Jindřich Beránek: Pět let bez Ivoše

chlup
5.1.2018 17:06
Dnes je tomu pět roků, co odešel ve svých 81 letech redaktor Ivo Chlup. Příčinou jeho odchodu byla série následků po úraze, který bývá osudovým pro řadu jeho vrstevníků – zlomenině kyčelního krčku. První z nich tehdy rekognoskovali lékaři Vinohradské nemocnice jako následek mžitkové mdloby, způsobené srdeční arytmií. I když jej roky, kdy byl odsouzen na lůžko v NDL nedaleko Říčan a poté i doma, donutily, aby opustil místo editora časopisu Trend, neustal stále spolupracovat s tímto časopisem, který založil Jiří Paroubek spolu s Přemyslem Janýrem a jehož redakci přejal po jeho smrti. Tři poslední ze svých článků otiskl na stránkách tohoto internetového periodika. [1]

Největší část své novinářské dráhy prožil Ivoš, jak jsme mu ve všech redakcích, jimiž prošel, říkali, ve Svobodném slovu a později v Socialistickém směru (po Listopadu ´89 přezvaném na tradiční název novin českých socialistů České slovo), který vydávala Čs. strana socialistická pro své přemýšlivější členy. Není bez zajímavosti, že na stránkách Socialistického směru se poprvé sešel tento zkušený redaktor se začínajícím politikem-publicistou Jiřím Paroubkem.

Později, kdy se stal Jiří Paroubek jako politik, který pomáhal po roce 1989 obnovovat Českou sociálně demokratickou stranu. Tak se stal Ivoš Chlup jeho novinářem, ať již byl náměstkem primátora, ministrem pro místní rozvoj nebo posléze premiér. A tak bylo samozřejmé, že se před pěti roky také Jiří Paroubek s Ivošem rozloučil. Bylo asi málo novinářů, s kterými se přišly do Baxovy obřadní síně rozloučit vedle někdejšího premiéra také dva bývalí ministři českých vlád a několik poslanců. To i další podrobnosti uvádí nekrolog, který otiskl na těchto stránkách autor této glosy 16. ledna 2013. [2]

Jindřich Beránek[1] Vaše věc , 20. ledna 2011, Ivo Chlup, Záhady a objasnění. – Jde o recenzi rozhovorů, které udělali dva novináři „z obou stran barikád“ o událostech 17. listopadu Dan Spáčil (byl tehdy ve Světu v obrazech) a komunistický básník Karel Sýs . „Zpovídali také osm lidí z obou stran barikády a svědectví záhadné osobnosti někdejšího aparátu státostrany, Rudolfa Hegenbarta, v ní je jediným veřejným svědectvím, které byl do té chvíle ochoten vydat. Nelze se divit, že i recenze vzbudila takový zájem, protože jednostranné líčení minulosti již čtenáře téměř čtvrt století po událostech unavuje,“ napsal tehdy do nekrologu.

[2] Vaše věc , 16. ledna 2012, Jindřich Beránek: Odešel novinář, který odmítl být otrok kvapíku dnů. – Nekrolog obsahuje také projev na rozloučenou, který přednesl Jiří Paroubek na pohřbu ve strašnickém krematoriu 15. ledna 2015.

jindrich-beranek
někdejší redaktor časopisu Trend, novinář na volné noze

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.