Jiří Paroubek: Děsivé výdaje na zbraně

cín vojáčci
3.4.2019 06:06
Vládní koalice hnutí ANO a ČSSD se tu a tam pře o to, které sociální programy může a od kdy uplatnit. Zda vláda může a o kolik navýšit v příštím roce a také v dalších letech důchody. Zda může něco a od kdy udělat pro mladé rodiny s dětmi atd.. Zejména sociální demokracie přichází iniciativně i s náměty na zavedení sektorové daně u bank, digitální daně a případně jiných daní.

Myslím, že jsou to vcelku rozumné náměty, problém je ale ten, že to psychologicky nepůsobí nijak dobře, pokud se mluví o zavádění nových daní či zvyšování těch stávajících. Tedy, hovořím v obecné rovině. Jistě mnoho lidí nebude prolévat slzy nad tím, - kromě známého ekonomického glosátora Kovandy – když se zavede bankovní daň. Za minulý rok banky v souhrnu vykázaly zisk 82 mld. Kč, což znamená jeho devítiprocentní meziroční nárůst. Proč by nemohly právě banky část svého čistého zisku, který odesílají svým centrálám do zahraničí, věnovat formou zvláštní daně na rozumné potřeby státního rozpočtu.

V tuto chvíli mě ovšem zajímá něco jiného. Ve společnosti nebo spíše v české politice se vytváří, jakýsi nový nepsaný axiom, proti kterému neprotestují nejen sociální demokraté, ale ani komunisté. Mluví se o tom, že už v roce 2024 má Česká republika vynaložit ve výdajích státního rozpočtu na svou obranu finance v objemu 2% vytvořeného hrubého domácího produktu (HDP). To, že HDP státu v průběhu několika následujících let (2020 – 2024) vzroste, by mělo znamenat, dávat na obranu v cílovém roce 2024 něco mezi 130 – 140 mld. Kč.

Srovnejme to s dnešními čísly. V tomto roce je ve státním rozpočtu na obranu vyčleněno 67 mld. Kč. Ještě před pár lety nebylo ministerstvo obrany schopno vyčerpat ani 50 mld. Kč svého ročního rozpočtu. V tomto roce jsme zaznamenali v rozpočtu oproti předchozímu roku nárůst výdajů na obranu o 9%. To je nejrychleji rostoucí kapitola státního rozpočtu. A během pěti let bychom měli výdaje v této kapitole téměř zdvojnásobit.

Pak jsou tedy dvě možnosti. Pokud bude každoročně růst HDP v průměru o cca 2,5% bude to znamenat, že přírůstkem příjmů státního rozpočtu z titulu růstu HDP bude každoročně cca 40 mld. Kč. A z tohoto přírůstku cca 40 mld. Kč ročně bychom v průměru cca 15 mld. Kč měli každoročně dávat navíc pro účely obrany. Obrana má apetit na nákup 210 obrněných transportérů, což v nynějších cenách bude znamenat nějakých 50 mld. Kč. Chce koupit nové vrtulníky za 12 mld. Kč, nová letadla a možná také ponorky na Vltavu. A jiné rozmařilosti.

Samozřejmě, že údržba nových zbraňových systémů bude stát další peníze na provoz a údržbu navíc. Také rozšíření armády o tisíce dalších vojáků bude stát pěkné peníze. Pochopitelně, pokud bude trvat hospodářský růst, bude to snad nějak ufinancovatelné. Zůstaňme však u té sumy 40 mld. Kč přírůstku příjmů státního rozpočtu při meziročním růstu HDP o 2,5%. To znamená, že na všechno ostatní – tedy na růst penzí, mezd státních zaměstnanců, vědu a výzkum, školství, státní pojištěnce ve zdravotnictví a další a další přírůstky výdajů státu – bude mít stát jen 25 mld. Kč.

Fantazírovat o redukci tzv. mandatorních výdajů státního rozpočtu, to je úplně zbytečná diskuse. Pokud ovšem nebude hospodářský růst, nebude možné v nákupu nových zbraňových systémů a zbraní pokračovat tak děsivým tempem, jak vyplývá z výše uvedených čísel. Ale zakázky na zbraně a zbraňové systémy nevznikají z týdne na týden. Musí se udělat zadání, veřejné výběrové řízení, až po vysoutěžení začne realizace... To vše trvá nějaké 3 – 4 roky. A pak teprve nastane tsunami výdajů. Mezitím již ovšem může být republika v recesi. A i když bude v recesi, tak své závazky musí platit… a poté bude muset zkracovat výdaje mnohem potřebnějšího charakteru. Tedy pro lidi, pro občany.

No, do NATO jsme přeci nevstupovali proto, aby nás to stálo více peněz. Přeci, při současné úrovni vojenských výdajů, má NATO více než desetinásobnou převahu ve výdajích nad Ruskem. A ani Čína (160 mld.$) nevynaloží na obranu více, než vynaloží evropské státy NATO (200 mld. eur). A samotné Spojené státy vynaloží letos na obranu 700 mld. dolarů. Proč bychom měli, jako středně rozvinutý stát, zajišťovat prosperitu zejména amerických zbrojařských firem.

