Japonsko vstupuje do nové éry

japan flag flickr
2.5.2019 16:46
Japonsko uskutečnilo po dvou stech letech (poslední abdikace císaře se uskutečnila v roce 1816) změnu, týkající se císařského trůnu ještě za života dosavadního císaře.

Novým císařem se stal syn dosavadního císaře. Japonci se na tuto změnu na císařském trůnu připravovali dlouhou dobu. A předání císařských insignií, které proběhlo mezi dosavadním císařem Akihitem a jeho synem, novým tennem Naruhitem, bylo provázeno nezvyklými událostmi. Japonci dostali v této souvislosti při vstupu do nové císařské éry desetidenní pracovní volno(!). Po deset dní nepracuje dokonce ani burza v Tokiu. A Japonci tak mají oslavovat ve volném čase změnu na chryzantémovém trůně.

Hirohito, otec nyní již bývalého císaře Akihita, stál v čele Japonska celá desetiletí zejména v letech agrese Japonska v Asii a v průběhu celé II. světové války. Po skončení války, kterou Japonsko zdrcujícím způsobem prohrálo, se Hirohito vzdal svého božství (1946) a byl to on, kdo ve svém rozhlasovém projevu po kapitulaci své země vysvětlil Japoncům novou situaci, které se musí přizpůsobit. Podle ústavy, jež byla přijata po válce, a nese rukopis Američanů, je japonský císař není už jen „symbolem státu a jednoty lidu". Je tedy jen ceremonialní hlavou státu.

V každém případě Akihito, odstupující tenno, projevoval po dlouhou dobu své vždy velmi příjemné pacifistické sklony. Přivedl Japonsko, poté co se stal po smrti Hirohita císařem, do moderní éry. I v ní si ovšem Japonsko udržuje stále své jedinečné tradice. Tradice instalace nového císaře, intronizace, trvá v Japonsku již 2700 let.

Dnes již bývalý japonský císař Akihito prolomil za své vlády některá společenská tabu. Dokázal, v některých případech, že je plně na straně svého lidu. Dokázal se také omluvit za zločiny japonské armády spáchané v Japonskem napadených zemích v průběhu II. světové války i před ní.

Jak jsem měl možnost osobně Akihita poznat, byl to muž velmi skromný, zajímající se hluboce o přírodu a ochranu životního prostředí.

Rád vzpomínal na svůj pobyt v Praze v Kaiserštejnském paláci blízko Vltavy. Musel jsem mu v našem rozhovoru popsat, jak byl tento palác poničen velkou povodní v roce 2002. V té době jsem totiž působil jako náměstek primátora na pražské radnici a při své návštěvě u japonského císaře jsem ještě celou věc měl v dobré paměti. Akihito je tedy velkým přítelem naší země a Prahy.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.