Je na tom český fotbal tak zle?

plzen barcelona
22.8.2019 08:40
Po černém čtvrtku minulý týden, kdy z evropských fotbalových soutěží vypadly tři české kluby, byly sportovní stránky českých médií plné truchlivých hodnocení. Přitom všechny tři týmy, které v minulém týdnu vypadly, měly se svými soupeři fotbalově na postup. Pražská Sparta v domácím prostředí 80 minut dominovala. Pokud by dala tři góly, nikdo by se nedivil a bylo by o postupu prakticky rozhodnuto. Zápas Sparty v Praze, který v posledních deseti minutách utkání Turci vstřelením dvou gólů přivedli k remíze, byl výsledkem pohárové nezkušenosti řady sparťanských hráčů a nového trenéra Jílka.

Také Mladá Boleslav v nadějné pozici pro domácí odvetu, jako by psychicky neunesla situaci, kdy do domácí odvety přijela s nadějným výsledkem ze soupeřova hřiště. Prostě nebyla dobře připravena na zápas, což je chyba trenéra a realizačního týmu.

A za třetí, Plzeň byla prakticky po celý domácí zápas lepší, vytvářela si šance. Kdyby vedla 3 či 4:0, nemohl se nikdo divit. Plzeň ale prochází přestavbou týmu, generační výměnou. Asi bylo chybou pustit před sezónou velmi zkušeného Petrželu, který je dnes klíčovým hráčem výborného Slovácka. Právě přítomnost hráčů jako je Petržela by mohla tým Plzně  v rozhodujícím zápase sezóny povzbudit, usměrnit a uklidnit. Prostě chtělo to tohoto hráče udržet alespoň do zimní přestávky. Některé momenty ze zápasu Plzně byly přitom  fotbalovým zážitkem. Například úžasný volej Limberského po kopu z rohu, nebo výkony Krmenčíka a Chorého, ale i dalších hráčů. Prostě Plzeň a její vedení musí teď  mít trpělivost, aby se bývalá výkonnost týmu  během sezóny či dvou mohla vrátit.

Slávie odjela do rumunské Kluže v roli favorita. Rumunské týmy jsou ovšem pro české týmy  vždy nepříjemným soupeřem. Jsou technické, tvrdé, v minulosti i simulující až  do rámce  divadelního přestavení a vlastně vždy představují velkou neznámou. Slávie ovšem jela k zápasu zcela perfektně připravena. Neponechala nic náhodě,  a to ani v detailech, jako je použití vlastního kuchaře pro přípravu stravy hráčů. V balkánských poměrech  nelze nikdy vyloučit, že se po požití stravy v hotelu projeví „Montezumova pomsta“. A samozřejmě strávit noc před zápasem na toaletě pro část mužstva může být smrtelné pro vyhlídky týmu  v zápase.

Také například brankář Kolář se naprosto perfektně připravoval na velmi pravděpodobnou možnost penalty střílené rumunským týmem. Přečetl předem dokonale možné střelce penalty a proto také největší rumunskou šanci, penaltu, zneškodnil. Přiznám se, že v minulé sezóně jsem Koláře považoval za slabší článek obrany Slávie, ale po tomto utkání, jsem změnil názor. I na Kolářovi bylo vidět obrovské sebevědomí, které tým Slávie nabral na konci minulé sezóny, kdy sehrál vyrovnané partie se soupeři z širší evropské špičky, jako jsou Sevilla a Chelsea. Tmelem týmu zůstává, tak jako v minulé sezóně, záložník Souček, i když do optimální herní formy mu stále něco chybí. Tentokrát byl však vynikající. Vynikajícím režisérem  týmu byl ovšem Stanciu. Zdá se, že tento hráč  může být dokonce ještě  efektivnější, než byl v podobné pozici v sestavě Slavie  v minulé sezóně Miňo Stoch, nedávno prodaný do Řecka. Stopeři zvládají svou roli a dávají zvolna zapomenout na vynikající stoperskou dvojici Deli – Ngadeu. To, zda  jsou oba současní stopeři Slávie, Kúdela a Hovorka, v souhrnu ještě lepší než jejich vynikající předchůdci, rozhodne zejména odvetný zápas Slávie s Kluží za týden v Praze. Týmový výkon Slávie byl příkladný, byť  někteří hráči by mohli hrát lépe,  byť  si myslím, že v tomto zápase by bylo efektivnější použít od začátku v základní sestavě Krále a Milana Škodu. Ti na hřiště při střídání nakonec přišli, ale podle mého názoru mohli odvést více práce. Ale je to odpovědnost trenéra, jehož tým nakonec v tomto složení vyhrál dokonce na hřišti nebezpečného  soupeře.

Samozřejmě, že pro Kluž ještě není nic ztraceno. Síla tohoto týmu se ukázala v Glasgow, kde Kluž dokázala vyhrát nad výborným Celticem. Zajímavý byl také gól Slávie, vstřelený Masopustem - volejem po Stanciově přihrávce z rohového kopu. Jak slávisté po zápase  přiznali, tato herní situace byla pečlivě připravována v tréninku. 

I druhé vítězství Slávie v play off by bylo velmi důležité. Pro zachování současné pozice a počtu českých týmů v evropských soutěžích je důležitý koeficient. Pokud se má zachovat pozice týmů  z letoška, musí Slávie udělat ještě alespoň dvanáct bodů. Pokud postoupí do skupiny Ligy mistrů z play off zápasu s Kluží, získá čtyři body za postup do skupiny a za vítězství v každém zápase dva body, za remízu jeden. Optimální by bylo, pokud by se jí podařilo ještě i  v odvetě vyhrát. To už by měl český fotbal zásluhou Slávie osm bodů. A ve skupině Ligy mistrů by pak Slávie mohla sehrát šest zápasů a v nich by nějaký ten bod mohla snad ještě získat do počtu dvanácti. To by nemuselo být nereálné. Ale vše zůstává otevřené. Pokud nepostoupí Slávie dál a pokud neudělá alespoň dvanáct bodů, budeme mít v evropských soutěžích v příští sezóně o jeden klub méně než  letos.

V každém případě se ukazuje, jak je důležité mít vynikající finanční, sportovní a funkcionářské zázemí. Když odmyslím čínské peníze, které jsou důležitým faktorem pro úspěch Slávie, tak nelze nezmínit práci sportovního, realizačního  týmu seskupeného kolem trenéra Trpišovského a sportovního manažera Nezmara. Tito lidé své práci rozumí a odvádějí ji perfektně. Nyní jim k velkému úspěchu chybí ještě jeden krok.

Když se ohlédnu za posledním týdnem a vystoupením českých týmů, které ve třech případech skončilo neúspěšně, nemyslím si, že je to s českým klubovým fotbalem tak špatné. Příklad Slávie ukazuje, že je důležitá naprostá profesionalita přístupu ve všech oblastech, které jsou pro úspěch rozhodující. Hráči, trenér, finanční zázemí, realizační tým. Minimálně ještě Sparta a také Plzeň mohou mít v krátké době takové zázemí i takové výsledky i  herní pojetí, jako má v současnosti Slávie.

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.