. Bude to znakom, že Európania žijú v takom blahobyte, že od " rozkoše "  prestanú vnímať seba ako ľudské bytosti, lež ako prototyp umelého robota s umelou inteligenciou. 

Zatiaľ len štáty Severnej pologuli a Juhovýchodná Ázia podlieha moderným technológiám, pretože má na to najlepšie prírodné podmienky, ktoré namiesto ochrany, používa na sebazničenie - a nemyslím tým ekológiu, ale dobrý život v dobrých prírodných podmienkach. Súčasný stav spoločenského myslenia prekročil Rubikon normálu. Návrat už nie je možný bez armagedonu.

Mnoho filmov z oblasti sci - fi nás v predstihu " varujú" pred sebazničujúcemu používaniu technológií z oblasti UI. Napríklad :Terminátor 1984, Demolition Man 1993, Piaty element 1997, Matrix 1999, Minority Report 2002, Equilibrium 2002, Avatar 2009,... Diváci by mali vedieť, že tieto filmy nachádzajú námety v tajných i menej tajných vedeckých výskumoch a laboratórií. A nepozerať na film ako na rozprávku. Prečo práve filmy by mohli niečo ľuďom našepkať ? Pretože voľný čas trávime pre televízorom, či pred PC, a stávame sa gaučoví " oborníci, či experti na všetko ". Tieto ľahko dostupné a vopred predžuté a natrávené informácie spôsobujú jednostranné a stádovité myslenie.

Mladí ľudia, hlavní konzumenti pokroku, sú mimo dosah a vplyv staršej generácie. Absolútne ignorujú a odmietajú varovné signály a reálne, overené fakty. To je zásadný znak, že sa rútime do otroctva UI. Stávame sa už dnes nástrojom bohatstva a moci malej skupinke " vyvolených ". 

Na Červenú armádu myslíme  častejšie, než by to bolo osožné - pre ňu, i pre nás. Jedni ako na možného budúceho záchrancu Európy pred ňou samotnou, druhí majú z nej strach, lebo strach z ČA je potrebný na udržanie vojensko - priemyselného komplexu v NATO. V každom prípade jej želáme silu a odvahu brániť predovšetkým svoju vlasť a nepáliť si prsty za nehodných.