Jiří Paroubek: ČSSD si za své fauly na voliče zaslouží červenou kartu

obrazek
17.11.2013 12:52
"Dobře fungující stát prosadí spravedlivost církevních restitucí." "Budeme usilovat o výrazné snížení finančních plateb státu v rámci církevních restitucí tak, aby náhrada byla přiměřená a skutečně spravedlivá." "Snížíme rozsah finančních kompenzací za nevydaný majetek na spravedlivou úroveň." To je jen malý výběr zcela konkrétních veřejných slibů ČSSD před letošními volbami do Poslanecké sněmovny.

Povolební chování ČSSD bohužel ukazuje na nedospělost - minimálně tu politickou - vedení sociální demokracie. Nejprve naprosto naivní návrh na svržení předsedy a uvrhnutí strany do několik týdnů trvající krize. Lidé jen kroutili hlavami. Nyní přichází údajná obnovená a silná sociální demokracie s naprosto fatálním faulem na voliče, a to v podobě rezignace na změnu církevních restitucí. 

Vypadá to, že sociálním demokratům šlo před volbami jen o oblafnutí voličů. A teď jim jde o objetí se co nejdříve s lidovci ve vládní koalici. A poklonkovat katolickému kléru.

Právě na tomto tématu ale ČSSD v posledních dvou letech postavila zásadní kritiku Nečasovy vlády a využila je jako hlavní téma před volbami do krajských zastupitelstev i do Poslanecké sněmovny. Proč ČSSD navrhovala ustavení různých vládních komisí, roční odklad církevních restitucí a provedení důkladné právní analýzy, která ukáže, jakým způsobem bude možné nastavení církevních restitucí změnit? 

Pokud ČSSD v rámci povolebního vyjednávání vymění řešení církevních restitucí jako ústupek při vzniku nové vlády, nastoupí cestu ODS, která se dnes potácí okolo šesti procent preferencí. Slabá ODS vždy znamenala i slabou ČSSD. Pokud si to vedení sociální demokracie včas neuvědomí, přivede za pár let tuto stranu do záhuby. Voliči i politická konkurence na takové fauly určitě nezapomenou.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Stando,

ten můj komentář je zcela férový. Vůči voličům. Pamatuji drsné kampaně součaasného vedení ČSSD, obstrukce ve sněmovně v této otázce... A sliby a sliby.

I dnes jsou pro vedení ČSSD možnosti, jak tuto otázku řešit!

Demokratická politika je soutěž. Já jako představitel strany LEV 21 jen připomínám vedení ČSSD, co slavnostně slíbilo voličům! Tvoji připomínku nechápu. Nevím, proč bych Sobotkovi dal biano šek jen proto, že hloupě zařízl Haška. To bych nikdy neudělal.

stvan

Pane Hošku,

 

Vaše přátelské pokárání Jiřího má jednu slabinu. Zapomínáte na to, že byl opakovaně dán nějaký konkrétní slib. Pokud ho nelze splnit, pak se nabízí určité možnosti.Buď rezignaci na slíbenou "převýchovu" kléru voličům poctivě přiznat tím, že toto bude vyváženo registračními pokladnami a to dokonce on line připojené na finanční úřady jako je tomu v Chorvatsku. Dále institutem prokazování majetku a to bez zpětného časového omezení a od jakékoliv částky. Zkrátka a dobře. Relevantnímu prokázání majetku se bude muset podrobit pán i kmán, pokud o to bude příslušným úřadem požádán. Tedy i matky různých "Janoušků" a "Pitrů", které vlastní obrovské majetky, zatímco jejich synové (např.Pitr) nemají prostředky na splácení svých závazků.Dále daňovou progresí a zrušením regulačních poplatků. To by byla férová kompenzace za nemožnost sáhnout církvím na neoprávněně finanční náhrady. Bohužel to vypadá, že ani v tomto směru nebude volič ČSSD uspokojen a tak je docela možné, že ČSSD svůj volební výsledek přetaví jen v prach obyčejnou účast na vládnutí, bez toho, že by se něco pozitivního ve prospěch obyčejných lidí a státní kasy událo.
Pak je tu samozřejmě ještě jedna možnost. Prohlásit, že když nemá ČSSD možnost  splnit alespoň 60% svých předvolebních slibů, že do vlády nepůjde. I to je politicky korektní krok.Tím chci říct, že je férové cokoliv komentovat, ale není férové komentář XYZ považovat za neférový jenom proto, že trvání na splnění slibů ohrožuje přivést ČSSD, ne její voliče!!!, hlavním vchodem do Strakovky.

sahosek

Ahoj Jiří.

To není férový komentář. Zkus se trochu poctivě zamyslet nad tím, co bys Ty osobně asi vyjednal o těch restitucích při současném povolebním výsledku? ČSSD by možná neztratila v tomto punktu tvář, kdyby se jí povedlo ve sněmovně ustát jednobarevnou vládu, navrhla své řešení církevních restitucí, a s ním dokonce spojila hlasování o důvěře, což by poněkud zviklalo některé, především čerstvé poslance, kteří by se asi velice neradi vzdávali nově vyzískaných pozic.

 Já osobně lepší cestu nevidím, ale pokud se ČSSD alespoň trochu podaří restituční „právo“ církve pozdržet, či dokonce omezit, tak bych to neviděl jako nějakou velezradu programu. Na což se supím zrakem čekají Haškovci, což Ty při svých zkušenostech přece musíš vědět.