Jeden telefonát s Putinem a Trumpa jakoby polili živou vodou…

vyvadil jiří nový
13.5.2019 13:53
Ještě před pár týdny připomínal Trump fackovaného panáka, kterého už nenechali ani svobodně jednat a pomalu to vypadalo, že jako chromá kachna bude dokejhávat oněch rok a půl k nové prezidentské volbě. A pak následoval telefonát Donalda Trumpa na vlastní žádost s hlavním celosvětovým nepřítelem Západu, prezidentem Vladimírem Putinem a chlapi podrobně probrali Venezuelu, severní Koreu, Ukrajinu, odzbrojovací smlouvy a Irán a vše se změnilo téměř jako mávnutím proutku.

Ještě před telefonátem jsme neustále slyšely nejhrubší výhružky Pompea, že Rusko musí z Venezuely táhnout a že má zákaz pro Západní polokouli.

Střih a Trump ihned následně po telefonátu uvedl, že souhlasí s Putinem o potřebě hledat pro Venezuelu pozitivní kroky. No zaregistrovali jste o té doby, že by Rusku Pompeo či Bolton vyhrožoval? Ani ťuk. Desperát Guiadó se sem tam poflakuje po ulicích, ale místo desetitisíců stoupenců přichází tu desítky, tu stovky frustrovaných odbojníků. Mimochodem, způsob, jakým bylo provedeno zadržení místopředsedy Národního shromáždění Edgara Zambrana, jinými slovy zástupce Guiadoa, nemá chybu. Seděl v autě před centrálou své strany Demokratická akce, když ho obklíčili těžce ozbrojení policisté. Odmítl vystoupit a tak auto i s pučistou odtáhli pryč. Prý měl silné průjmy a auto bylo značně znečistěné. Proč by legální vláda, kterou uznává OSN nemohla ve své zemi dělat pořádek? Jen proto, že pomatené západní země opět naskočili na zřejmě prohranou barevnou revoluci? Zaznamenal jsem, jak jinak hlupáka nad hlupáky Tomáše Petříčka, který protestoval. Proti čemu ? OSN má 193 členských států. Něco přes 50 v rozporu s mezinárodním právem uznali vrzdoroprezidenta Guiadó prozatímním prezidentem a kolem 140 neuznalo. A Maduro má za sebou Rusko a jeho spojence. Těch 50 zemí je prostě nepodstatných a až Guiado bude také zatčen, nic s tím Západ neudělá… A Petříček už vůbec ne.

Takže Venezuela splněna…

Diskuze byly vedeny také o Ukrajině. No tam je situace ještě roztomilejší. Ne střet mezi mezi Zelenským a Putinem, jak by si přáli naši Jandové, Honzejkové, Wollnerové, Topolánkové, Petříčkové či Pospíšilové a samozřejmě spojení rusofobové celého světa.

Ne, ne, miláčkové. To už tady bylo. Na to zapomeňte. Klíčový střet se povede mezi Trumpem a jeho právníkem Giulianim, a těmi, kdo před dvěma roky z Ukrajiny se vměšovali na straně Clintonové do amerických voleb s cílem, zabránit vítězství Trumpa. To se nezapomíná… Tehdejší Porošenkova administrativa a jejich vrcholní ministři si na své portály dokonce dopředu dali oslavní tirády, že zvítězí Clintonová.

No řekl bych, že se protiruští ukrajinští politici minimálně na dva roky musí rozloučit s možností, že by je Trump podporoval. A spor bude narůstat. To, že Joe Biden chce kandidovat na prezidenta může být lahůdkovou záležitostí. Z veřejných zdrojů je opakovaně zřejmé, že coby viceprezident USA vyhrožoval prezidentu Porošenkovi, že Ukrajina v roce 2016 nedostane slíbený úvěr 1 mld. dolarů, pokud nebude odstraněn prokurátor Viktor Shokin, který měl tu drzost a chtěl vyšetřovat jeho syna Huntera v korupční aféře Burisma Holdings.

Mimochodem, když už byl zmíněn Giuliani. Dvakrát se vyjádřil k možné cestě za prezidentem Zelenskym. Nejprve, že tam pojede, aby ho získal pro spolupráci při vyšetřování lidí kolem Porošenkovy administrativy A následně Giulianni tomu dal korunu, že tam nepojedeme, protože se k Zelenskému natlačili nedůvěryhodní lidé z dřívějšího protitrumpovského vedení, včetně různých sorosovců.

Tím bychom měli tak trochu tu Ukrajinu vyřízenou.

Za severní Koreu Putin jak známo Trumpa chválil a svou vlastní aktivitou a setkáním Kim čong un posílil své světové pozice. A tak se nelze divit, že Trump Kimovu zkušku raket středního doletu označil shovívavě za standartní postup.

Skvělé.

Zajímavý je i konflikt USA – Irán. I o tom byla řeč. Samozřejmě, že si Putin nepřeje válečný konflikt. Mimochodem to už najednou ani ne Trump, ale vzhledem k tomu, že je Putin snad největším světovým hybatelem politiky všech azimutů a respektování zájmů všech stran, spolupracuje s Iránem, ale i Izraelem, ale nebude se ani bránit tomu, když Irán dostane trochu za uši, protože si i ve vztahu k Rusku například v Sýrii i Iráku trochu moc vyskakuje. A to není chvályhodné.

A ten telefonát svými důsledky pokračuje dál.

Dnes Pompeo zavítá do Bruselu, kde se koná schůzka evropských ministrů zahraničních věcí a v úterý vrchol. Jednání s Lavrovem a Vladimírem Putinem.

Ať tak či onak. Ten odbojný telefonát, kterým se Trump postavil proti hlubokému státu, demokratům a americkým rusofóbům znamená razantní odstartování jeho osobní volební kampaně pro příští volby.

A pokud zároveň Trump tvrdě dusí v rámci obchodní války Čínu a míra nezaměstnanosti je tuším nejnižší za 50 let a růst HDP přes 3 % je v rámci zkomírajícího Západu něčím neskutečným, rozhodně není Trump bez šance na znovuzvolení…

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Jiří Vyvadil je velký optimista. Nic není tak skvělé, aby se to nemohlo zítra pokazit.