Jiří Paroubek: Co bude dál?

obrazek
24.2.2014 12:45
V minulém týdnu v přívalu událostí na Ukrajině poněkud zanikl mimořádně důležitý vnitropolitický moment. Hlasování o důvěře nové vládě. Kyjev v plamenech a poté i Janukovyčovo prezidenství. Bude řešit státní bankrot Ukrajiny EU nebo Rusko? A kolik to bude stát peněz? Jak EU, tak Rusko má jistě zájem na Ukrajině nerozdělené a bez občanské války. Ropa, plyn a další suroviny putují z Ruska do střední a západní Evropy právě přes Ukrajinu. Bude-li tato země hořet jasným plamenem občanské války, bude mít Evropa včetně Ruska veliké problémy.

Selhání ukrajinských politických elit je bezpříkladné. Dovést za dvacet let existence nového státu tento potenciálně bohatý stát pilných lidí k ekonomickému debaklu je neuvěřitelné. A odpovědnost za to nesou všichni Janukovyčové, Tymošenkové, Juščenkové, Kučmové atd.

Sledovat schůzi sněmovny před hlasováním o důvěře vládě bylo poučné. Profesionální řečnické výkony Sobotky a Zaorálka nebyly vůbec špatné. Vládní prohlášení je oproti Nečasově vládě výrazným posunem dopředu. Ale zejména B. Sobotka správně zdůrazňoval, že důležitým momentem v činnosti nové vlády bude, coby jedna z vládních priorit, náprava chyb Nečasova kabinetu.

Když jsem slyšel předáky echtpravicové opozice, tedy ODS a TOP 09, mluvit ve sněmovně, měl jsem pocit, že jejich vláda loni skončila jen nepatřičnou shodou okolností. Za pár měsíců se budou tvářit, že případnou změnu k lepšímu zařídili vlastně oni. A začnou nelítostně tepat domnělé i skutečné přehmaty Sobotkovy vlády, nejraději zavedením nulové tolerance.

Útoky M. Kalouska na A. Babiše byly velmi osobní, a jak se ukázalo i riskantní. Ukazují silnou nervozitu bývalého ministra financí. Dva příklady děsuplných smluv podepsaných M. Kalouskem, o nichž mluvil ve sněmovně ve velké replice A. Babiš, lze bez velkých rozpaků označit jako kriminalizující. M. Kalousek zkrátka hraje o politický život. Řekněme si otevřeně, A. Babiš si jej vybral jako hlavní terč. Politicky velmi správně. Pokud zahájený hloubkový audit na ministerstvu financí objeví další hrůzy – a to je možné očekávat s naprostou jistotou – můžeme se těšit na další veřejná vyjádření A. Babiše. A pokud audit na MF povede až k obvinění M. Kalouska policií, veřejnost bude A. Babišovi tleskat. Zejména pokud se českému hospodářství bude dařit.

ODS dnes jde, pokud se jedná o podporu veřejnosti, doslova od pěti ke třem! Teď už je skoro jedno, co udělají. Jestli veřejně zavrhnou Nečase, Topolánka i s V. Klausem – tedy všechny své dosavadní přesedy – anebo budou P. Nečase hájit, když jeho politickou pozici a věrohodnost nelze uhájit.

Promyšlené útoky A. Babiše na M. Kalouska mohou destruovat také pozici TOP 09. A pokud partneři z alianční strany Starostů v určitém okamžiku zjistí, že pro ně již není holport s K. Schwarzenbergem výhodný, zbydou na palubě potápějící se TOP 09 jen dva borci: Kalousek a Schwarzenberg. Nepravděpodobné? Nemyslím.

A. Babiš postupuje velmi cílevědomě. Jeho současným cílem je odsátí voličů, tedy co nejvíce voličů TOP 09 a ODS směrem k ANO. Cílem A. Babiše je vytvořit v příštích volbách (nejspíše mimořádných) z hnutí ANO nejsilnější stranu v zemi. To se může stát již zhruba za rok. Pak, po pár měsících, může fluidum – byť přiživované vlastními médii - již tak trochu vyblednout. Ale na jedno celé volební období to jistě vydrží.

Zato fluidum sociální demokracie vybledne s jistotou. Tato strana bude během roku oslabovat, to je nepochybné.

