Jiří Paroubek: Dolar padá, euro roste

euro dolar
21.7.2017 09:50
Od počátku ledna, kdy bylo možné směňovat jedno euro za 1,05 dolaru, došlo za půl roku k zásadnímu propadu amerického dolaru až na dnešních 1,15 dolaru za jedno euro.

Prezident Trump ještě jako prezidentský kandidát totiž ovlivnil svou rétorikou finanční trhy natolik, že vzbudil velká očekávání. Tedy velká očekávání zisků firem, které se budou podílet na financování a výstavbě či obnově americké infrastruktury. Ať již v dopravě či v jiných odvětvích. Protože se tyto úvahy pohybovaly v řádech set miliard dolarů, byly mezinárodní finanční trhy téměř v extázi. Do dneška tak světové burzy svými indexy překonávají veškerý vývoj, který tu kdy před tím byl.

Teď je jen otázka, kdy dojde i na akciových trzích k nevyhnutelnému vystřízlivění a následnému propadu. Zdá se však, že euro bude posilovat ještě dále. Je otázkou, zda čtvrteční zasedání ECB může tuto situaci změnit. Vždyť není právě v zájmu eurozóny zlehčovat americkému zboží přístup na trhy eurozóny. A naopak ztěžovat přístup zdražujícího se evropského zboží na americký trh.

Těžko lze očekávat nějakou zásadní změnu v přístupu politiky Evropské centrální banky (ECB). Je to vše v situaci, kdy evropská ekonomika stále čelí nízké inflaci i slabšímu růstu mezd a růst HDP jednotlivých zemí není nijak zázračný. Samozřejmě, že ECB již musí reálně uvažovat o možném ukončení programu kvantitativního uvolňování, tedy programu na odkup aktiv. Možná by dnes stačilo, kdyby Mario Draghi, šéf ECB, řekl, že tuto otázku bude řešit zářijové zasedání ECB, které zredukuje měsíční objem odkupovaných dluhopisů o 10 či 20 miliard eur.

Snad by i takový náznak změny postupu ECB do budoucna mohl pomoci zreálnění kurzu eura a dolaru. Co by však zcela nepochybně pomohlo je to, aby se D.Trump, jako prezident, konečně „chytil“. Aby měl své velké téma, aby např. dokázal předložit ucelený program rozvoje a obnovy americké infrastruktury, který by dal nezbytné podněty růstu americké ekonomiky v příštích letech. A samozřejmě, D. Trump by také měl mít nějaký zářez ve formě výrazného vnitropolitického úspěchu. Pokud prohraje zápas o revizi Obamacare, bude to jeho politická porážka a další zpochybnění jeho vůdcovských schopností v čele Spojených států.

Tedy řešení současného deformovaného kurzu eura a dolaru není slovní rabulistika šéfa ECB, ale jasné změny a jasná formulace nové hospodářské politiky Spojených států.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.