Jiří Paroubek: Andrej Babiš zahájil definitivní ovládnutí klíčových postů ve státní správě

obrazek
28.1.2014 15:47
Když se po volbách v roce 2010 a po vstupu strany Věci veřejné do koaliční vlády začali ve státní správě objevovat lidé napojení na bezpečnostní agenturu ABL, byl z toho humbuk. A myslím, že oprávněný, protože propojení soukromého byznysu a politiky na nejvyšších úrovních je vždy nebezpečné. Nakonec se po zhruba dvou letech vše provalilo a Bárta se musel uklidit do parlamentní opozice. Až do té doby však Bártu jeho koaliční partneři z ODS a TOP 09 střídavě obhajovali. Bártu totiž potřebovali.

Obdobná situace nastává i dnes. A i tentokrát všichni dělají, jako by se nechumelilo. Myslím, že avizovaná výměna ve vedení Českých drah novým ministrem dopravy za stranu ANO, kdy má současného šéfa ČD vystřídat exmanažer společnosti Agrofert, je jen začátkem. Téma privatizace státní správy, tentokráte již ne Vítem Bártou, ale v mnohem propracovanější a promyšlenější podobě Andrejem Babišem, je znovu na stole.

ČSSD před třemi lety vyčítala tehdejšímu premiérovi Nečasovi právě Bártovi mnohdy úspěšné snahy o dosazení exmanažerů ABL do vysokých postů ve státní správě. Dnes ovšem ČSSD mlčí. Babiše totiž potřebuje. Pokud bude Babiš v této své strategii pokračovat, a já jsem přesvědčen, že tomu tak bude, již nebude mít kdo by se ozval, protože ODS i TOP 09 mají také máslo na hlavě.

O to více mne znepokojuje, že hnutí ANO si vybojovalo u vítěze voleb ČSSD prakticky všechna, z hlediska finančních toků klíčová ministerstva, díky kterým může ovládat rozhodující finanční toky jak ze země plynoucí, tak i do země přicházející. O rozdělování peněz v rámci státu raději nehovořím. Posledním krokem je tedy ovládnutí klíčových manažerských pozic ve státní správě. A nejlépe, aby jim nikdo neviděl pod ruce, protože jedině oni jsou ti správní a transparentní. A ještě to bude opakovat významná část médií, která A. Babišovi patří.

Odpovědnost za Babiše ponesou nyní se všemi následky ČSSD a KDU-ČSL.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.