Nemluvím už ani o dalších potřebných výdajích mimo náš stát. Myslím, že i v českém národním zájmu je, aby část výdajů státu (a vlastně všech států NATO) původně určených na vojenské účely, šla například na boj proti suchu zejména v afrických zemích tak, aby bylo možné zabránit živelnému pohybu části obyvatel z oblastí Afriky zasažených suchem do Evropy.

Zdá se, že navyšování vojenských výdajů je jakýmsi osobním koníčkem amerického prezidenta Trumpa. Trump se zaplať Pán Bůh nepouští do nových vojenských dobrodružství a intervencí. Omezuje vojenskou přítomnost USA v Sýrii, v Iráku, dříve nebo později přijde na řadu i odchod z Afghánistánu. Ale D.Trump nezapomíná ani na americké zbrojařské koncerny, všudypřítomné v americké vysoké politice, jejichž pokladna je bezedná.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nechci si moc hrát na všeznalce či prognostika, ale dovolil bych si načrtnout situaci tak za 8-10 let, týká se to toho našeho zbrojení ve velkém. Protože je kapitalistická ekonomika tradičně cyklická, na ona uvedená léta se ponoříme. Jenom doufám, že si na to nekoupíme také ponorku(-y).

Ale co se týče Ruska, tak to "zlé" Rusko nikoho nenapadne. Budeme se tedy Tru(mp)lantova nástupce ptát: "Mělo to smysl, vyhazovat takové hrozné peníze na vrtulníky a bojová vozidla?" Odpověď bude následující: "ANO, MĚLO TO VELKÝ SMYSL, VŽDYŤ RUSKO SE LEKLO A NIKOHO NENAPADLO!" 

A bude následovat: "Problém je v tom, že mezitím Rusko vymyslelo něco nového proti těm našim obrněným vozidlům a vrtulníkům. Bude tedy zapotřebí si koupit nové vrtulníky a nová obrněná vozidla".

Dóbro došli.

 

novotny

Zbrojíme společně se západními spojenci proti Rusku (což naši generálové a politici, včetně prezidenta, nepřiznávají). Stali jsme se aktivními účastníky nového závodu ve zbrojení. Za soudruha jsme měli výzbroj a techniku ruskou, za pána ji budeme mít brzy americkou nebo německou. Změna je život (nebo také smrt).

Jiří Volný st.

Sto miliard českých korun na věci, které většinou nebudou mít vůbec žádné rozumné využití. Podívejme se na novodobé válčení, používá tam někdo obrněnce?  Obyčejná terenní sériová auta jsou daleko pohyblivější než obrněnci, navíc u nás, kde máme snad nejhustší silniční síť na světě. K čemu slouží obrněnci? Pouze jsou drahým cílem pro bojové vrtulníky, letadla a maníky s pancéřovkou. Vzpomeňme na německé tanky na sklonku války. Pokud chtěly přežít, tak se ukrývaly ve stodolách a podobně. Navíc si GŠ navymýšlí spoustu ptákovin, takže to bude skoro nerealizovatelné a podíl českého průmyslu bude velmi malý. Žijeme v bezpečí, v nejdelším mírovém období ve střední Evropě. Nechystá se na nás žádný ze sousedů. Politici, kteří toto prosazují se museli úplně zbláznit a naší povinností je důrazně se ozvat!

Jiří Volný st.

{#emotions_dlg.smile}

antoninsebek

Pane Paroubku, máte BOHUŽEL pravdu.

Já svoje názory na to, proč Trump jedná tak jak jedná, odvíjím od toho, že on byl a tím pádem i je podnikatel.

Pochopitelně s pomocí tatínka a pochopitelně, že si prošel několika podnikatelskými krizemi. 

Ale když se coby podnikatel seznámil s "fyzickou podobou" amerického státního dluhu, tak mu museli dostřelovat další vlásky.

Dá se to sehnat na internetu, já jsem si ten přehled stáhnul. Mluvím opět o tom, že existuje srovnání astronomického státního dluhu USA v přepočtu na klasické ingoty ryzího zlata. Ta ohromná hora těch ingotů (na vozících) každý den roste. 

Proto se Trump ještě rychleji orientoval na metodu, kterou vylíčil (s prominutím, ale je to tak), řádově před 103 lety jakýsi Vladimír Iljič Uljanov ve svém díle "Imperialismus jako nejvyšší stadium rozvoje kapitalismu". Je tam dokumentováno, v čem je růst zbrojení pro takovouto ekonomiku výhodný, zvláště v období krize. Tak například: zaručeným odběratelem a ručitelem je stát, trh nemůže být nikdy nasycen, obrazně řečeno: "proti modernějším zbraním se vždy najde modernější obrana a na ni je třeba reagovat ještě modernějšími zbraněmi. A tak dokola."

Takže USA udrží jenom několik těch klasických znaků. Jako je "AAA+++". Podle fyzickálních (a potažmo i ekonomických) zákonů neustále se nafukující bublina jednou praskne. Jak dlouho ještě? Čím později to bude, tím bude výbuch větší.

Pokud jste se podrobněji věnovali posledním vystoupením pana Trumpa, tak jste mohli zaznamenat, že od oka střelenou minimální hranici (ona 2 procenta z HDP) vůbec nepovažuje za konečné číslo s tím, že bude zapotřebí (cituji:) "daleko víc". Je to tak a je to pravda. Vždyť jsem to dnes ráno slyšel ze zpráv, z  Naší, Veřejnoprávné a Samostatné TV.