První pozice ztratí ve volbách do Evropského parlamentu. To bude nepříjemné, ale kromě kandidátů ČSSD samotných toho bude želet málokdo.

Na podzim bude ČSSD obhajovat senátní výsledek dosažený ve volbách roku 2008. Kolik asi může tato strana z dnešních 23 mandátů v senátu obhájit? Osm či deset? Pochopitelně mne zajímá, kolik z těch výsledků, se kterými jsem byl v letech 2008 – 2009 osobně spojen, se podaří dnešnímu vedení obhájit.

A pokud ČSSD opravdu v letošních volbách oslabí zhruba tak, jak předpokládám, a naopak ANO A. Babiše posílí, máme zde nové volby do sněmovny coby dup. Tenhle scénář paradoxně může ČSSD ochránit před úplnou destrukcí v krajských volbách v roce 2016. Upřímně, ČSSD se tak zvolna vrací k období před rok 2005 – svými výsledky i mentálně. Naprostá většina funkcionářů si to uvědomuje, ale nejsou schopni, ani ochotni nic proti tomu udělat.

Máme před sebou další etapu destrukce tradičních, zavedených politických stran.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Souhlasím s vaším rozborem pane Paroubku. K budoucnosti ČSSD - už aby to bylo. Výroky Zaorálka k Ukrajině to je tedy skutečně něco výživného -(

Nemohu uvěřit vlastním očím a uším, když v našich médiích se užiteční idioti staví na stranu majdanu, napadají pana Křečka za jeho slova a vůbec si neráčili povšimnout, kdo pod rouškou majdanu nastupuje na scénu, kdo nese zbraně, kdo poroučí již dnes jejich Radě, kdo se chápe moci a chce řídit budoucnost Ukrajiny.

Jsou ty vedoucí struktury v EU i u nás skutečně tak prosrostlé blbci, kteří nevidí, jak vypadá dvojité nacistické S a jak vypadá nacistická svastika?

Ví oni vůbec komu svou tupou politikou otevřeli vrata? Domnívají se, že vypuštěného z láhve džina zaženou ještě zpět?

Že u nás zvoní "zavedeným" politickým stranám hrana? No a co? Co zde dokázaly - podívejte se okolo sebe. Škoda jich nebude. Budou však ti, kteří je nahradí lepší?

antoninsebek

Ano (s malým "n" a malým "o")! 

Mimochodem:  američtí Babišovi poradci vybrali označení pro "jeho" hnutí, které si říká asociace, pomocí zcizení jednoho z nejčastěji používaných českých slov. Čirou náhodou toho, kterým se vyjadřuje souhlas. V rodné zemi našeho žijícího velikána by se tento "útvar" nepochybně označil jinak. HEJ. Nedávno jsem náhodou četl  časopis 100+1 ZZ z roku 1964, kde se mj. praví, že v "USA zákazník v reklamě nejlépe reaguje na následující tři slova: Nový, Zdarma a Ano..."  Yes!

Já se připojím postřehem, jak zareagovala Naše Veřejnoprávní. Z vlastních zkušeností vím, že bulvár je na Ukrajině i v Rusku velmi oblíbeným čtivem. Všechny ty "zaručené zprávy" se donekonečna propíraly na ČT24. A to jede dál - právě nyní slyším, že se ČT24 domnívá, že Janukovyč se skrývá v nějakém klášteře. Ale že to patriarcha dementoval. Jak napínavé a jak veřejnoprávní....

Jako bychom neměli svých problémů dost. A nebo někdo dostal pokyn: Zavrtět psem? Aby měla ta naše nová, spořivá, nebyrokratická, nekorupční a přitom široce sociálně otevřená vláda jednodušší postup ke světlým zítřkům? A klid na práci, což požadoval i GustáK HusTák? Cestou jsme sice již poztráceli takřka všechny vedoucí státní úředníky, ale ti noví jsou pravými odborníky a až se to naučí...

Tak jako na Ukrajině jsme přesvědčováni, že teď to konečně všechno půjde, na všechno bude peněz dost a přitom se bude šetřit. Dozvěděli jsme se z neustále opakovaných šotů, kolik měl Janukovyč na své farmě pštrosů. Celý týden však ani slovo o tom, jak se bude řešit rostouci nezaměstnanost  a kde se na ten český Mejdan vezme.

Dóbro došli.