Jansta otevřel Pandořinu skřínku

sobotka chovanec
7.12.2021 06:57
Když byl před 4,5 lety předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta obviněn policií ( pro zjednodušení uvedu, že z údajných manipulací se státními dotacemi pro sport), věděl jsem, že je to nesmysl. A věnoval jsem této kauze v průběhu posledních téměř pěti let šest článků.

 Co by měl koneckonců předseda velké střechové sportovní organizace, jakou je ČUS dělat, než-li bojovat o dotace pro "své" sportovce. A tak jsem od začátku věděl, že motivy pro Janstovo obvinění jsou politické a později soudu podaná žaloba pro soud, že je vykonstruovaná. V jednom ze svých rozhovorů, který uskutečnil v minulém týdnu pro Seznam Zprávy, mluví Jansta o věcech zcela otevřeně. Tedy, téměř zcela otevřeně, neboť byl před deseti dny Městským soudem v Praze zbaven v plném rozsahu rozsáhlých obvinění.

Ve svém vyjádření Jansta víc než naznačuje roli bývalého ministra vnitra Chovance při zahájení svého trestního stíhání a naznačuje také motiv zájmové skupiny lidí, kteří chtěli ovládnout finanční toky v českém sportu. Což byl mj. Jiří Bis z vlivové agentury Bison and Rose. Ta zkratka firmy Bison and Rose znamená zkratku jmen jejích zakladatelů, Bise a Růžičky. Růžička působil až do konce roku 2017 jako poradce premiéra Sobotky a ministra vnitra Chovance (Růžička dokonce působil přímo u Chovance na MV).

Firma Bison and Rose spolupracovala mj. se Sobotkou a Chovancem, ale dlouhodobě spolupracuje (možná do dneška) také se Zdenkem Bakalou, zkrachovalým uhlobaronem, na nějž "vděčně" vzpomínají zejména četní zaměstnanci bývalého OKD a také nájemníci někdejších bytů OKD. Bison and Rose po určitou dobu ( doufám, že ne ještě dnes) dělali PR řediteli ČT Jiřímu Dvořákovi...

To je neskutečný propletenec zájmů a obrovsky silná vlivová zájmová skupina lidí. A mocná.

A pak je zde jiná zájmová skupina, borci, kteří měli zájem za babku skoupit sjezdovky vlastněné ČUS ve Špindlerově mlýně, čemuž Jansta zabránil. Dá se říci, s ohledem ke mstě, jež vůči němu následovala, že téměř s nasazením vlastního života a zdraví. Samozřejmě, že sjezdovky, které zůstaly ve vlastnictví sportovců, generují ČUS určité finanční prostředky na činnost.

V souvislosti s agenturou Bison and Rose, Sobotkou a Chovancem, nelze zapomenout ani na dalšího lobbistu, vycvičeného ve formaci Mladých sociálních demokratů, Radka Pokorného. R. Pokorný byl (a ještě možná stále je) právníkem pracujícím pro Zdenka Bakalu. A byl vlastně jakýmsi řídícím důstojníkem premiéra Sobotky, jako jeho osobní přítel a alter ego.

Pokud Jansta naznačuje, že celé jeho trestní stíhání bylo ovlivněno bývalým ministrem vnitra Chovancem, je to strašlivá informace o poměrech v někdejším Sobotkově vedení ČSSD.

 A Pokorný má dnes v ČSSD nového koně, Šmardu, který za sobotkovskou zájmovou skupinu kandiduje na předsedu ČSSD.

Pokud někdo chce v budoucnu, aby opět byla kriminalizována politická opozice v ČSSD, podpoří na sjezdu této strany ve volbě předsedy ČSSD Šmardu.

Jansta se znelíbil zájmové skupině kolem ministerstva vnitra na jaře roku 2017 také svým velkým a otevřeným rozhovorem, který poskytl médiím, v němž kritizoval velmi otevřeně poměry v tehdejší ČSSD. Tento rozhovor poskytl Jansta před sjezdem ČSSD, na němž si upevnila své pozice ve vedení ČSSD skupina Sobotky, Chovance a jejich kamarila. Že to bylo smrtící objetí pro celou ČSSD, to ukázal následující vývoj ve volbách.

Jansta byl obviněn v květnu 2017 a byl tak politicky eliminován v ČSSD, neboť byl nucen si pozastavit v této straně podle tehdejších stanov své členství.

Je nezbytné o těchto věcech nyní otevřeně mluvit, aby už se nikdy nemohly opakovat. A nebudou se opakovat jen tehdy, pokud lidé, kteří řídili Sobotku už nebudou mít žádný vliv na současnou ČSSD. Na Janu Maláčovou tito lidé vliv nemají a to je pro mě jednoznačné doporučení, koho podpořit při volbě příštího předsedy.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.