Jednání Ruska a USA na spadnutí?

usa rf ruce
7.8.2017 15:32
V rámci schůzky představitelů zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN se spolu sešli také ministři zahraniční věcí USA a Ruska Tillerson a Lavrov.

Již před jednáním si oba dva ministři vyměňovali komplimenty. A je zřejmé, že jak americká, tak ruská strana jsou připraveny vést jednání o normalizaci narušených vztahů. Jednání mezi Tillersonem a Lavrovem se přitom zabývalo některými neuralgickými problémy světa, kde Rusko a Spojené státy mají velmi rozdílné názory.

Jednalo se tedy o Sýrii, o vojenském i politickém řešení tamního konfliktu. Jednalo se o Ukrajině a také o jaderném a raketovém programu Severní Koreje.

Pokud jde o Ukrajinu, oba ministři po ukončení jednání informovali, že se v krátké době sejdou zmocněnci obou zemí pro Ukrajinu. Pokud jde o Severní Koreu, Rusko vyjádřilo výhradu k americkým přípravám k případnému, třeba jen částečnému, preventivním vojenskému zásahu v Severní Koreji, který by byl odpovědí na severokorejské řinčení zbraněmi.

Zejména na avizovaný program balistických raket, který by dával severokorejské armádě k dispozici balistické střely, schopné zasahovat americká města. Spojené státy, Rusko, Čína a další velmoci se však shodly s dalšími členy Rady bezpečnosti na společné rezoluci odsuzující raketový program Severní Koreje a reagující na něj prohloubením sankcí vůči této zemi.

Ministr Lavrov vysvětlil svému americkému protějšku také ruská odvetná opatření proti jednostranným sankcím, které modifikoval vůči Rusku a dalším zemím Kongres Spojených států. Zdá se, že na obou stranách, jak u prezidenta Putina, tak u americké administrativy vedené prezidentem Trumpem (ten ostatně přijetí zostřených sankcí Kongresem odsoudil), nebrání k zahájení konstruktivních jednání, směřujících k výraznému zlepšení americko-ruských vztahů.

Přitom každému, kdo jen povrchně sleduje mezinárodní vztahy, musí být jasné, že právě zlepšení americko-ruských vztahů je klíčem k vyřešení celé řady zapeklitých otázek ve světě. V první řadě Sýrie, na Ukrajině a konec konců i dalších vč. jaderného a raketového programu Severní Koreje.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Domluvit se  s Američany neznamená nikdy nic jiného, než jim  bezodkladně "uhnout z cesty". Takto se domlouvalo  Rusko s Amerikou od pádu Berlínské zdi až dodnes. Výsledkem je praktické obklíčení Ruska vojsky NATO. Navíc se usilovně pracuje na možnosti neutralizace strategických jaderných sil Ruska a to už skutečně není legrace. Pokud by to takto pokračovalo dále (např. instalace raket NATO na východní Ukrajině), Rusku by časem zbyly jen dvě možnosti, jak prekerní situaci řešit. Buď se vzdát, nebo zaútočit jako první. Kterou variantu by zvolili těžko soudit, ale historie může lecos napovědět.